Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Piątek, 27.10.2006 00:00

Queer Fest w Gdańsku: A million different loves!?

Podziel się Tweetnij Skomentuj (1)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (1)

I Międzynarodowy Festiwal Filmu Queer on tour

W ramach gdańskiej repliki I Międzynarodowego Festiwalu Filmu Queer w Łodzi zaprezentujemy filmy wybrane na festiwal przez Paula Lee - kanadyjskiego reżysera i producenta filmowego, pokazane w Łodzi w sekcjach "Panorama" oraz "Dokument". Są to zróżnicowane artystycznie i kulturowo głosy z wielu części świata - z Hong Kongu, Indii, Pakistanu, Kenii, Gujany czy Brazylii. Filmy rozświetlają miriady doświadczeń odmieńców, opowiadają o pragnieniach, związkach, śmierci, tęsknocie, feminizmie, seksizmie, rasizmie i homofobii...

Kino queerowe [Queer Cinema] to filmowe re-prezentacje Odmienności, nie tylko seksualnej. To docieranie do Innych, społecznie stygmatyzowanych problemów jak cielesne niezidentyfikowanie i nie-dopasowanie, nieokreślona tożsamość. Queer jest zawsze perspektywą obcości i niepoprawności wobec dominującego w społeczeństwie głosu, stąd częstym dodatkowym elementem proponowanych filmów są kwestie innego wyznania religijnego, narodowości czy rasy. Queer ma być pojęciem do końca niezidentyfikowanym, płynnym i zawsze przeciwstawiającym się jakimkolwiek praktykom normalizacyjnym. Kino queerowe [Queer Cinema] ma być na tyle szerokie i do końca niepewne, aby zawsze opisywać i generować Różnorodność, nigdy nie zastygając w śmiertelnej jednoznaczności pojęć. Przegląd kina queer skupia się na starannie wyselekcjonowanych formach dokumentalnych i eksperymentalnych, gdyż one najpełniej oddają obraz queerowych wątków, historii i świadomości, skutecznie opierając się pokusom społecznej normatywizacji. Stają się forpocztami nowej, poszerzonej świadomości i tolerancji.

W ramach gdańskiej repliki I Międzynarodowego Festiwalu Filmu Queer w Łodzi zaprezentujemy filmy wybrane na festiwal przez Paula Lee - kanadyjskiego reżysera i producenta filmowego, pokazane w Łodzi w sekcjach "Panorama" oraz "Dokument". Są to zróżnicowane artystycznie i kulturowo głosy z wielu części świata - z Hong Kongu, Indii, Pakistanu, Kenii, Gujany czy Brazylii. Filmy rozświetlają miriady doświadczeń odmieńców, opowiadają o pragnieniach, związkach, śmierci, tęsknocie, feminizmie, seksizmie, rasizmie i homofobii.

Ponad to festiwal wzbogaci pokaz specjalny filmu "Faktoria Story" w reżyserii gdańskiej dziennikarki Joanny Cichockiej-Guli (po pokazie spotkanie z twórcami filmu), program imprez towarzyszących przygotowany przez Queerclub Faktoria i Modelarnię, a także panel dyskusyjny, zorganizowany przez ISW oraz vortal panoptikum.pl, do którego zaproszone zostały osoby na co dzień zajmujące się problematyką queer bądź aktywnie promujące kulturę queer.


PROGRAM WYDARZEŃ:

9 LISTOPADA [Czwartek]

ISW, godz. 17.00
Otwarcie repliki festiwalu - prezentacja programu
Prelekcja poświęcona queer cinema - dr Dagmara Rode

godz. 17.30
pokaz specjalny "Faktoria Story" (27 min) w reżyserii Joanny Cichockiej-Guli
po projekcji spotkanie z twórcami filmu

Główną autorką filmu jest Joanna Cichocka-Gula, która jest realizatorką wielu filmów dokumentalnych produkowanych głównie dla telewizji publicznej. Film pokazuje ludzi tworzących niezwykły klimat i atmosferę queerclubu FAKTORIA w Sopocie. Twórcy filmu byli z "faktorianami" podczas premiery spektaklu "Puzzle", w drodze na FaktoriaTombaTourne, na drag show, na spotkaniu literackim oraz podczas sobotniej party time. Z filmu wyłania się sugestywny portret klubowej społeczności, która odważnie domaga się uznania swojej odmienności.

godz. 18.30
panel dyskusyjny "Queerowanie rzeczywistości - w przestrzeni wolnych wyborów i odmiennych tożsamości"
w panelu udział biorą m.in. przedstawiciele ISW / Kampanii Przeciwko Homofonii / NEWW-u / redakcji periodyku "Panoptikum" / Queerclubu Faktoria

godz. 19.30
Z dala od domu: filmy dokumentalne
Opowiedziane z czułością historie o sile i odwadze pokazują jak duży wpływ wywiera religia, kolonializm, przesiedlenia i homofobia na życie gejów i lesbijek z Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Afryki czy Azji. To opowieści o drodze ku..., stawaniu się i odkrywaniu, o poszukiwaniu lepszego życia.

This Way Out , reż. Jill Burnett, Kanada, 2004, 32 min.
Te Buty Nie Służą Do Chodzenia , reż. Paul Lee, Kanada/Hong-Kong, 1995, 27 min.
Kokos/Trzcina i Kordzik , reż. Michelle Mochabeer, Kanada/Gujana, 1994, 30 min.

Modelarnia, godz. 21.00
Queertopia - impreza towarzysząca
w tym
pokaz krótkometrażówek: Men in shorts - męskie gry
Portrety mężczyzn i zależności między nimi w niniejszych sześciu krótkometrażówkach proponują alternatywne spojrzenie na męsko-męskie relacje wobec klisz i obiegowych opinii, łamiąc stereotypy myślenia. Jest to spojrzenie czasem niekonwencjonalne, ale często pełne uczucia, czułości i wewnętrznej siły.

Szerokie Usta Wąskie Usta , reż. Paul Lee, Kanada, 1994, 6 min.
Posłuszeństwo , reż. David O'Brien, Kanada, 2002, 14 min.
Związek Otwarty , reż. David O'Brien, Kanada, 2000, 14 min.
Podarunek , reż. Paul Lee, Kanada, 1999, 10 min.
Makbul , reż. Huseyin Karagoz, Turcja, 1999, 7 min.
Mleczarz , reż. Ken Takahashi, Kanada, 2001, 8 min.

Queerclub Faktoria, godz. 20.15
"Dotknięci" (Ja/On/Ona) - Dramashow na 10 scen
reż. Bastien De'Milord

JA chyba jestem. ON myśli, że jest. ONA istnieje - ale czy naprawdę ?
10 obrazów z naszego życia.
30 postaci poza naszymi mózgami.
300 uderzeń serca na minutę.
Świat wymyślony czy realny ?
Słowa wypowiadane, słyszana muzyka.
JA, ON i ONA.
Czuła wulgarność, wesołe łzy i tempo, bo DJ cały czas gra
bilety w cenie PLN 7 do nabycia w klubie FAKTORIA i NIEBIESKI KOT
internetowa rezerwacja miejsc tylko mailem pod adres [email protected]
Liczba miejsc ograniczona.

10 LISTOPADA [Piątek]

ISW, godz. 17.00
Ulice San Francisco - eksperymenty Jenni Olson
Zmysłowe i piękne, sugestywne i poetyckie, poruszające i zapierające dech w piersiach, eksperymentalne filmy Jenni Olson splatają liczne opowieści, kobiece pożądanie i seksualność, życiowe wzloty i upadki oraz miejskie krajobrazy San Francisco, tworząc razem magiczną i pełną objawień podróż. Widzowi oferowane jest doświadczenie kontemplacji i urzeczenia. To niezwykle osobiste kino, opowiedziane przy użyciu oszczędnych środków. Jenni Olson to pionierka nurtu New Queer Cinema, producentka filmowa, redaktorka, kolekcjonerka i archiwistka filmów, jej prace pokazywano na wielu międzynarodowych, prestiżowych festiwalach filmowych.

Niebieski Pamiętnik , reż. Jenni Olson, U.S.A., 1994, 7 min.
Meep Meep! , reż. Jenni Olson, U.S.A., 2000, 1 min.
Radość Życia , reż. Jenni Olson, U.S.A., 2005, 65 min.

Faktoria, godz. 20.00
pokaz krótkometrażówek: Men in shorts - męskie gry
Portrety mężczyzn i zależności między nimi w niniejszych sześciu krótkometrażówkach proponują alternatywne spojrzenie na męsko-męskie relacje wobec klisz i obiegowych opinii, łamiąc stereotypy myślenia. Jest to spojrzenie czasem niekonwencjonalne, ale często pełne uczucia, czułości i wewnętrznej siły.

Szerokie Usta Wąskie Usta , reż. Paul Lee, Kanada, 1994, 6 min.
Posłuszeństwo , reż. David O'Brien, Kanada, 2002, 14 min.
Związek Otwarty , reż. David O'Brien, Kanada, 2000, 14 min.
Podarunek , reż. Paul Lee, Kanada, 1999, 10 min.
Makbul , reż. Huseyin Karagoz, Turcja, 1999, 7 min.
Mleczarz , reż. Ken Takahashi, Kanada, 2001, 8 min.

11 LISTOPADA [sobota]

ISW, godz. 17.00
Sekrety Rodzinne
Filmy obrazujące bolesne uwikłanie osób o odmiennej orientacji seksualnej w trudne relacje rodzinne. Mierząc się z rodzinnymi oczekiwaniami i konfliktami, młodzi mężczyźni muszą znaleźć w sobie siłę i ducha, aby podążać własną drogą. W "Metodzie Bogini" jest to młody mężczyzna z południowej Azji, w "Niewinnym" nastolatek z Hong Kongu, który właśnie przybył do Kanady, stojąc o progu dorosłości.

Metoda Bogini , reż. Punam Sawhney, Kanada, 2000, 6 min.
Niewinny , reż. Simon Chung, Kanada/Hong-Kong, 2005, 86 min.

Przerwa

Przetańczyć całą noc
Róg obfitości wypełniony filuternymi uśmiechami, figlarnym trzepotem rzęs oraz przeogromnym smutkiem i erotyzmem stanowi nieodłączną część transgenderowego życia roztańczonych postaci z poniższych filmów. Lecz gdzieś za kampowym humorem i przepełnionym dramatyzmem tańcem, w czarującej choreografii tożsamości płciowych kryje się cicha tęsknota za miłością. "Różowe Lustro" to pierwszy indyjski film o draq queen, to kampowe spojrzenie na indyjskich gejów, "Bahar - Wiosna" opowiada zaś o tureckiej transseksualistce, która sugestywnie przedstawia swoją burzliwą historię.

Różowe Lustro , reż. Sridhar Rangayan, Indie, 2002, 40 min.
Bahar - Wiosna , reż. Huseyin Karagoz, Turcja, 2005, 53 min

Queerclub Faktoria, godz. 22.00
Queer Fever - taneczna impreza towarzysząca

12 LISTOPADA [niedziela]

ISW, godz. 17.00
queerowe kino reżyserek: Laurie Colbert & Dominque Cardona
Urodzona w Algierii Dominique Cardona ukończyła prawo na francuskim Uniwersytecie Montpellier. Uczestniczyła w letnim programie filmowym Uniwersytetu Nowojorskiego. Laurie Colbert jest reżyserką, producentką oraz absolwentką reżyserii przy Kanadyjskim Centrum Filmowym. Razem, jako partnerki w życiu osobistym i zawodowym, wyreżyserowały prezentowane filmy. Obecnie pracują nad swoim pierwszym filmem pełnometrażowym. Ich filmy spotykają się z żywym zainteresowaniem i uznaniem publiczności, odsłaniając meandryczne relacje żeńsko-żeńskie i niełatwe funkcjonowanie kobiet ujawniających odmienną orientację seksualną.

Mój Feminizm , reż. Laurie Colbert & Dominique Cardona, Kanada/Francja, 1997, 55 min.
Poniżej Paska , reż. Laurie Colbert & Dominique Cardona, Kanada, 1999, 13 min.

Przerwa

Dzięki Bogu Jestem Lesbijką , reż. L. Colbert & D. Cardona, Kanada/Francja, 1992, 55 min.
Czasami , reż. Jenni Olson, U.S.A., 1994, 1 min.




Wstęp:
na całość festiwalu: 15 zł
na poszczególne dni: 8 zł

Imprezy towarzyszące w Queerclubie Faktoria są biletowane osobno

UWAGA: Ilość miejsc w ISW ograniczona!
Na wszystkie pokazy obowiązuje wstęp na zaproszenia lub na podstawie listy - zgłoszenia prosimy przesyłać do 8 listopada do godziny 18.00 na e-mail: [email protected]
Wejście bramą nr 1 [historyczną] oraz bramą nr 3 [SKM Stocznia Gdańska].


Queer Fest w Gdańsku: A million different loves!?
I Międzynarodowy Festiwal Filmu Queer on tour


9-12 listopada 2006

Instytut Sztuki Wyspa
Stocznia Gdańska
Ul. Doki 1/145 B

Imprezy towarzyszące:
Faktoria
Queerclub
ul. Rzemieślnicza 26
81-855 Sopot
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (0)
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (1)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
29.10.2006 14:23 anonim
heh Kampania Przeciwko Homofonii a ja myslalem ze Kampania PRZECIW HOMOFOBII
cytuj zgłoś 0 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
drag queen festiwal filmowy film dokumentalny Gdańsk impreza Instytut Sztuki Wyspa Jenni Olson Joanna Cichocka-Gula Kampania Przeciw Homofobii kino krótkometrażówka Kultura panel dyskusyjny Paul Lee Polska Queer Fest w Gdańsku Queerclub Faktoria Sopot Społeczeństwo teatr transpłciowość Łódź
Powiązane
Obraz Poniedziałek, 08.02.2010 "A million different loves!?" zaprasza do Trójmiasta Obraz Sobota, 10.01.2009 Sopot: 7. Dzień Kultury Queerowej Obraz Poniedziałek, 27.10.2008 II edycja Festiwalu Filmu Queer "a million different loves!?" Obraz Niedziela, 07.01.2007 A million different loves!? Obraz Środa, 16.08.2006 Pierwszy "queerowy" festwial filmowy
Inne tematy
Niespodzianka: prezydent Nawrocki wetuje ustawę o statusie osoby najbliższej. To jednak nie koniec... Piątek, 17.07.2026 Niespodzianka: prezydent Nawrocki wetuje ustawę o statusie osoby najbliższej. To jednak nie koniec...
Budapeszt odpuścił. Zostało jedno miasto w UE, które wciąż walczy z tęczą Środa, 15.07.2026 Budapeszt odpuścił. Zostało jedno miasto w UE, które wciąż walczy z tęczą
Ustawa o statusie osoby najbliższej: Kotula apeluje do Nawrockiego Wtorek, 14.07.2026 Ustawa o statusie osoby najbliższej: Kotula apeluje do Nawrockiego
Obejrzałem dla Was serial „Proud", żebyście... też musieli Piątek, 12.06.2026 Obejrzałem dla Was serial „Proud", żebyście... też musieli
Wakacyjny raj – piekło dla LGBT. Bojkot, misja czy pragmatyzm? Sobota, 11.07.2026 Wakacyjny raj – piekło dla LGBT. Bojkot, misja czy pragmatyzm?
Zmierzch heteroseksualności u kobiet? Nowe badania pokolenia Z Czwartek, 09.07.2026 Zmierzch heteroseksualności u kobiet? Nowe badania pokolenia Z
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na X Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościPolityka cookiesUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się