5 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza serdecznie na festiwal filmowy "Prawa człowieka w filmie". Projekcje filmów oraz imprezy towarzyszące planowane są na 9 - 17 grudnia w warszawskich kina i klubach. Program tegorocznego festiwalu, podobnie jak program poprzedniej edycji, składa się z filmów dokumentalnych i reportaży.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza serdecznie na festiwal filmowy "Prawa człowieka w filmie". Projekcje filmów oraz imprezy towarzyszące planowane są na 9 - 17 grudnia w warszawskich kina i klubach. Aktualne informacje oraz program festiwalu dostępne są na stronie festiwalu: http://www.hfhrpol.waw.pl/festival2005/
Program tegorocznego festiwalu, podobnie jak program poprzedniej edycji, składa się z filmów dokumentalnych i reportaży.
Główne bloki tematyczne 5. festiwalu to:
BIAŁORUŚ, UKRAINA, ROSJA
OBROŃCY PRAW CZŁOWIEKA
AFRYKA SUBSAHARYJSKA
PRAWO DO RZETELNEGO PROCESU SĄDOWEGO
BOŚNIA 10 LAT PO SREBRENICY
IRAK
KURDOWIE
PRAWO DO PRACY?
WIEK LUDOBOJSTWA
RETROSPEKTYWA FILMÓW MACIEJA DRYGASA
Wśród imprez towarzyszących znalazły się:
Szkoła Wajdy przedstawia: Młody Dokument 2003 ? 2005
KINO.LAB, Zamek Ujazdowski, Aleje Ujazdowskie 6, 12 - 14 XII 2005 r.
Pokaz filmu Huseyina Karabey'a "A Breath with Pina Bausch"
Klub Le Madame, ul. Koźla 12, 14 XII 2005 r., godz. 21:00
Wystawa fotografii Nicka Danzigera: "Caught in the Crossfire"
Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, wernisaż 15 XII 2005, godz. 18:00
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyzna Nagrodę Festiwalu za wybitne osiągnięcia
w ukazywaniu praw człowieka w filmie
MACIEJOWI DRYGASOWI
9 grudnia 2005 r., godz. 18.30, Kino Luna, ul. Marszałkowska 28.
Maciej Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, urodził się w 1956 r. w Łodzi. Ukończył reżyserię w moskiewskiej szkole filmowej, słynnym WGIKu. Jest nie tylko realizatorem filmów dokumentalnych, ale także scenarzystą i reżyserem radiowym. W swojej twórczości łączy rozumienie dokumentu jako próby poszukiwania prawdy z pasją moralną i głęboką wrażliwością, a także technicznym perfekcjonizmem. W nagrodzonym Felixem filmie "Usłyszcie mój krzyk" o samospaleniu Ryszarda Siwca, w "Stanie nieważkości" - opowieści o upadku radzieckiego marzenia o podboju kosmosu, w "Głosie nadziei" - hołdzie dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i wreszcie w ostatnim "Jednym dniu w PRL" - groteskowo-ponurym obrazie codzienności totalitarnego państwa, w emocjonalny, ale nie egzaltowany sposób staje Drygas po stronie człowieka samotnego wobec zagrażających mu potęg, przede wszystkim potęg totalitarnej władzy.
Impreza towarzysząca - pokaz filmu A BREATH WITH PINA BAUSCH w reżyserii Huseyina Karabeya.
... ( Pozostało znaków: 9764 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.