logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
4
0
6

Tęczowy Berlin

Gejowska metropolia nad Sprewą

Dodano: 30.05.2005, Aktualizacja: 30.05.2005

Berlin obok Londynu i Amsterdamu jest największą metropolią gejowską w Europie. Mieszka tu około 30 tysięcy gejów, nie licząc odwiedzających stolicę Niemiec rzesz branżowych turystów z całego świata. Dynamicznie pulsująca życiem scena gejowskiego życia nie należy już do jednej z wielu istniejących tu "subkultur", lecz uznawana jest powszechnie za jeden z elementów tworzących obraz miasta. Berlińskie "Gay by night" funkcjonuje jako wizytówka i motyw promocyjny stolicy...

Berlin obok Londynu i Amsterdamu jest największą metropolią gejowską w Europie. Mieszka tu około 170 tysięcy gejów, nie licząc odwiedzających stolicę Niemiec rzesz branżowych turystów z całego świata. Dynamicznie pulsująca życiem scena ("die Szene"- tłumaczone jako środowisko) gejowskiego życia nie należy już do jednej z wielu istniejących tu "subkultur", lecz uznawana jest powszechnie, dzięki swej wielopłaszczyznowości i bogactwu przejawów za jeden z elementów tworzących obraz miasta. Berlińskie " Gay by night" funkcjonuje jako wizytówka i motyw promocyjny stolicy. Berlińczycy na czele ze swym burmistrzem - gejem dumni są z tego, ze na świecie ich miasto postrzegane jest jako europejska Mekka gejowska. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Geje i lesbijki, Bi, Transi, Queer-Queens, Drags, Dragkings, -w samym Berlinie jest około 150 lokali gejowskich, zrzeszonych w związku pedalskich resauratorów (Verein schwuler Wirte); wydawane są dwa bezpłatne magazyny gejowskie; są wydawnictwa książkowe i specjalistyczne księgarnie, apteki, kluby sportowe, szkoły tańca dla jednopłciowych par, wreszcie kursy językowe, sklepy odzieżowe dla ciotek i dla fetyszystów, nawet na jednym z głównych placów Berlina jest budka z typowymi berlińskimi kiełbaskami prowadzona oficjalnie pod flagą tęczy przez parę młodych gejów. (ostatnio odkryłem drugą przy Aleksanderplatz, w centrum Berlina Wschodniego, lokal branżowy o wymownej nazwie "Die Szene am Alex"- też były kiełbaski i piwo -i to o 9 rano! Sic!). W Berlinie nadaje swoje audycje dla Szwuli (der Schwul- po niemiecku można tłumaczyć jako: "pedał", słowo to jednak zostało przyswojone (czyt. oswojone) przez środowisko i nie ma już żadnego wydźwięku obraźliwego czy pejoratywnego) Radio Knackpunkt, jest przyznawana nagroda filmowa TEDDY-Film-Award, są niezliczone organizacje, punkty konsultacyjne, miejsca spotkań, stowarzyszenia i wiele wiele innych.... Berlin niczym olbrzymi magnes przyciągał zawsze i do dziś przyciąga homoseksualistów, którzy w ucieczce przed represjami czekającymi ich na konserwatywnej -jak prawie wszędzie na świecie prowincji, wybrali na swoje miejsce ucieczki atrakcje, ale też i trudy, życia i bycia w wielkim mieście. Historia oficjalnie postrzeganego i uznawanego ruchu gejowskiego w Berlinie rozpoczęła się przed ponad stu laty i łączy się z postacią Magnusa Hirschfelda i jego walką o równouprawnienie oraz zlikwidowanie słynnego paragrafu 175 (dot. prześladowania homoseksualistów i stanowił podstawę zsyłania ich w czasach nazistowskich do obozów koncentracyjnych). Magnus Hirschfeld utworzył w 1919 roku Instytut Seksuologii (Institut für Sexualwissenschaft),...   ( Pozostało znaków: 11049 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186391   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku