logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
7

Lipa! czyli Kochanowski komentuje

Od przemocy do komunikacji - i z powrotem

Dodano: 04.06.2004, Aktualizacja: 04.06.2004

W dniach 26 - 28 maja 2004 r. we Wrocławiu odbyła się kolejna międzynarodowa konferencja queer, tym razem pod tytułem "Odmieniając wspólnoty. W Europie bez homofobii". Poniżej przedstawiam fragmenty swojego wystąpienia. Spotkaliśmy się w tym pięknym nadodrzańskim mieście, by zastanawiać się, w jaki sposób my, teoretycy i teoretyczki gender i queer, możemy przyczyniać się do tego, by wspólna od niedawna Unia Europejska stawała się przestrzenią społeczną bez homofobii. Jak nam wszystkim wiadomo, Polska ma tu do ofiarowania Europie dar szczególny, którego przykłady mogliśmy obserwować podczas krakowskich dni Kultury na rzecz Tolerancji, zorganizowanych przez Kampanię przeciw Homofobii i które będziemy mogli zapewne obserwować w czasie warszawskiej Parady Równości.

W dniach 26 - 28 maja 2004 r. we Wrocławiu odbyła się kolejna międzynarodowa konferencja queer, tym razem pod tytułem "Odmieniając wspólnoty. W Europie bez homofobii". Poniżej przedstawiam fragmenty swojego wystąpienia. Spotkaliśmy się w tym pięknym nadodrzańskim mieście, by zastanawiać się, w jaki sposób my, teoretycy i teoretyczki gender i queer, możemy przyczyniać się do tego, by wspólna od niedawna Unia Europejska stawała się przestrzenią społeczną bez homofobii. Jak nam wszystkim wiadomo, Polska ma tu do ofiarowania Europie dar szczególny, którego przykłady mogliśmy obserwować podczas krakowskich dni Kultury na rzecz Tolerancji, zorganizowanych przez Kampanię przeciw Homofobii i które będziemy mogli zapewne obserwować w czasie warszawskiej Parady Równości. Homofobia ma się u nas świetnie, kwitnie wręcz, znajdując poparcie instytucjonalne, poparcie polityczne, nie mówiąc o poparciu religijnym. Okazuje się, że hierarcha Kościoła katolickiego jest w stanie - w ramach oczywiście swojej "religii miłości" usprawiedliwić nawet akty przemocy fizycznej wobec lesbijek i gejów. Okazuje się, że biedni kibole i faszyści z LPR zostali "sprowokowani" publiczną obecnością społeczności queer i słusznie przeciwstawili się "promocji dewiacji". Trudno zachować spokój, omawiając te wypadki. W najbardziej oczywisty sposób okazało się, że do owej Europy, do której podobno weszliśmy, nam jeszcze bardzo daleko i że w gruncie rzeczy Andrzej Lepper jest odpowiednim kandydatem na premiera w naszym jakże egzotycznym kraju. Reprezentatywnym dla większości. Jak w takim kraju uprawiać politykę queer? Najpierw chciałbym wytłumaczyć się z mojego sposobu rozumienia tego wieloznacznego terminu "polityka", która jest moim zdanie wielostronnym, racjonalnym z założenia dialogiem. Założeniem tego sposobu rozumienia polityki jest uznanie prymarnej równości wszystkich stron dialogu publicznego, przy czym za szczególnie uprzywilejowany należy uznać ten głos, który należy do grup i kategorii społecznych uważających się za marginalizowane i podlegające praktykom wykluczenia. Wielostronny dialog racjonalnych...   ( Pozostało znaków: 8830 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186264   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lipa! czyli Kochanowski komentuje Jacek Kochanowski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku