Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Czwartek, 25.03.2004 00:00

Warszawa: Przegląd filmów Androgyne

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (10)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (10)

Od Fassbindera po Sharmana

Od 22 do 28 kwietnia 2004 w Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Aleje Ujazdowskie 6 w Warszawie odbędzie się przegląd filmów "Androgyne".
Słowo "androgyne" znaczy tyle co połączenie elementu męskiego (z greckiego: andro-) z kobiecym (z greckiego: gyne-). I to właśnie istota androgyniczna, stojąca gdzieś na przecięciu dwu płci albo też pomiędzy nimi, ma być głównym bohaterem przeglądu filmowego. Nie ma jedynie dwóch płci. Są dwa bieguny - kobieta i mężczyzna, a pomiędzy nimi rozpościera się fascynująca przestrzeń zamieszkana przez istoty niedookreślone, żyjące poza stereotypami i sztywnymi normami płci...

Od 22 do 28 kwietnia 2004 w Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Aleje Ujazdowskie 6 w Warszawie odbędzie się przegląd filmów "Androgyne".
Słowo "androgyne" znaczy tyle co połączenie elementu męskiego (z greckiego: andro-) z kobiecym (z greckiego: gyne-). I to właśnie istota androgyniczna, stojąca gdzieś na przecięciu dwu płci albo też pomiędzy nimi, ma być głównym bohaterem przeglądu filmowego. Nie ma jedynie dwóch płci. Są dwa bieguny - kobieta i mężczyzna, a pomiędzy nimi rozpościera się fascynująca przestrzeń zamieszkana przez istoty niedookreślone, żyjące poza stereotypami i sztywnymi normami płci. Wszystko, co istnieje poza tymi normami zwykle traktuje się jako nienormalne, nie do zaakceptowania, a w najlepszym przypadku jako śmieszne raniąc i wyrzucając poza nawias społeczeństwa tych, którzy czują, że nie chcą lub nie potrafią żyć w więzieniu jednej płci. Właśnie ci wszyscy, którzy czują się albo kobietą i mężczyzną jednocześnie, albo też ani kobietą, ani mężczyzną, są bohaterami proponowanych filmów. Pokazani są jako ludzie odważni, często nieszczęśliwi, tęskniący za wolnością, za światem, który akceptowałby ich takimi, jacy są. Współczesność wymaga od nas nowego spojrzenia - pomiędzy biegunami płci istnieje ogromna przestrzeń i każdy z nas ma prawo sam wybrać swoje miejsce. Wokół nas kobiecość i męskość krzyżują się - widać to nie tylko w zmianie ról społecznych, ale i w kulturze czy modzie.

PROGRAM:

22 kwietnia
godz. 18.30 "Venus Boyz", reż. Gabriel Baur, 2001, Szwajcaria/USA/Niemcy
godz. 20.30 "Orlando", reż. Sally Potter, Wielka Brytania/Rosja/Francja/Włochy/Holandia 1992

23 kwietnia
godz. 19.00 "Nie czas na łzy" (Boys Don't Cry), reż. Kimberly Peirce, USA 1999
godz. 21.00 "Rocky Horror Picture Show", reż. Jim Sharman, Wielka Brytania 1974

24 kwietnia
godz. 14.00
Warsztaty towarzyszące Przeglądowi Filmów "Androgyne": "Od męskości do kobiecości i z powrotem". Prowadzenie: Malina Baranowska, Dominika Cieślikowska / Pracownia Działań Społeczno-Kulturowych
godz. 17.00 "Wszystko o moim ojcu" (All About My Father, Alt Om Min Far), reż. Even Benestad, Norwegia/ Dania 2002
godz. 18.30 "Rok 13 pełni" (In Einem Jahr Mit 13 Monden), reż. Rainer Werner Fassbinder, Niemcy 1978
godz. 21.00 "Idol" (Velvet Goldmine), reż. Todd Haynes, USA/ Wielka Brytania 1998

25 kwietnia
godz. 18.00 "Różowe lata" (Ma vie en rose), reż. Alain Berliner, Francja/ Belgia/ Wielka Brytania 1997
godz. 20.00 "Hana i jej bracia", reż. Vladimir Adasek, Słowacja 2000

26 kwietnia
godz. 19.00 "Wszystko o moim ojcu" (All About My Father, Alt Om Min Far), reż. Even Benestad, Norwegia/ Dania 2002

27 kwietnia
godz. 21.00 "Rocky Horror Picture Show", reż. Jim Sharman, Wielka Brytania 1974

28 kwietnia
godz. 20.30 "Hana i jej bracia", reż. Vladimir Adasek, Słowacja 2000

30 kwietnia
godz. 21.00 "Rocky Horror Picture Show", reż. Jim Sharman, Wielka Brytania 1974

Kino zastrzega sobie możliwość niewielkich zmian w programie.
Bilety w cenie 12 zł. do nabycia w kasie na pół godziny przed seansem. Ulgowe (w cenie 10 zł) dla emerytów, studentów i bezrobotnych. Ilość miejsc ograniczona. Miejsca nienumerowane. Rezerwacje pod numerem 628 12 71-3 wew. 201 do odbioru najpóźniej 20 min. przed seansem. Informacje wew. 201 lub 160. Stałe informacje o programie na stronach: http://csw.art.pl/kino_lab

Szczegóły o filmach pokazywanych podczas przeglądu:

Bohaterkami "Venus Boyz" są drag kings, czyli kobiety, które na scenie wcielają się w mężczyzn. Film stara się dotknąć nie tylko publicznego wizerunku drag, ale także ich prywatności.

"Wszystko o moim ojcu" Evena Benestada opowiada o ojcu samego reżysera, szanowanym lekarzu, który postanowił przyznać się światu do swojego transwestytyzmu i funkcjonować w społeczeństwie zarówno jako mężczyzna, dr Esben Benestad, jak i kobieta - Esther Pirelli.

"Idol" i "Rocky Horror Picture Show" to kreacyjne, przepełnione nostalgią filmy bezpośrednio nawiązujące do wrażliwości i estetyki campu. Każdy z nich bardzo mocno osadzony jest w kulturze popularnej. Bezpośrednio nawiązują do jej tradycji - pierwszy z nich poprzez mnożenie cytatów popkulturowych (począwszy od postaci Frankensteina, horrorów i filmów science fiction klasy B, na postaciach Marleny Dietrich i Elvisa Presleya kończąc), a drugi poprzez odwołanie się do jednego z tej kultury rozdziałów ("Idol" opowiada historię fikcyjnego gwiazdora glam rocka, opartego jednak wyraźnie na wizerunku Davida Bowie z lat 70).

"Orlando" próbuje zgłębić tajemnicę androgynicznej osobowości. Film oparty na powieści Virginii Woolf poprzez odkrycie i śledzenie nieśmiertelnej tytułowej postaci, która od 400 lat, najpierw jako kobieta, potem jako mężczyzna, łączy w sobie obydwie płcie i przeczy jej podziałowi.

Filmy "Rok 13 pełni", "Różowe lata" i "Nie czas na łzy" dotykają problemu funkcjonowania transseksualistów w społeczeństwie, tragedii, jaką przeżywają spotykając się z odrzuceniem, agresją, niemożnością samorealizacji i odsłonięcia przed światem własnej tożsamości. Choć film Kimberly Peirce opowiada o autentycznych wydarzeniach (oparty jest na historii Brandona Teeny - mężczyzny urodzonego w ciele kobiety), a dzieła Fassbindera i Berlinera są fikcjami, z każdego z tych obrazów emanuje ogromne cierpienie i tęsknota.

"Hana i jej bracia" to opowieść o Martinie, który żyje w dużej, czasem zwariowanej, czasem męczącej rodzinie. Jest nieśmiały, subtelny czuje się wyobcowany i nierozumiany. Nie jest też pewien swojej seksualności. Ostatecznie trafia do lokalnego klubu dla gejów "Hanna i jej bracia" i jego sprawy powoli zaczynają się rozwiązywać. Poznaje nowy świat pełen niezwykłych ludzi, świat, w którym może poczuć się u siebie.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych "Transfer" i KINO.LAB CSW
we współpracy z: British Council, Goethe Institut Inter Nationes, Instytut Francuski, Instytut Słowacki, Instytut Polski w Pradze, Ambasada Belgii, Ambasada Francji, Ambasada Norwegii, Ambasada Słowacji, Pro Helvetia, Stowarzyszenie Pracownia Działań Społeczno-Kulturowych

KONTAKT: Stowarzyszenie TRANSFER: stow.transfer@pf.pl, Karolina Kosińska: kkosinska@pf.pl, tel. 0 501 675 571.

(materiał nadesłany)

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (0)
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (10)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
12.12.2007 6:50 JolkaRz.
Cześć ostatnio poznalam pewną kobietę która jak się okazało jest/była hermafrodytą i w dodatku chyba jedyną w Polse ktora się tego nie wstydzi i bez oporów wyjaśnia w czym rzecz, a fakt ma co opowiadać - niezwykle inteligentna i elokwentna osoba. Wiem też, że aktywnie działa na rzecz dzieci obojnaczych, sugeruję abyście złapali z nią kontakt bo warto, szsczególnie gdy będziecie prezentować film o tematyce interseksu. O ile tematyka homoseksualności czy transpłci bez większych problemów pozwala na dołączenie obeznanego w temacie i co ważne autentycznego prelegenta to jak mi sie wydaje intersweksualność pozostaje takim białym krukiem.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
02.04.2005 11:47 flamboy
kochani, tu organizatorka ANDROGYNE. Otóż ani koneksje, ani wielka kasa. wszystko załatwia upór i determinacja. przegląd wymyśliłam, program stworzyłam i wraz z TRANSFEREM i LABEM zrobiliśmy WSZYSTKO, żeby je ściągnąć. nikt na tym nie zarabia, wszystko robimy za darmo, sponsorów nie było. a Querelle ze Śląska, jeśli chce z nami współpracować w przyszłym roku to proszę serdecznie o kontakt - możemy o tym pomyśleć.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
21.01.2005 9:24 track
mialem okazje uczestniczyc w przegladzie kina pandrogynicznego w paryzu w zeszlym roku...niesamowite obrazy,w tym "in the shadow of sun" dereka jarmana z nowa sciezka dzwiekowa wykonywana na zywo przez samego genesis.p.orridge...wspaniala imprezka; ktos bym moze?
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
29.05.2004 23:16 ucja
a ministerstwo kultury nie ma co robic tylko dawac kase na takie przeglady.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
16.04.2004 7:56 Jaana
O naiwności - nadal mamy utrój feudalno-komunistyczny, w którym najważniejsze są koneksje i znajomości. Większość instutucji wymienionych jako organizatorzy ma siedziebę w Warszawie i pracują w nich mieszkańcy Warszawy. Jak się zna Panią Jole i pana Jurka - to można to i owo załatwić. A Centrum Sztuki Współczesnej razem z kinem LAB, jest finansowana z budżetu MK. Też z Warszawy.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
01.04.2004 15:11 ucja pierwsza
nie chodzi o to, ze filmy te sa drogie i sa tylko w warszawie. organizatorzy wiedzieli jak je sciagnac z zagranicy specjalnie na te pokazy.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
28.03.2004 11:48 querelle
"Chcieć=prawie ZAWSZE móc"...
Dobrze, że dodałeś "zawsze", bo chcę, ale nie mogę... Prowadzę Klub Filmowy w jednym ze śląskich kin (nie oznacza to, że jestem właściecielem kina!) i niestety nie mogę zorganizować takowego przeglądu, choć jest to moim marzeniem. Owszem, raz na jakis czas sprowadzam do kina film z szyldem "queer cinema"(na tyle, na ile jest to możliwe) lub "okołogejowski", ale są to pozycje promowane w szerokiej dystrybucji czy to przez Gutek Film czy SPInkę. Natomiast do takich perełek jak dzieła Fassbindera (z "Querelle" na czele) nie mam dostępu. Warszawa niechętnie udostępnia filmy zachowane w jednej kopii, a jeżeli już, to żąda niebotycznych sum. Pozdrawiam.
cytuj zgłoś 0 0
pepelotta
28.03.2004 0:28 pepelotta (37) podlasie
z chęcią uświetniłbym swoją osobistością tenże przegląd, ale nie mam jak :(((
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
27.03.2004 21:35 paweł ka
może zamiast pytać, czy "zostanie zorganizowana" sam/a zorganizujesz "taką imprezę"? chcieć=prawie zawsze móc
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
27.03.2004 8:59 querelle
Jestem ciekaw, czy kiedykolwiek tak wspaniała filmowa impreza zostanie zorganizowana na Śląsku...
cytuj zgłoś 0 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
Inne tematy
Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje Piątek, 15.09.2023 Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje
Elliot Page na temat misgenderingu: „Nie biorę tego do siebie, ważna jest wyrozumiałość” Czwartek, 14.09.2023 Elliot Page na temat misgenderingu: „Nie biorę tego do siebie, ważna jest wyrozumiałość”
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności