Od dwóch lat Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce organizuje Paradę Równości. Z roku na rok wydarzenie to staje się coraz większym i coraz bogatszym doświadczeniem dla osób związanych z obroną praw mniejszości seksualnych. Organizatorzy zdają sobie jednak sprawę, że jak każde takie wydarzenie na świecie, Parada Równości musi ewoluować, rozwijać się tak, by docierać do coraz większej liczby zainteresowanych. Kiedy zakończyła się Parada Równości 2002, natychmiast przystąpiliśmy do konstruowania projektu na rok 2003.
Przez pięć miesięcy debatowaliśmy nad tym, co chcielibyśmy zobaczyć na przyszłorocznej paradzie. Jakie wydarzenia i imprezy powinny jej towarzyszyć. W końcu udało się nam zebrać wszystkie pomysły i opisać je w programie. Jednego możecie być pewni. Parada Równości 2003 będzie zupełnie inna od swoich poprzedniczek.
Przede wszystkim będzie ona częścią większego projektu, który nazwaliśmy Dniami Kultury Queer. Doszliśmy, bowiem do wniosku, że od początku istnienia tej kultury w RP jest ona szykanowana i ukrywana przez oficjalne instytucje kulturalne, oraz media. Pojedyncze przypadki zaistnienia tekstów kultury queer powiązane są zawsze z przedstawianiem jej w złym świetle, lub całkowitym ośmieszeniem. Teksty kultury queer zostają poddane cenzurze i niewłaściwej interpretacji mającej na celu ukrycie wątków LGTB. Co więcej, brakuje oficjalnych środków finansowych, przeznaczonych na propagowanie kultury queer, oraz miejsc, w których można było by zaprezentować ją szerszym kręgom społecznym. Tym samym kultura queer zmuszona jest do zaistnienia w alternatywnym obiegu.
Aby zmienić to negatywne nastawienie postanowiliśmy stworzyć program Dni Kultury Queer. Jak będzie to wszystko wyglądało w praktyce?
Wszystko zacznie się już 10 kwietnia w Krakowie. Tego dnia wyruszy spod Kościoła Mariackiego "Tęczowy Maraton". 6 osób w koszulkach reprezentujących kolory gejowskiej tęczy, wraz z towarzyszącą im ekipą zabezpieczenia wyruszy w liczącą ponad 350 kilometrów i trwającą 20 dni trasę ultramaratonu. Po drodze, w mijanych gminach będą prowadzone zbiórki pieniędzy, przekazanych później na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Żyjących z HIV/AIDS "Mały Książe". Ponadto podczas "Tęczowego Maratonu" będą rozdawane ulotki informacyjne o środowisku LGTB, postawach tolerancji itd.
"Tęczowy Maraton" dobiegnie do Warszawy 1 maja. Około godziny 13.00 ekipa maratonu dotrze pod Kolumnę Zygmunta na warszawskiej Starówce. Biegacze zajmą miejsca na przygotowanej dla nich platformie i po uformowaniu pochodu wyruszy Parada Równości 2003. Jak co roku pomaszerujemy ulicami Warszawy, przypominając Polakom, że jesteśmy częścią ich społeczeństwa. Tym razem jednak nie zakończymy naszego pochodu pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, lecz pójdziemy znacznie dalej. Parada Równości doprowadzi swoich uczestników aż na plac Agrykoli, gdzie odbędzie się piknik, połączony z koncertami. Początek koncertu zaplanowaliśmy na godzinę 15.00.
Ten dzień jednak oferować będzie uczestnikom jeszcze wiele innych atrakcji. Poza wernisażami i wystawami prac artystów queer, odbędą się dyskoteki w klubach, a także Noc Filmu Queer w KinoLabie Centrum Sztuki Współczesnej.
Ci, który będą mimo to czuli niedosyt, nie mają się czym przejmować. Już 2 maja w Bastylii odbędzie się seminarium o homoliteraturze, połączone z dyskusją i prezentacją tekstów. Po południu zaś w Teatrze Laboratorium - spektakl teatralny. Wieczór też zapowiada się ciekawie. Od 18.00 w Bastylii rozpoczną się prace nad zredagowaniem Pierwszego Polskiego Manifestu Kultury Queer. A od 20 znowu cała noc balang i dyskotek w warszawskich klubach.
Oczywiście nie byłoby możliwe zorganizowanie tego wszystkiego bez pieniędzy. Dlatego też zwracamy się do Was z gorącą prośbą o wpłacanie datków na rzecz Dni Kultury Queer. Nasze konto: ILGCN-Poland, Bank Śląski S.A. o/ Warszawa 10501025-2250565773
Każdy grosz jest dla nas na wagę złota.
ILGCN / Szymon Niemiec
Serdecznie pozdrawiam Witka !
Czesc. Krzysiek.