Białoruś i jej stolica Mińsk nie oferują wielu turystycznych atrakcji. Otwarte życie gejowskie praktycznie nie istnieje. W wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego panuje kompletny zastój. Białoruś jest jednak celem podróży wielu Polaków. Jedni odwiedzają rodzinne strony, inni przyjeżdżają w interesach. Ponieważ (w odróżnieniu od obywateli krajów zachodu), Polacy nie potrzebują wiz, Białoruś jest także celem wakacyjnych podróży młodzieży. Białorusini są serdeczni, gościnni i ciekawi świata. Znajomości i przyjaźnie zawrzeć można w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. W każdym wypadku pamiętać trzeba jednak, by zachowywać się dyskretnie!
Jak dotrzeć?
Podróż warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Można umieścić ogłoszenie na IS i tą drogą poszukać kogoś, kto mógłby przejąć rolę przewodnika. W rewanżu - można przecież zaoferować wizytę w Polsce! Do Mińska najłatwiej dotrzeć koleją. Już sama podróż jest sporą przygodą! Z licznych miast nadgranicznych jeżdżą na Białoruś także autobusy. Wiele osób, które odwiedzały Białoruś, odradza podróż własnym samochodem.
Co zwiedzać?
Jeśli szukasz atrakcji turystycznych - wybierz się do Rzymu lub Paryża. St.Petersburg, Moskwa a nawet Kijów oferują znacznie więcej gejowskich atrakcji niż Białoruś. Mińsk był wielokrotnie w historii niszczony. Miejsc do zwiedzania ma niewiele. Stolica Białorusi to obszerne, zielone miasto, poprzecinane szerokimi, obsadzonymi drzewami bulwarami.
Jak się poruszać?
Mińsk posiada bardzo sprawny system komunikacji miejskiej. Duże odległości najłatwiej pokonać metrem. Planując podróż, koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu odpowiedniej kwoty w dolarach. Przy wymianie prosić o małe nominały, najlepiej banknoty 1$. Dolary są nieoficjalną walutą na Białorusi. Wielu transakcjom towarzyszy sakramentalne pytanie o dolary.
Gdzie wyjść wieczorem?
W Mińsku nie ma lokali gejowskich. Wszystkie dotychczasowe próby utrzymania takiego miejsca przy życiu zakończyły się fiaskiem. Dlatego życie gejowskie koncentruje się na pikietach. Nie idź tam sam - szczególnie, jeśli nie znasz rosyjskiego lub białoruskiego! Z drugiej strony, właśnie w plenerze spotkań można najciekawszych ludzi i poznać życie białoruskich gejów.
Gdzie spać?
Gdzie nocować?
| REZERWACJA ONLINE - hotele w Mińsku [w jęz. angielskim] [w jęz. niemieckim] |
To samo pytanie zadać możesz w Polsce. Na Białurusi nie ma jeszcze gejowskiej "infrastruktury". Dostępne hotele są nie tyle drogie, ile stare i brudnawe, a "etażnaja", czyli dama dyżurująca na każdym piętrze, skutecznie zwalcza jakiekolwiek nieproszone wizyty. Chyba że... dolary... Dlatego tym bardziej warto kogoś w mieście znać i zapenić sobie kwaterę prywatną.
Kluby i dyskoteki
Klub Majak
Płatonowa 43 (metro przystanek Jakuba Kolasa lub Akademia Nauk
W weekendy otwarte od 22.00 do 6.00
Początkowo, do "Majaka" przychodzili niemal wyłącznie geje. Teraz, publiczność jest mieszana i dość "progresywnie młodzieżowa".
Bar, parkiet do tańca, drag show, czasami strip-tease
Bar Jan
Bjedy 24 (w budynku Białoruskiej Akademii Nauk, obok supermarketu Riga)
Otwarte: pon, czw, pt, sob i niedz - 18.00 - 6.00
Niewielki bar (ok. 30 osób), parkiet. Uwaga: ochroniarze!
Plener:
Plac Centralny (na ławkach wokół fontanny z figurką chłopca i łabędzia) i park obok pałacu prezydenckiego
Park Gorkiego (metro Płoszcza Periemogi, wokół WC)
Park Pobiedy (Prospekt Maszerowa, obok Jeziora Komsomolskiego, w pobliżu WC, latem)
Naga plaża na brzegu Minskoje Morje
Sauny
Łaźnia (Banja) nr. 1 (Bohdana Chmielnickiego 24, dużo studentów z pobliskich akademików)
Łaźnia nr. 6 (Marjewskaja 5)
Łaźnia 7 (Moskowskaja 7a, starsi geje)
opracował: traveller
Białoruś jest bardzo niebezpiecznym krajem dla gejów!