logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
12
3

Homofob Robert Mugabe oddaje władzę

Efekt zamachu stanu w Zimbabwe

Dodano: 20.11.2017, Aktualizacja: 21.11.2017

Robert Mugabe, prezydent Zimbabwe, zgodził się ustąpić. Wieloletni przywódca oraz jego żona mają otrzymać pełny immunitet - podaje CNN. To efekt bezkrwawego puczu, który miał miejsce w kraju. Przypomnijmy, że Mugabe znany jest ze swoich homofobicznych i nienawistnych wypowiedzi wobec społeczności LGBT.

W Zimbabwe odbył się bezkrwawy zamach stanu. Wieloletni przywódca, 93-letni Robert Mugabe, ustąpił i dostał immunitet - podaje CNN. Negocjacje były tajne. 

Chris Mutsvangwa, lider stowarzyszenia walczącego o wolność kraju, powiedział, że proces mający zalegalizować działania wojska przeciwko prezydentowi Zimbabwe jest w fazie przygotowawczej. 

Porozumienie o rezygnacji prezydenta zostało osiągnięte. Nie wiadomo, czy zostanie w kraju, czy wyjedzie. Taką decyzję podjęto prawdopodobnie już w niedzielę, ale wstrzymano się z jej ogłoszeniem. Liderzy ZANU-PF, partii Mugabego, uważają, że nie chciano, by wyszło, że było to jawne poddanie się. "Wyglądałoby to bardzo źle, jak przewrót, i spowodowałoby mnóstwo problemów" - podaje źródło Reutersa w ZANU-PF.

Nowym liderem został - wcześniej zdymisjonowany przez Mugabego - Emmerson Mnangagwa, który - podobnie jak ustępujący przywódca - ma określone poglądy na temat społeczności LGBT: otwarcie sprzeciwił się rekomendacji ONZ-u w kwestii legalizacji homoseksualizmu i wprowadzenia równości małżeńskiej. 

Kryzys w kraju rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Mugabe został umieszczony w areszcie domowym, a ludzie wyszli na ulice Harare, domagając się jego ustąpienia. Wielu widzi w nim bohatera walki o ojczyznę. Na Zachodzie jednak widzi się go jako despotę, który zrujnował kraj. Brał czynny udział w odzyskiwaniu niepodległości kraju spod władzy brytyjskiej. Od 1980 do 1987 był premierem, a potem - prezydentem. Jest zwolennikiem prezydentury Donalda Trumpa. Widzi w nim nadzieję na zniesienie sankcji i zacieśnienia przyjaźni pomiędzy krajami. 

Mugabe znany jest ze swoich homofobicznych wypowiedzi. Homoseksualizm określał jako "tą rzecz". Wg niego osoby homoseksualne są "brudne" i "niszczą narody", są gorsze od świń i psów. Uważał, że takie osoby powinno się dekapitować. Innym razem zalecał kastrację. W 2011 roku aresztował swoją rywalkę za to, że ta miała odwagę powiedzieć, że Mugabe sam jest gejem. 

W zeszłym roku zaczął prowadzić kampanię zakazującą promocji homoseksualizmu i wszelkich akcji wspierających społeczność LGBT - w tym tych, które działały na polu profilaktyki HIV/AIDS. 

ZOBACZ TEŻ Zimbabwe: partia homofoba wygrała wybory? Mugabe: "homoseksualiści powinni zgnić w więzieniu"


W 2012 roku, podczas urodzinowej przemowy, powiedział, że "jego pies poczułby się urażony za porównanie do Davida Camerona, który wspierał równość małżeńską". W 2013 upomniał arcybiskupa Desmond Tutu za wspierania społeczności LGBT, zapowiadając jednocześnie, że Zimbabwe nigdy tego nie zaakceptuje. 

Homoseksualizm w Zimbabwe jest nielegalny. Niezgodne z prawem jest również rozpowszechnianie treści o tematyce LGBT. Od 2006 roku dwoje ludzi tej samej płci nie może trzymać się za ręce, całować i przytulać. 

Polityka Mugabego od samego początku uderzała w społeczność LGBT, która jego zdaniem była "nieafrykańska" i została "przywleczona przez Brytyjczyków". 

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
vraios (25) Rzeszów 22.11.2017 1:48
u nich to wynika z przesadnej indoktrynacji chrześcijańskiej
grzesioc (27) Berlin 21.11.2017 23:47
co kraj to obyczaj
shingao (31) Szczecin 21.11.2017 20:56
Polityka Mugabego od samego początku uderzała w społeczność LGBT, która jego zdaniem była "nieafrykańska" i została "przywleczona przez Brytyjczyków".


Powiedział facet ubrany w typowo afrykański ubiór jakim jest garnitur i krawat. A Brytyjczycy to raczej przywlekli do swoich koloni prawo szkodliwe dla homo.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Homofob Robert Mugabe oddaje władzę Fot. Twitter za: https://twitter.com/JamiiForums
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku