logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
41
9
11

Życie tęczowe i wolne, także od papierosów

USA: miliony dolarów na antynikotynową kampanię

Dodano: 04.05.2016, Aktualizacja: 04.05.2016

Ludzie LGBT, zwłaszcza w młodszym wieku, dwukrotnie częściej sięgają po papierosy niż ich heteroseksualni rówieśnicy - dowiadujemy się z badań. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) rusza w tym tygodniu z wartą ponad 35 mln. dolarów kampanią "This Free Life" (to wolne życie), której celem jest edukacja społeczności LGBT na temat szkodliwości palenia.

Przypominamy, że "Sytuacja społeczna osób LGBT, Raport za lata 2010 i 2011" przyniósł informacje dotyczące także palenia wśród LGBT w Polsce: 43 proc. ankietowanych zadeklarowało, że pali papierosy (przy czym 47 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn). Z porównania z "Diagnozą społeczną 2011" wynika, że LGBT w Polsce palą więcej niż reszta społeczeństwa (43 proc. do 21 proc.). Więcej też palą kobiety nieheteroseksualne. Nie odstajemy tym samym od reszty świata: z badań, na które powołuje się FDA, dowiadujemy się, że młodzi dorośli LGBT palą dwukrotnie więcej niż ich heteroseksualni rówieśnicy. Po papierosy LGBT najczęściej sięgają przed lub w trakcie coming outów.



"Chcemy, by dorośli ludzie LGBT wiedzieli, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne palenie. Nawet palenie okazyjne może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i prowadzić do uzależnienia" - podkreśla Mitch Zeller z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W tym tygodniu ruszyła kampania "This Free Life" (to wolne życie), której celem jest edukacja społeczności LGBT na temat szkodliwości palenia. Warta 35 mln. dolarów kampania sfinansowana została z... opłat nałożonych na firmy tytoniowe. Składają się na nią spoty reklamowe, billboardy, akcje plakatowe w amerykańskich sieciach sklepowych, jak i lokalne wydarzenia skierowane do społeczności LGBT.



(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (11)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Pokaż Cycki (20) Nowa Sól/Zielona Góra 06.05.2016 11:42
Almateria:
Pokaż Cycki:
Tsa, jasne i może frytki do tego? Że niby lesbijki więcej palą niż kobiety hetero? A to dziwne, bo znam sporo dziewczyn z jednej i drugiej grupy i z homoseksualnych pań palę tylko ja. 90% koleżanek hetero pali nałogowo, więc słabe te Wasze ankiety/badania.
Nawet, jeśli byłabym hetero, to i tak bym paliła, bo lubię. Wiem jakie są tego konsekwencje, ale oprócz papierosów jest jeszcze sporo innych rzeczy niezdrowych, z którymi spotykamy się w naszym życiu, a nie zwracamy na nie uwagi.


"Wasze naukowe badania są błędne, bo moja osobista anegdota"


Bo jeśli chodzi o kwestie, które nie są mi obce, wiem o nich sporo. :)
A.S.G. (100) Piła, Poznań 05.05.2016 22:22
Właściwie to nawet nie wnikając w to, czy dane podane w artykule są zgodne z rzeczywistością, czy nie, palenie jest szkodliwe. Ja osobiście nie lubię, kiedy ktoś w moim towarzystwie non stop pali. Nie dość że niezdrowe, to śmierdzi jak cholera.
VU2X7IfV (?) 05.05.2016 20:33
czemu nie dodać kampanii pro-wierność? pro-stałe związki małżeńskie? itp.?
maxoku (31) Radom 05.05.2016 19:14
Z tego co zrozumiałem to nadwyżka osób palących wśród osób LGBT (względem reszty) jest spowodowana stresem związanym z coming-outem. Co znaczy, że gdyby nie były z grupy LGBT to by nie zaczęli palić. Czyli oprócz osób, które palą bez względu na orientację (tu jest taka sama ilość po obu stronach), dochodzi drugie tyle osób, które palą tylko (albo w znacznym stopniu) z tego powodu.

Dla mnie całkowicie logiczne, nawet jeśli zawile opisałem lol. Jeżeli kampania będzie się odnosić również do przyczyn palenia wśród osób LGBT, to może poskutkować w jakimś stopniu. Głupio psuć sobie zdrowie z tego powodu^^.
Almateria (23) Warszawa 05.05.2016 17:40
Pokaż Cycki:
Tsa, jasne i może frytki do tego? Że niby lesbijki więcej palą niż kobiety hetero? A to dziwne, bo znam sporo dziewczyn z jednej i drugiej grupy i z homoseksualnych pań palę tylko ja. 90% koleżanek hetero pali nałogowo, więc słabe te Wasze ankiety/badania.
Nawet, jeśli byłabym hetero, to i tak bym paliła, bo lubię. Wiem jakie są tego konsekwencje, ale oprócz papierosów jest jeszcze sporo innych rzeczy niezdrowych, z którymi spotykamy się w naszym życiu, a nie zwracamy na nie uwagi.


"Wasze naukowe badania są błędne, bo moja osobista anegdota"
GreenTea92 (25) Warszawa 05.05.2016 15:21
Cóż, ja jestem przeciw paleniu papierosów i popieram tego typu kampanie. Dziwne jest jednak powoływanie się na raporty sprzed 5 lat lub więcej. Trochę stare dane. Poza tym, skąd wiadomo, czy te badania są reprezentatywne dla całej grupy osób LGBT? Nie wszyscy są przecież chętni do udziału w badaniach, dla niektórych orientacja to sprawa bardzo, bardzo prywatna, dla innych trudne jest zaakceptowanie swojej orientacji i w efekcie ta grupa może nie być reprezentowana w badaniach. Dobrze byłoby to uwzględnić.
Pokaż Cycki (20) Nowa Sól/Zielona Góra 04.05.2016 21:06
Tsa, jasne i może frytki do tego? Że niby lesbijki więcej palą niż kobiety hetero? A to dziwne, bo znam sporo dziewczyn z jednej i drugiej grupy i z homoseksualnych pań palę tylko ja. 90% koleżanek hetero pali nałogowo, więc słabe te Wasze ankiety/badania.
Nawet, jeśli byłabym hetero, to i tak bym paliła, bo lubię. Wiem jakie są tego konsekwencje, ale oprócz papierosów jest jeszcze sporo innych rzeczy niezdrowych, z którymi spotykamy się w naszym życiu, a nie zwracamy na nie uwagi.
Luxorris (?) 04.05.2016 16:14
Ale gówno, aż dałem łapkę w dół.
Almateria (23) Warszawa 04.05.2016 13:50
Nah, nie mam zamiaru rzucić.
Honorata+ (?) 04.05.2016 13:19
Harley Quinn:
Cieszę się z takich kampanii ponieważ szczerze NIENAWIDZĘ kiedy ktoś w moim otoczeniu pali papierosy. Nie chodzi mi już o to czy ta osoba umrze na raka, bo na to akurat mam szczerze wywalone, jednak mam dosyć czuły i wrażliwy węch i zwyczajnie i dosłownie duszę się oddychając dymem.

Denerwuje mnie to,że ludzie palą na przystankach, chociaż o obowiązuje zakaz. Brak kultury! Nie pomyślą, że komuś przeszkadzają,

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran