logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
154
3
31

Kara za "pedała"

Sąd wyższej instancji uznał, że "pedał" jest słowem obraźliwym

Dodano: 05.02.2010

Sąd Apelacyjny w Szczecinie orzekł, że nazywanie Ryszarda Giersza "pedałem" przez jego sąsiadkę, Annę S., było naruszeniem dóbr osobistych. Wyrok jest prawomocny, co oznacza, że skasować go może tylko Sąd Najwyższy - informuje "Gazeta Wyborcza".

W zeszłym roku Ryszard Giersz skierował do szczecińskiego sądu sprawę przeciwko swojej sąsiadce, która publicznie go znieważała. W sierpniu Sąd Okręgowy przyznał rację Ryszardowi i nakazał kobiecie wypłacić poszkodowanemu 15 tys. złotych zadośćuczynienia. Wyrok ten sprawił, że osoby homoseksualne uwierzyły, że być może coś się w naszym kraju zmieni na lepsze, a Ryszard Giersz stał się dla środowisk LGBT bohaterem 2009 roku.

Kobieta odwołując się od wyroku Sądu Okręgowego, próbowała udowodnić, że kierował się on zeznaniami świadków, którzy byli związani relacjami osobistymi z Ryszardem Gierszem oraz próbowała podważyć negatywny charakter słowa "pedał" poprzez powołanie biegłego językoznawcy. W obu przypadkach Sąd Apelacyjny odrzucił argumentację Anny S., między innymi sięgając po badanie CBOS, w którym słowo "pedał" było wymieniane jako jedno z najbardziej obraźliwych wyzwisk. Sąd podkreślił także fakt, że cielesność należy do prywatnej sfery każdego człowieka. Zadośćuczynienie, które Anna S. miała wypłacić poszkodowanemu, sąd zdecydował się obniżyć do 5 tys. złotych, argumentując brakiem zatrudnienia u zainteresowanych. Ryszard Giersz i tak zamierza przeznaczyć pieniądze na cele charytatywne.

"To nie ja wygrałem, to wygrało społeczeństwo gejowskie, wczoraj drugi raz uwierzyłem w sprawiedliwość. Cieszę się, że taki wyrok zapadł, nie możemy dać się poniżać drugiej osobie, każdy ma swoją godność! I nie chodziło o pieniądze, i tak będą przeznaczone na cele charytatywne, ale chodziło o sam fakt wyzwisk. Chcę także bardzo podziękować osobom, które mnie wspierały w czasie procesu, a szczególnie mojej pełnomocniczce, Agnieszce Stach, która się podjęła tej sprawy i była ze mną cały czas w sądzie" - powiedział Innej Stronie Ryszard Giersz.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (31)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
klawdia_chauchat (?) 09.02.2010 14:25
tsukinocurse:
hehe, dobrze, że wygrał :D aczkolwiek, ja tam nie mam nic przeciwko słowu 'pedał' nawet bym rzekł, że je lubię xd sam o sobie tak mówię nie raz xddd


Tu ważny był kontekst, nie słowo. Kiedy moja heteroprzyjaciółka w żartach mówi do mnie "Ty lesbo", też się nie czuję urażona, w jej ustach to wręcz pieszczotliwe. Kontekst robi różnicę.
notgoodboy (36) Warszawa 09.02.2010 13:58
Podobnych spraw powinno być więcej. Rzecz w tym, aby ludzie nie bali się sądów, ewentualnych dziwnych (wciąż jeszcze) spojrzeń, i by walczyli o swoją godność. Jak nie można po ludzku, to trzeba sędziowskim młotkiem. Wbijać niektórym rozum do głowy.
annabogna (35) El-blak 08.02.2010 22:08
no i dobrze tak babie! szkoda tylko że grzywnę obniżono
s24 (?) 07.02.2010 19:29
@danny80

Z punktu widzenia bezrobotnej kara 15 i 5 tysi jest jednako dotkliwa.

I nie wiem jak w tym kontekście mówić, ze nie grozi jej bankructwo, ha ha
elwirix (?) 07.02.2010 18:31
No może coś się zmieni w tej Polsce:D Wreszcie pojawił się jakiś promyk nadziei;]
tsukinocurse (?) 07.02.2010 18:29
hehe, dobrze, że wygrał :D aczkolwiek, ja tam nie mam nic przeciwko słowu 'pedał' nawet bym rzekł, że je lubię xd sam o sobie tak mówię nie raz xddd
danny80 (37) Kraków 07.02.2010 14:10
Nie podoba mi się obniżenie kwoty (3 krotne!). Jeśli taka kara ma spełnić swą funkcję to musi być dotkliwa. W przeciwnym wypadku karanie mija się z celem. 15 tyś. było w sam raz. Kobieta by nie zbankrutowała ale przynajmniej odczułaby to jakoś.
patyna (37) Londyn 07.02.2010 8:08
W koncu jakis promyczek nadziei! Dzisiaj sam bylem obiektem grozb i szykan, tylko dlatego ze pocalowem chlopaka. Prawo prawem, ale tu chodzi o cos wiecej. Potrzebna jest szczera i rzetelna edukacja oraz ludzkie zrozumienie (nie wymuszona tolerancja). Ludzie, ktorzy maja problem z innymi ( w tym przypadku z homosexualistami) to maja problem ze soba, tylko nie chca tego zauwazyc.
merii (31) ***** 06.02.2010 20:09
Tutaj chodzi o coś więcej niż samo sformułowanie "pedał". Z tego co wiem ta Pani szykanowała tego mężczyznę i obrażała go w miejscach publicznych, mówiąc innym ludziom o jego upodobaniach i życiu prywatnym, mimo iż on jej nawet osobiście nie znał, tylko mieszkał w jej okolicy. Takie informacje podawały media.
polinek (29) Puławy/Radom 06.02.2010 18:01
ghadi:
polinek:
zastanawiam się teraz czy jeśli powiem do swojego (kiedyś tam ) chłopaka, lub kumpla "Ty pedale" to poleci od razu do sądu i będzie wymagał sprawiedliwości... jak byłem mały, dorastałem i tak dalej słowo pedał było na porządku dziennym i nikogo nie raziło...czasy się zmieniły czy ludzie nagle się wrażliwsi stali?


nie uwzględniasz kontekstu sytuacyjnego , Ty użyłbyś tego słowa raczej nie w celu znieważenia swojego chłopaka i ośmieszenia publicznego.
a ta kobieta właśnie to robiła .... co innego jak powiesz do kogoś Ty dziwko tak żartobliwie a co innego jak bedziesz chodzić codzień do sklepu i nazywać przy wszystkich panią ekspiedentkę dziwką .


nie dopisałem, że przyjmie to na poważnie....

kontekstów może być naprawdę wiele... ok zgodze się, że w tej sytuacji było jasne że Pani A. miała na celu obrażenie Pana R.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku