logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
133
2
32

Gaymersi są wśród nas!

Wirtualna emancypacja

Dodano: 21.07.2013, Aktualizacja: 30.07.2013

Na początku sierpnia w San Francisco odbędzie się pierwszy w historii konwent dla graczy LGBT i LGBT-friendly, w grach komputerowych coraz częściej pojawiają się „branżowe” wątki i bohaterowie, a geje, lesbijki, ludzie biseksualni i transpłciowi coraz głośniej też przypominają, że są świadomymi odbiorcami. Czy ten swoisty wirtualny coming out i wirtualna emancypacja może nam pomóc w przekonaniu społeczeństwa, że „gay is ok”? Kim są Gaymersi, także w Polsce?

Na początku lipca Microsoft ogłosił, że nową szefową Xbox One zostanie Julie Larson-Green. „Świetnie! Czeka nas więcej aplikacji o gotowaniu i szydełkowaniu”, „Nie mam problemu z tym, że kobieta będzie na takim stanowisku, ale mam problem z tym, że na pewno nie zna się na grach!”, „Kobieta? LOL” – to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się w Internecie po ogłoszeniu przez Microsoft decyzji. Nie zabrakło i uwag dotyczących wyglądu. Oczywiście – uroda Larson-Green oraz to, czy w wolnych chwilach gra w gry komputerowe (osoby na takich stanowiskach raczej nie mają za dużo wolnego czasu) nie ma nic wspólnego z jej 19-letnim stażem w Microsofcie i doświadczeniem. Anita Sarkeesian, założycielka videobloga „Feminist Frequency”, zajmująca się sposobem prezentowania kobiet w nowych mediach postanowiła udowodnić, że to właśnie gry komputerowe pokazują kobiety w najbardziej seksistowski i mizoginiczny sposób. Wystartowała z projektem i… stała się ofiarą zmasowanej i wulgarnej nagonki, o której opowiada w swoim wystąpieniu na TEDxWomen. Co ma wspólnego nowa szefowa Xbox One, czy Sarkeesian z Gaymersami? Wchodzą w świat, który ich nie chce, który jest zmaskulinizowany, pełen stereotypów i o nienajlepszej reputacji. Sarkeesian zwraca uwagę na jeden ważny fakt: dzisiejszy gracz to nie tylko (jak już mówimy o stereotypach) nastoletni, pryszczaty, nabuzowany hormonami chłopak – to najczęściej dorosły, trzydziestoletni mężczyzna. Jak zatem w tym świecie, który ciągle nie potrafi zaakceptować kobiet, odnajdują się geje, lesbijki, ludzie biseksualni i transpłciowi? Na początku sierpnia w San Francisco odbędzie się pierwszy w historii GaymerX – konwent tęczowych graczy. Wielbiciele i wielbicielki gier wszelakich będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach, prelekcjach, imprezach i pokazach. Oczywiście – na konwent mogą przybyć wszyscy, których interesuje queerowa strona gamingu. Pomysł na GaymerX narodził się ponad rok temu na Kickstarterze. Do jego zrealizowania organizatorzy potrzebowali 25 tys. dolarów – potrzebną sumę uzbierano po kilku dniach, w ciągu miesiąca wpłacono ponad 90 tys. dolarów! "Społeczność jest ważna. Wierzymy, że jest ogromna liczba homo-, bi- i transseksualnych ludzi, każdego koloru i wyznania, którzy na koniec dnia lubią sobie pograć w gry komputerowe. I wierzymy, że tworzenie społeczności dla tych ludzi, Gaymersów, jest ważne w kreowaniu otwartej i przyjaznej przestrzeni dla graczy" – przekonywali organizatorzy konwentu na Kickstarterze. Pomysł zainteresował także polskich graczy – o konwencie napisał m.in. serwis Polygamia. Autor newsa stwierdził, że faktycznie, cel szczytny, ale "czy dobrym sposobem jest tworzenie zamkniętej grupy i odcinanie się od reszty? Chyba nie o to chodzi w równouprawnieniu. Dalej idą zapewnienia, że na Gaymerconie mile widziani będą wszyscy. No i fajnie. Podejrzewam jednak, że piętnujący odmienność gracze, Ci, którzy...   ( Pozostało znaków: 12284 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193927   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Gaymersi są wśród nas! Logo pierwszego tęczowego konwentu - GaymerX
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku