Na okładce węgierskiego wydania słynnego magazynu „Elle” umieszczono parę gejów z dzieckiem. W środku znajduje się obszerny wywiad z mężczyznami, którzy opowiadają o dyskryminacji, z jaką spotkali się na Węgrzech i tłumaczą, dlaczego wyjechali do Szwecji.
Gdyby ta historia wydarzyła się w USA, Kanadzie lub krajach Europy Zachodniej, to zapewne byśmy o niej nie pisali. Dwóch kochających się mężczyzn postanowiło wziąć ślub i adoptować dziecko. Ich życie byłoby perfekcyjne, gdyby nie jeden szczegół – restrykcyjne, węgierskie prawo wymierzone w osoby LGBT. To właśnie przez nie para zdecydowała się na opuszczenie kraju.
Laszlo Szegedi jest neurochirurgiem. Obronił doktorat na belgijskim Uniwersytecie w Gandawie, specjalizuje się w torakochirurgii, czyli chirurgii klatki piersiowej. Hubert Hlatky-Schlichter prowadzi aż pięć restauracji Budapeszcie. Jedna z nich, Babel, została nagrodzona gwiazdką Michelin.
Obaj mężczyźni odnieśli wielkie sukcesy w karierze zawodowej. Niestety zgodnie z węgierskim prawem nie mogą wziąć ze sobą ślubu, nie mówiąc już o adoptowaniu dzieci. To właśnie marzenia o potomstwie sprawiły, że mężczyźni postanowili wyprowadzić się do Szwecji, gdzie wzięli ślub. Para zdecydowała się na skorzystanie z usług surogatki. Laszlo i Hubert świętowali narodziny córki Hannabel w słonecznej Kalifornii:
W marcu 2023 roku Hubert Hlatky-Schlichter został zaproszony na konferencję organizowaną przez magazyn „Forbes”. W wywiadzie z prowadzącą przyznał, że wraz z mężem zdecydowali się na emigrację ze względu na dziecko oraz troskę o własne zdrowie.
Nie chcę narażać swojego dziecka na zostanie ofiarą propagandy i nie chcę być ofiarą we własnym kraju – powiedział Hubert Hlatky-Schlichter.
Niestety wszystko wskazuje na to, że słowa mężczyzny pozostaną aktualne jeszcze przez długie lata. Sytuacja osób LGBT na Węgrzech jest dramatyczna. Viktor Orban i rządząca partia Fidesz wprowadziła szereg praw wymierzonych w osoby queerowe.
W 2021 roku zakazano pozytywnego reprezentowania osób LGBT w sztuce i przekazach skierowanych do osób nieletnich. Książki młodzieżowe zawierające motywy queerowe muszą być opakowane w szary papier. Już kilka księgarni zostało ukaranych wysokimi karami za naruszenie restrykcyjnego prawa.
„Elle” na szczęście nie jest czasopismem młodzieżowym, a Laszlo i Hubert mogą dumnie spoglądać z okładki na klientów księgarni oraz kiosków. Ich historia nie tylko stanowi dowód na wielką siłę miłości, ale też pokazuje, do czego prowadzi polityka wymierzona w społeczność LGBT.
(tb)
Źródła:
https://gcn.ie/elle-hungary-cover-gay-dads/
https://www.thepinknews.com/2023/09/06/elle-hungary-gay-dads-anti-lgbtq-laws/
https://forbes.hu/legyel-jobb/hlatky-schlichter-hubert-svedorszag-csalad/