Szanowany brytyjski działacz społeczny Peter Tatchell ostrzega Anglików przed Karolem III, który właśnie został wybrany na nowego Króla Wielkiej Brytanii. Zdaniem 71-latka Karol nie jest przyjacielem osób LGBTQ+; co więcej, jawnie je dyskryminuje.
Peter Tatchell jest brytyjskim dziennikarzem i politykiem, regularnym komentatorem „The Guardian”, a także aktywistą społecznym walczącym z homofobią z blisko pięćdziesięcioletnim stażem. Zdaniem Tatchella król Karol III prawdopodobnie nigdy nie opowie się publicznie po stronie osób LGBTQ+ i nie udzieli im żadnego konkretnego wsparcia.
Działacz na rzecz środowisk queerowych podkreśla, że Karol – podobnie jak jego matka – nigdy właściwie nie odniósł się do problemów społecznych, z jakimi borykają się geje, lesbijki, osoby bi- czy transseksualne. Tatchell tłumaczy:
— Szansa na to, że nowy król będzie po stronie społeczności LGBTQ+ i ją wesprze, jest bardzo nikła. Nigdy nie był bowiem naszym sojusznikiem lub przyjacielem. Mało tego – zadaje się z przywódcami religijnymi, którzy nie chcą, byśmy mieli równe prawa. Król Karol III to tradycjonalista o konserwatywnych poglądach na większość spraw. Jego zdaniem równość dla osób LGBTQ+ jest czymś „zbyt kontrowersyjnym”.
Dziennikarz i polityk dodaje, że choć król Karol III wspiera liczne organizacje charytatywne, żadna z nich nie niesie pomocy osobom queer. „Za sprawą swojego milczenia król godzi się z tym, co głoszą nasi prześladowcy”, zauważa Tatchell. Na domiar złego król Karol III jest zwierzchnikiem Kościoła Anglii (ang. Church of England), który sprzeciwia się idei małżeństw jednopłciowych, a jako głowa Wspólnoty Narodów nie reaguje na krzywdę w krajach, gdzie łamane są prawa człowieka (jak Uganda, Sierra Leone czy Nigeria).
W podobnym tonie o królu Karolu III wypowiada się Graham Smith – założyciel organizacji politycznej Republic. W wywiadzie dla „PinkNews” uznał on, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej „wciąż muszą odpowiedzieć na wiele pytań”, a część z nich dotyczy właśnie społeczności LGBTQ+ oraz jej praw. Tatchell dodaje, że zgodnie z jego ustaleniami w Pałacu Buckingham przez lata dyskryminowano służbę, która otwarcie deklaruje swoją queerowość.
W 2018 roku w wywiadzie dla „Gay Times” do Karola III i jego homo-sceptyczności odniósł się Sir Elton John, który powiedział:
— Sprawy nie ulegają zmianie w jedną noc. W ciągu nocy nie da się zmienić kultury oraz tego, jak myślą ludzie. Ale można zanurzyć palce stóp w wodzie i powoli do niej wchodzić. Jeśli tego nie zrobisz, nic nigdy się nie zmieni.
(an)
Albo jest to głupi błąd, albo autorx wie coś więcej o systemie sukcesji tronu brytyjskiego, niż przeciętni odbiorcy (to nie jest niemożliwe: mało znany fakt o Jagiellonach jest taki, że byli wybierani, choć na bardziej restrykcyjnych zasadach niż monarchowie, których nazywamy elekcyjnym).
Tak