Czy są wśród nas osoby identyfikujące się określeniem "queer"? Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wzięli pod lupę osoby, które używają tego określenia do opisania swojej przynależności. Czym się charakteryzują? Sprawdźcie!
Skrótowiec LGBT+ ma wiele rozwinięć. Najczęściej dodaje się do niego A - od aseksualności, P - od panseksualności, czy I - od interpłciowości. Jesteśmy różnorodni i różnorodne, i nie lubimy ograniczać się do standardowych norm. Wobec tego, nawet te charakterystyczne dla środowiska nieheteronormatywnego pojęcia mogą okazać się niewystarczające.
Dla osób niezwiązanych ze środowiskiem LGBT+ najtrudniejsze do zrozumienia, bądź wytłumaczenia stanowi określenie "
queer". Nazwa ta, często wciąż traktowana jako obelga, nie ma jednej definicji. Stworzona została dla tych, którzy i które nie określają się jako osoby heteroseksualne i na swój unikalny sposób wymykają się z ram pozostałych terminów.
Określeniem queer, queerowy zajęli się badacze i badaczki z Uniwersytetu Kalifornijskiego (
UCLA School of Law). Naukowcy i naukowczynie przeprowadzili badania, w których mierzyli spektrum, wokół którego obracają się osoby identyfikujące się jako literka Q. "Zebraliśmy dane demograficzne i związane z aktywnością seksualną (np. partnerstwo, atrakcyjność) osób, które identyfikują się jako queerowe, w porównaniu z tymi, którzy określają się jako geje, lesbijki, osoby biseksualne i inne mniejszości seksualne, aby lepiej zrozumieć, czy i jak się one różnią" czytamy w badaniu.
Dane opracowano na grupie 1518 ankietowanych, wieku od 18 do 59 lat, na przestrzeni 2016 i 2017 r. Spośród tej grupy około 6% ankietowanych odpowiedziało, że identyfikuje się jako osoba queerowa. 46% osób określiło siebie jako gej lub lesbijka, 40% jako osoby biseksualne.
Jaka jest więc osoba queerowa w liczbach? Zazwyczaj jest to młoda osoba - 76% mieści się w przedziale wiekowym 18-25 lat. Statystycznie częściej dla queerowych osób atrakcyjne mogą być osoby nie tylko cispłciowe, ale również trans. 26% respondentów i respondentek, którzy identyfikują się jako osoby niebinarne, jako określenie swojej orientacji seksualnej również używają pojęcia queer.
Zarówno queerowi mężczyźni i kobiety, mogą interesować się osobami o różnej identyfikacji płciowej i seksualnej, chociaż częściej to kobiety wchodzą w relacje z osobą o innej od nich przynależności. Badacze i badaczki podkreślają, że jest to jedynie początek badań nad "queerowością". "Potrzebne są dodatkowe badania, aby w pełni zrozumieć tę populację" - podkreślają.
(kb)
Wyjaśnisz to ostatnie ?
zapewne chodzi o posiadanie jakiejś etykietki "label"
Wyjaśnisz to ostatnie ?
Osoba która niejest pewna swojej orientacji
W LGBTQ
No właśnie niekoniecznie, bo Q w LGBTQ może też oznaczać "queer". Często też pisze się np: LGBTQQIAA i wtedy jedno Q oznacza kwestioniujące, a drugie queer.
Tak q od queer i od question
Osoba która niejest pewna swojej orientacji
W LGBTQ
No właśnie niekoniecznie, bo Q w LGBTQ może też oznaczać "queer". Często też pisze się np: LGBTQQIAA i wtedy jedno Q oznacza kwestioniujące, a drugie queer.
Osoba która niejest pewna swojej orientacji
W LGBTQ