Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Piątek, 06.12.2019, Aktualizacja: Środa, 01.04.2026

Czy transpłciowa osoba może prowadzić kurs pierwszej pomocy w przedszkolu?

Podziel się Tweetnij Skomentuj (12)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (12)

Radio Poznań ma co do tego wątpliwości

"Nie wiemy, czy tych przedszkoli było więcej, czy tylko jedno, ale już samo to, że osoba transseksualna prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy dla przedszkolaków wzbudza duże zaniepokojenie rodziców" napisało Radio Poznań o warsztatach z udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzonych przez Annę Marię Szymkowiak, transpłciową aktywistkę z Fundacji Akceptacja.

W poznańskim Przedszkolu nr 9 im. Zbyszka i Jagienki, z okazji Dnia Nauczyciela i pasowania na przedszkolaka - zorganizowano festyn jesienny. Jedną z głównych atrakcji dla dzieci były przygotowane warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Na zaproszenie placówki przeprowadzała je Anna Maria Szymkowiak, transpłciowa kobieta, prezeska Fundacji Akceptacja, zajmująca się wspieraniem osób transpłciowych.
ZOBACZ TEŻ Światowa Organizacja Zdrowia: transpłciowość nie jest chorobą psychiczną "Niezgodność płciowa" znika z listy zaburzeń psychicznych

Właśnie na tożsamości płciowej działaczki skupiło się Radio Poznań, które w transfobiczny sposób opisało wydarzenie w przedszkolu. "Transpłciowa kobieta uczyła pierwszej pomocy w przedszkolu" brzmiał tytuł artykułu. "Rodzice nie byli pytani o zgodę, a dzieci czuły się zdezorientowane" mówił podtytuł.



"Nie wiemy, czy tych przedszkoli było więcej, czy tylko jedno, ale już samo to, że osoba transseksualna prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy dla przedszkolaków wzbudza duże zaniepokojenie rodziców" czytamy na stronie Radia Poznań.

"W przedszkolu byłam uczyć pierwszej pomocy, zaprosiło mnie przedszkole. Dzieci nie były zaniepokojone, to bzdura. Fakt, że jestem osobą transpłciową nie może być podstawą do tego, abym nie prowadziła zajęć z pierwszej pomocy. To niedopuszczalne, aby osoba transpłciowa była narażona na ataki i czuła się niekomfortowo tylko dlatego, że jest tym, kim jest" mówiła dla Wyborczej Szymkowiak.

Kobieta w trakcie zajęć pokazywała dzieciom jak w odpowiedni sposób wykonać resuscytację, zajęcia były prowadzone na przygotowanym wcześniej fantomie. W żaden sposób nie dotyczyły zagadnień związanych z LGBT, transpłciowością, czy korektą płci.


"Radio Poznań szuka na mój temat informacji, odkąd dowiedziało się o działaniach antydyskryminacyjnych, które prowadzę" komentuje sprawę prezeska Fundacji Akceptacja. Zauważa także, że Radio Poznań napisało, że jej organizacja zajmuje się "promocją" transpłciowości. "To nieprawda. Co to znaczy w ogóle promocja osób transpłciowych?" pyta Szymkowiak.

Sprawę skomentował także Mateusz Sulwiński, przedstawiciel poznańskiej grupy Stonewall. "Materiał Radia Poznań to żałosne szczucie na osoby transpłciowe. Proszę sobie wyobrazić nagłówek w stylu "Żydowska kobieta uczy dzieci w przedszkolu". Miałoby to mniej więcej tyle samo sensu i logiki".
ZOBACZ TEŻ Fundacja Trans-Fuzja stworzyła komiks o transpłciowości Rozmawialiśmy z twórcami o jego powstawaniu

Dodaje: "w maju tego roku Polskę obiegła wieść o samobójczej śmierci naszej wolontariuszki, Milo Mazurkiewicz. Wiele mówiło się wtedy o presji, z jaką muszą mierzyć się w życiu codziennym osoby transpłciowe. Z ciekawości przeszukałem dzisiaj stronę Radia Poznań. Nie znalazłem najmniejszej wzmianki o Milo. Śmierć młodej poznanianki, temat podjęty przez większość redakcji w kraju, okazał się za mało interesujący dla Radia Poznań. Tymczasem poznańska rozgłośnia robi główny news z faktu, że transpłciowa kobieta przeprowadziła w przedszkolu zajęcia z pierwszej pomocy".

(kb)
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (3)
looking4love90
Nie podoba mi się (22)
kelia malwamalwina armani-j adrian-jasinski andre-2000 tryui haoska aemstuz94 upstairs_at_you gapka
Komentarze (12)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
12.12.2019 19:04 Orzeł - Lucjano
aemstuz94:
Szok! W polskich szkołach uczą katolicy! Czy rodzice wyrażali na zgodę?

Szokiem jest to że nie rozumiesz lub nie dotarło do ciebie że Polska od wieków jest krajem chrześcijańskim -katolickim i oczywiste jest że w takim kraju gdzie w ogromnej większości żyją i kształtują polskość chrześcijanie katolicy w szkołach oni uczą i wychowują a rodzice nie mają potrzeby wyrażać swej zgody bo doskonale wiedzą kto ich dzieci uczy. Trzeba używać swego rozumu bo po to go każdy otrzymał w darze by z niego korzystać. Proszę sobie przeczytać Konstytucje Rzeczypospolitej Polskiej szczególnie artykuły 25, 48,53,i 72. Tam zawarte są odpowiedzi na nasuwające się pytania. Życzę zdrowego myślenia.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
10.12.2019 11:29 Dorotka05
Bez komentarza.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
09.12.2019 9:58 Confettius
OnchybaAs:
aemstuz94:
Szok! W polskich szkołach uczą katolicy! Czy rodzice wyrażali na zgodę?


Polska to kraj katolicki i oczywiste jest dla wszystkich że katolicy uczą

Nie, Polska jest według konstytucji państwem świeckim. Katolicki to jest Watykan.
cytuj zgłoś 3 0
Ikona
08.12.2019 18:14 Nikodem Oleksowicz
Znam Anię osobiście, robi świetną robotę, współpracuje z Ratuszem i od razu widać, co dla kogo jest priorytetem..Przykre bardzo i świadczy jedynie o dziennikarskim poziomie.
cytuj zgłoś 1 0
OnchybaAs
07.12.2019 12:54 OnchybaAs (41)
Reporterzy zawsze muszą się do czegoś przyczepić
cytuj zgłoś 1 1
trnsui
07.12.2019 11:23 tyui
podobno w sektorze pracy i usług jest prawo antydyskryminacyjne?
cytuj zgłoś 1 0
OnchybaAs
07.12.2019 7:02 OnchybaAs (41)
aemstuz94:
Szok! W polskich szkołach uczą katolicy! Czy rodzice wyrażali na zgodę?


Polska to kraj katolicki i oczywiste jest dla wszystkich że katolicy uczą
cytuj zgłoś 1 0
aemstuz94
06.12.2019 21:38 aemstuz94 (32) Łódź
Szok! W polskich szkołach uczą katolicy! Czy rodzice wyrażali na zgodę?
cytuj zgłoś 3 0
OnchybaAs
06.12.2019 17:38 OnchybaAs (41)
OnchybaAs:
To radio jest trans fobiczne. Miesiąc że nie spisali o Milo poznaniancw która była trans płciowa to jeszcze przeszkadza że osoba trans uczyła dzieci pierwszej pomocy


Nie dość
cytuj zgłoś 1 0
Szymon Brycki
06.12.2019 15:59 Szymon Brycki (34) Jelenia Góra
No cóż, brak słów?
cytuj zgłoś 0 0
  • 1
  • 2
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
Anna Maria Szymkowiak dyskryminacja Fundacja Akceptacja Grupa Stonewall Mateusz Sulwiński Media Milo Mazurkiewicz pierwsza pomoc Polska Poznań przedszkole Radio Poznań Społeczeństwo szczucie Transfobia w Radiu Poznań transpłciowość
Powiązane
Obraz Czwartek, 26.05.2022 Sytuacja młodzieży LGBTQ+ w Polsce jest krytyczna: Grupa Stonewall startuje z nową kampanią społeczną Obraz Środa, 23.03.2022 BDSM, fetysz, seks w trakcie okresu, interpłciowość - nadchodzi trzeci sezon Stonewall TV Obraz Piątek, 23.08.2019 Ksiądz "uprzejmie donosi"... Obraz Czwartek, 28.04.2022 Kontrowersje wokół grafiki Grupy Stonewall - Kinki i fetysze są częścią kultury LGBTQ+ Obraz Poniedziałek, 14.06.2021 "Doniesienia" powracają! Grupa Stonewall promuje Poznań Pride Week parodią "Wiadomości" TVP
Inne tematy
Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie Wtorek, 26.05.2026 Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu? Sobota, 16.05.2026 Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu?
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się