Już po raz trzeci Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł o winie rządu rosyjskiego dotyczącej naruszenia praw osób LGBTQ. Tym razem chodzi o odrzucenie wniosków o rejestrację trzech grup działających na rzecz praw osób LGBTQ - Rainbow House, Ruchu na Rzecz Równości Małżeńskiej i Soczi Pride House. Powołując się na prawo do wolności zgromadzeń, ETPC orzekł, że "obywatelki i obywatele powinni mieć możliwość stworzenia grupy prawnej w celu zbiorowego działania w obrębie wspólnego pola zainteresowań".
Europejski Trybunał Praw Człowieka
nałożył na Rosję karę pieniężną za naruszenie prawa do wolności zgromadzeń przez blokadę rejestracji grup LGBTQ. Sprawę zgłosiły organizacje Rainbow House, Ruch na Rzecz Równości Małżeńskiej i Soczi Pride House - wszystkie twierdziły, że
ich rejestracja jako grup prawnych została zablokowana, bo ich celem jest działalność na rzecz równych praw dla osób LGBTQ.
Trybunał orzekł jednomyślnie, że
rząd rosyjski jest winny dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i naruszył prawo obywateli i obywatelek do wolności zgromadzeń. Oprócz tego
Rosja ma zapłacić 42,5 tysiąca euro na rzecz oskarżycieli, o czym ETPC zadecydował głosami 4 za i 3 przeciwko.
W materiałach przedstawionych Trybunałowi
rząd rosyjski cytował tamtejsze prawa zakazujące "propagandy nietradycyjnych relacji seksualnych skierowanej do nieletnich" i powoływał się na stwierdzenie, że działalność grup LGBTQ jest sprzeczna z "narodowymi tradycjami, państwowym prawem rodzinnym i prawem rosyjskim, według którego małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety, a jego celem jest powołanie nowego życia i wychowywanie dzieci".
ETPC orzekł, że "
obywatelki i obywatele powinni mieć możliwość stworzenia grupy prawnej w celu zbiorowego działania w obrębie wspólnego pola zainteresowań". Dodano, że jest to "jeden z najważniejszych aspektów prawa do wolności zgromadzeń, a bez tego prawo to byłoby pozbawione jakiegokolwiek znaczenia".
To już
trzeci raz, kiedy ETPC orzekł o winie rosyjskiego rządu dotyczącej naruszenia praw osób LGBTQ.
W 2017 roku Trybunał stwierdził, że rosyjskie prawo dotyczące "propagandy" jest niezgodne ze standardami praw człowieka, a
w 2018 roku Rosja przegrała sprawę dotyczącą zakazu organizacji wydarzeń Pride.
(ab)
Kraju który też broni małżeństwa kobiety i mężczyzny