Transpłciowa aktywistka Charlie Craggs zainicjowała petycję o wprowadzenie emoji z flagą osób transpłciowych do naszych smartfonów. Pomysł narodził się po tym, jak konsorcjum Unikodu, które zatwierdza projekty nowych emoji, zaaprobowało pomysł wprowadzenia emoji z homarem, a odrzuciło projekt z flagą osób trans. W opisie petycji można przeczytać: "Chyba zasługujemy na te same prawa, które daliście skorupiakom?". Konsorcjum już raz się ugięło, kiedy 15-latka stworzyła kampanię na rzecz wprowadzenia emoji w hidżabie. Czy tak będzie i tym razem? Emoji z flagą tęczową funkcjonuje od 2016 roku.
Zanim nowe emoji wejdą oficjalnie do użytku na naszych smartfonach, muszą zostać zatwierdzone przez konsorcjum Unikodu - czyli zestawu znaków komputerowych, który ma obejmować wszystkie pisma używane na świecie. Od 2016 roku użytkownicy i użytkowniczki smartfonów mogą używać emoji z tęczową flagą. Niedawno konsorcjum Unikodu zaaprobowało wprowadzenie emoji z homarem, jednocześnie
odrzucając projekt flagi osób transpłciowych.
Z tego powodu
powstała internetowa petycja skierowana do konsorcjum Unikodu o zaakceptowanie i wprowadzenie emoji z flagą osób trans obok flagi tęczowej. W tekście petycji zwrócono uwagę na posłużenie się w propozycji emoji z homarem argumentem, że "ludzie byli sfrustrowani i zdezorientowani przymusem używania emoji z krewetką lub krabem zamiast homara".
Projekty flagi osób transpłciowych jako emoji pojawiały się od czasu wprowadzenia tęczowej flagi w 2016 roku. Transpłciowa aktywistka Charlie Craggs, która zainicjowała petycję, napisała: "
Chyba zasługujemy na te same prawa, które daliście skorupiakom?".
W opisie petycji pojawiła się prośbą, by konsorcjum zgodziło się dać "transpłciowym matkom, bratom, ojcom, siostrom i przyjaciołom miłość, na którą zasługują". Craggs dodała: "
Homary mogą być gynandromorfami (organizmami posiadającymi cechy zarówno męskie, jak i żeńskie), więc uznamy je za nasz symbol, dopóki nie dostaniemy takiej emoji, na jaką zasługujemy".
Na stronie internetowej, gdzie można podpisać petycję, znajduje się też krótki filmik zatytułowany "Lobsters Against Transphobia" (Homary przeciwko transfobii), w którym wyjaśniona została kwestia, że
emoji z flagą osób trans jest najbardziej pożądaną emotikoną, a osoby oglądające zachęcane są do używania emoji z homarem jako symbolu osób transpłciowych, dopóki nie pojawi się emoji z flagą.
W ostatnich latach organizacje odpowiedzialne za tworzenie i wprowadzanie nowych emoji poczyniły kroki, by emotikony były jak najbardziej inkluzywne - wprowadzono możliwość wyboru koloru skóry, emoji z parami jednopłciowymi i samotnymi rodzicami, żeńskie odpowiedniki męskich emotek, a po petycji zorganizowanej przez 15-letnią
Rayouf Alhumedhi, konsorcjum Unikodu wprowadziło emoji w hidżabie.
Petycję może podpisać każdy pod
tym linkiem.
(ab)
Przecież wiele osób T jest LGB, albo jest tak postrzegane przez cis osoby, mimo bycia hetero. Bądź nawet sami siebie tak postrzegają, przed tranzycją. Trudno mówić o "innych interesach"...