Pierwsza kobieta obejmująca stanowisko Komisarza Praw Człowieka Rady Europy - Dunja Mijatović - zwróciła się w swoim oświadczeniu z okazji IDAHOBIT 2018 do rządów państw członkowskich, wzywając władze do walki z homofobią i transfobią w swoich krajach. "Sytuacja musi się zmienić i musimy zmienić ją teraz: władze państw mają obowiązek zapewnić gejom, lesbijkom, osobom biseksualnym, transpłciowym i interpłciowym traktowanie na równi ze wszystkimi innymi ludźmi" - mówiła Komisarz.
W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii obecna Komisarz Praw Człowieka Rady Europy -
Dunja Mijatović, pierwsza kobieta na tym stanowisku - zwróciła się do przedstawicieli i przedstawicielek państw członkowskich z oświadczeniem, w którym nawołuje do walki z homofobią. Mijatović odwołała się m.in. do tegorocznego raportu ILGA-Europe o stanie prawnym osób LGBTQ w 49 krajach Europy.
Komisarz przyznała, że pomimo znacznych postępów w dążeniu do równości osób LGBTQ w niektórych regionach, wzrost incydentów o podłożu homofobicznym na całym kontynencie jest niepokojący.
"Zeszły rok był trudny dla gejów, lesbijek i osób transpłciowych w Europie" - mówiła Mijatović. "W 2017 roku ukazały się szokujące raporty dotyczące prześladowań przeprowadzanych przez organy ścigania na podstawie realnych lub domniemanych orientacji seksualnych i tożsamości płciowych".
Jako przykład takich prześladowań Komisarz podała wydarzenia w Czeczenii: "Ponad stu gejów - lub mężczyzn postrzeganych jako gejów - zostało aresztowanych, przetrzymywanych lub uprowadzonych pomiędzy lutym a kwietniem 2017 roku. Według doniesień byli zatrzymywani w nieoficjalnych aresztach, gdzie stawali się przedmiotami dotkliwie złego traktowania i upokarzania". Odniosła się też do sytuacji w Azerbejdżanie, który w rankingu krajów, którym najbliżej jest do osiągnięcia pełnej równości, zajął ostatnie miejsce, otrzymując niecałe 5% (dla porównania - znajdująca się na szczycie listy Malta uzyskała wynik 91%): "Niektórzy geje i osoby transpłciowe były aresztowane, naciskane o łapówki, bite i poddawane przymusowym badaniom medycznym".
Mijatović zauważyła, że to dwa ekstremalne przykłady jak daleko mogą posunąć się homofobia i transfobia, ale "problem jest niepokojąco rozpowszechniony". Komisarz wyraziła swój smutek spowodowany tym, że "w wielu europejskich krajach codzienne akty przemocy wciąż powstrzymują ludzi przed życiem swobodnie i bezpiecznie, tylko z powodu uprzedzeń wobec ich orientacji seksualnej i tożsamości płciowej".
Komisarz oświadczyła, że powinnością każdego indywidualnego rządu państw członkowskich jest respektowanie praw osób LGBTQ. Dodała przy tym: "Sytuacja musi się zmienić i musimy zmienić ją teraz: władze państw mają obowiązek zapewnić gejom, lesbijkom, osobom biseksualnym, transpłciowym i interpłciowym traktowanie na równi ze wszystkimi innymi ludźmi. Nikt z nas nie może żyć i cieszyć się swoimi prawami i wolnością, jeśli prawo to nie jest dane nam wszystkim".
"Wzywam narodowe władze wszystkich państw członkowskich Rady Europy do przesłania jednoznacznej wiadomości, że nie będą tolerować ataków skierowanych w osoby LGBTI, w tym poprzez prowadzenie dochodzeń w sprawie jakiegokolwiek aktu przemocy oraz wszczynanie postępowania wobec osób odpowiedzialnych za nie. [Władze] powinny poświęcić więcej starań w walkę z homofobią i transfobią w swoich społeczeństwach" - mówiła Mijatović.
Według Komisarz "wszyscy ludzie rodzą się z równymi prawami i równą godnością". Dodała: "Osoby LGBTI nie domagają się nowych czy dodatkowych praw. Są uprawnione do cieszenia się tą samą wolnością i ochroną, co każdy inny człowiek".
Dunja Mijatović przyznała też, że stoi "ramię w ramię ze społecznością LGBTI oraz aktywistami i aktywistkami walczącymi każdego dnia o własne prawa człowieka i o życie wolne od przemocy i dyskryminacji". Zauważyła, że pomimo niepowodzeń, udało się osiągnąć niesamowity postęp w krótkim czasie.
Na koniec Mijatović przedstawiła swoje nadzieje i oczekiwania wobec państw członkowskich: "Jako Komisarz Praw Człowieka będę dalej bronić i promować równe prawa dla osób LGBTI i liczę na wsparcie i współpracę wszystkich 47 państw Rady Europy. Razem możemy i powinniśmy pracować w celu uczynienia naszych społeczeństw bardziej otwartymi, akceptującymi i dumnymi z ludzkiej różnorodności".
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii - upamiętniający wykreślenie homoseksualności z listy chorób Światowej Organizacji Zdrowia 28 lat temu - obchodzimy już dzisiaj, 17. maja. Przypominamy o naszych grafikach, które możecie wklejać na swoje profile w mediach społecznościowych - znajdziecie je na dole tego posta!
(ab)