logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
33
11

Facebook: bóstwo o zasłoniętej twarzy

Jacek Dehnel ma bana za... krytykowanie nienawiści

Dodano: 06.09.2017, Aktualizacja: 06.09.2017

"Bardzo mnie cieszy, że Facebook ma swoje "standardy", martwi natomiast, jak z nich korzysta" - napisał Jacek Dehnel, którego prywatne konto, obserwowane przez tysiące ludzi, zostało zablokowane na Facebooku. Za co? Za "głos w całkiem niepodgrzanej, spokojnej dyskusji o symbolach Konfederacji w USA. Co więcej, za głos w oczywisty sposób walczący z hate speech".

Ujawniony pisarz, Jacek Dehnel, jest jedną z popularniejszych osób na polskim Facebooku. Często zabiera głos w ważnych społecznie, także w kontekście LGBT, sprawach. Pisarz korzysta z prywatnego konta - które jest udostępnione publiczne. Przypomnijmy, że sam Facebook zezwala na taką formę: dzięki opcji "obserwuj". Dlatego często, o ile sami zainteresowani na to pozwolą, możemy komentować u publicznych osób, czy dyskutować z nimi.

We wtorek Dehnel opublikował na swym rzadko używanym fanpage'u na Facebooku wpis i zrzut ekranu. Okazało się, że pisarz dostał miesięczną blokadę w serwisie - za... krytykowanie mowy nienawiści i rasizmu. 
ZOBACZ TEŻ Facebook i homofobia Najważniejsze to reagować

Wszyscy to znamy: chcąc skrytykować nienawistne komentarze, czy publikując takie cytaty - łamiemy zasady Facebooka. Z drugiej strony wiele rasistowskich, homofobicznych, seksistowskich, czy antysemickich treści na Facebooku - pomimo zgłaszania - "nie łamie standardów" serwisu. Do kuriozalnej sytuacji dochodzi, gdy kasowane są posty walczące z nienawiścią - podczas gdy ich oryginały zostają.

Na to też zwraca uwagę Dehnel. "Ludzie, którzy piętnują mowę nienawiści, np. publikując cytaty, zrzuty ekranów itd. z wpisami homofobicznym, rasistowskimi czy mizoginicznymi, są potem masowo zgłaszani przez homofobów, rasistów i mizoginów jako "łamiący zasady". W przypadku Wojciecha Tochmana zablokowano mu profil i usunięto zrzuty ekranów, podczas gdy oryginały nadal wisiały w najlepsze" - czytamy we wpisie Dehnela, który zauważa, że "ci, którzy walczą z "chorobą politycznej poprawności" i gardłują o wolności słowa, rozumianej jako wolność agresji werbalnej wobec mniejszości, używają mechanizmów Facebooka żeby ograniczać wolność słowa tych, którzy mniejszości bronią".Pisarz dodaje, że nie ma gdzie się odwołać, albowiem Facebook to "bóstwo o zasłoniętej twarzy". I apeluje o rozpowszechnianie jego wpisu, co też czynimy.
ZOBACZ TEŻ Co gorsze - Facebook czy PiS? Facebook kolejny raz cenzuruje treści LGBT

My sami wielokrotnie mogliśmy się przekonać jak działają algorytmy Facebooka, które w praktyce nie chronią nas przed homofobią i nienawiścią. Z drugiej strony wiele razy mieliśmy problemy z np. reklamą w serwisie, albowiem nasze treści uznawano za... treści dla dorosłych. 

Tęczowy lajk to nie wszystko.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (11)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
lilianne_blaze (101) Warszawa 07.09.2017 20:34
Na razie udalo mi sie dostac bana raz na 24h za jakis tekst patriotyczny
rusałka (20) Kraków 06.09.2017 17:37
A bo Facebook niezależnie, w którą stronę by się skłonił, to grozi mu utrata wielu użytkowników. Najlepiej więc lawirować po dwóch stronach, raz cisnąć jednym, raz drugim. To taka bardzo wygodna polityka po prostu...
Wkurzona (?) 06.09.2017 16:07
Na facebook to banują na 30 dni, a na Queer to całkiem i trzeba zakładać nowe konta.
Na Queer jest większy terror i niesprawiedliwość...
Gabriela   dodane przez Facebooka 06.09.2017 14:35
Takie są te nasze media społecznościowe, nie tylko FB. Na Twitterze np prężnie rozwija sie hashtag #killallmen, nawołujący do nienawiści wobec mężczyzn i dyskryminowania ich, stworzony przez feminazistki. Nikt z tym nic nie robi, natomiast wielokrotnie banowane były osoby krytykujace treści zawarte w tym hashtagu. Wolność słowa zaczyna zataczać niebezpieczne koło i powoli oddalamy się od tego, na czym ta wolność powinna polegać
Paulina   dodane przez Facebooka 06.09.2017 14:12
Mnie juz 3 razy zbanowali za krytykowanie ONRu i innych smieciowych tworow tego typu. Te wszystkie standardy Facebooka to jeden wielki zart.
grabari.pl   dodane przez Facebooka 06.09.2017 13:38
Przerabiałem to już kilka razy, w ciągu ostatnich 3 miesięcy zablokowali mnie dwa razy na 30 dni. Aktualnie blokada za promocję zbiórki na queerowy festiwal Pomada... Absurd :)
Carola (23) Olsztyn 06.09.2017 13:25
O co biega? Co Facebook kasy nie ma hehe znam to
Łukasz   dodane przez Facebooka 06.09.2017 13:22
Standardy społeczności Facebooka to twór przedziwny. Możesz publikować treści szokujące, obraźliwe i jest git. Ale użyj słowa na p..i dostaniesz bana. Slyszalem nawet o przypadku że ktoś dostał blokadę bo użył tego słowa na jakiejś stronie o.. rowerach. W komentarzu.
Tomek   dodane przez Facebooka 06.09.2017 13:12
Robert   dodane przez Facebooka 06.09.2017 13:09
trzymam kciuki za pana Jacka

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Facebook: bóstwo o zasłoniętej twarzy Jacek Dehnel, fot. za: art18.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku