logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
26.06.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
95
3
54

Pacjenci LGBT też mają prawa!

Nowa kampania informacyjna

Dodano: 13.04.2017, Aktualizacja: 13.04.2017

W przyszłym tygodniu startuje nowa kampania informacyjna KPH, dotycząca praw pacjentów LGBTI: "Poznaj swoje prawa". W Internecie pojawią cztery grafiki z historiami osób LGBTI, które doświadczyły dyskryminacji w kontakcie z personelem medycznym.

Kampania Przeciw Homofobii zwraca uwagę, że łamanie praw pacjentów i pacjentek LGBTI jest zjawiskiem powszechnym. Nie odzwierciedlają tego jednak statystki, ponieważ mało osób nieheteroseksualnych jest świadoma przysługujących im praw.

Kampania „Poznaj swoje prawa” ma więc przede wszystkim zwiększyć świadomość i dostarczyć społeczności LGBTI wiedzy. Ważnym też jest, by osoby, które dyskryminacji doświadczyły - zgłaszały takie przypadki.

"Z badań przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że prawa pacjentek i pacjentów LGBT naruszane są poprzez: niestosowne, obraźliwe, a nawet wulgarne komentarze odnoszące się do orientacji seksualnej pacjenta, utożsamianie homoseksualności z chorobą i pedofilią, uzależnienie dalszego leczenia od testu na obecność wirusa HIV, w skrajnych przypadkach – odmowę leczenia czy nawet skierowania na badania i ujawnianie orientacji seksualnej pacjenta bez jego zgody i wiedzy" – podkreśla adw. Anna Mazurczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Na kampanię, która startuje 18 kwietnia, składają się grafiki z prawdziwymi historiami osób LGBTI, które doświadczyły dyskryminacji. Na stronie KPH dostępna będzie też broszura, w której w przystępny sposób opisane zostały prawa przysługujące pacjentom i pacjentkom LGBTI oraz wskazówki dotyczące tego jak i gdzie należy zgłaszać przypadki łamania tychże praw.

Portal QUEER.PL objął kampanię swym patronatem.

Zachęcamy do lektury naszej zeszłorocznej rozmowy z Marcinem Rodzinką z Kampanii Przeciw Homofobii.
ZOBACZ TEŻ Pacjenci LGBT: chodzi o równą opiekę Rozmowa z Marcinem Rodzinką z Kampanii Przeciw Homofobii

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (54)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Arkadiusz   dodane przez Facebooka 20.04.2017 4:16
To ogólna kwestia profesjonalizmu lekarzy a raczej ich braku w stosunku do pacjenta. Akurat środowisko LGBT nie jest tutaj wyjątkiem w stosunku do zwykłego szarego pacjenta i to o czym wspominacie to zwyczajowe prawo pacjenta i jakieś specjalne kampanie uświadamiające o prawach LGBT (!) są bez sensu bo te prawa są takie same jak każdego innego.
Daf"ThePig"Miscavige (?) 18.04.2017 10:09
przepracowanyLuxorris:
Marcin powinien unikać seksu bez zabezpieczenia, wtedy nie musiałby się martwić o lekarza. #PrayForMichał.


cóż... obawiam się, że gazeta/portal mają uzgodnione stanowisko z KPH i szukają zwolenników/sojuszników ich punktu widzenia... cóż, modlitwa jest dobra dla tych, którzy swoją wolność osobistą cenią wyżej niż zdrowie...
shingao (31) Szczecin 17.04.2017 18:36
Anonimka97:
shingao

Poskarzyl się w gazecie - że tak to ujme - queer inaczej byśmy o tym nie wiedzieli. (...)


Queer to nie gazeta. A wiemy, bo KPH organizuje akcję, więc Marek nie musiał kontaktować się z Queer.
Anonimka97 (?) 17.04.2017 16:24
shingao

Poskarzyl się w gazecie - że tak to ujme - queer inaczej byśmy o tym nie wiedzieli.
Żaden przypadek nie jest odosobniony Ale o takie rzeczy trzeba walczyc w sądach i żeby taki człowiek nie pracował w służbie zdrowia.
Ludzie są dyskryminowani na każdym etapie swojego życia z różnych powodów i jeżeli mentalność ludzka oraz jakosc szacunku do drugiego człowieka się nie zmieni to chocbys milion wydawał na tego typu kampanie to nic się nie zmieni.
SweetMadness (?) 17.04.2017 14:38
Ja tam stanę po stronie lekarza. :P Dewianci jedni.
shingao (31) Szczecin 17.04.2017 14:10
Anonimka97:
Twoja logika jest równie głupia, bo (pomijając fakt, że chodzi o doktora, który NIE MA PRAWA SIĘ ZACHOWAĆ TAK JAK SIĘ ZACHOWAŁ - żeby nie było, tutaj się zgadzam). lekarz (A raczej TEN KOKRETNY LEKARZ) zachował się obrzydliwie, ale czy trzeba od razu robić z tego "szkolenia dla osób lgbt, że moge być "lepiej" traktowane jako ludzie?


Mógłbym się z Tobą zgodzić, że nie ma sensu robić szumi, gdyby to był jednostkowy, odosobniony przypadek. Naprawdę wierzysz, że to jedyny akt homofobi w służbie zdrowia?

Anonimka97:
Przecież to oczywiste, że każdy powinien być traktowany z szacunkiem zwłaszcza przez osoby pełniące funkcję publiczną. Marek zamiast skarżyć się w gazetach niech napisze skargę na Pana X, który go tak potraktował albo zmienił lekarza, który jest w porządku wobec pacjenta i sumiennie wykonuje wnioski.


Może Marek i napisał skargę i zapewne zmienił lekarza. W jakich gazetach Marek się skarżył? Zapewne Marek wypełnił jakąś ankietę KPH, Wątpię aby poleciał do jakiejś gazety.

Anonimka97:
Równie dobrze mogę stwierdzić, że osoby lgbt są tępe, bo nie znają się na swoich prawach (KTÓRE DOTYCZĄ WSZYSTKICH PACJENTÓW BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ,KOLOR,SPRAWNOŚC FIZYCZNĄ/PSYCHICZNĄ itd.)


To w takim razie tępi są absolwenci prawa. Jeśli osoby po 5 latach studiów nie znają prawa, to czemu ja miałbym być określany tępym za to, że nie znam tego prawa?

I uważaj z łatwym ocenianiem i wyzywaniem ludzi. Możemy Tobie zrobić sprawdzian ze znajomości prawa i wtedy wyjdzie, kto tu jest tępy.
Anonimka97 (?) 16.04.2017 22:19
Daf"ThePig"Miscavige

Zgoda i niezgoda na współżycie jest bez wzgledu na orientację czy cokolwiek innego. Dlatego kłamstwo wśród związków w malzenstwach kościelnych mogą być uznawane 'pozytywnie' gdy daną chorobą zostala utajniona przez danego (chorego) partnera
Daf"ThePig"Miscavige (?) 16.04.2017 4:00
zabawne...ale poliamorysta zawsze stwierdzi, że to co robi nie ma wpływu na jego zdrowie... epidemiolog może mieć inne zdanie na ten temat... antykoncepcja i prezerwatywa nie uchronią przed zarażeniem HiV czy innym paskudztwem...

a przypomnieć warto, co czasem się mówi... łyknąć tabletkę i po sprawie-HiV nie namnaża się w moim organizmie, więc jestem zdrowy... zdrowie partnera czy wystawianie go na niebezpieczeństwo?? wszak partner świadomie wchodzi w relacje-więc sam sobie winien, skoro znając ryzyko robi to co robi...

cukierkowa kampania... w szczytnym celu oczywiście... szkoda, że wymierzona w służbę medyczną... przy braku elementarnej edukacji seksualnej nic się u nas nie zmieni...
Anonimka97 (?) 15.04.2017 23:56
Krytyka jakiejś osoby lub całej społeczności na podstawie zmyślonych wydarzeń jest głupia. Co z tego, że argument dobry, skoro odnosi się do zmyślonej sytuacji. Chcemy skrytykować człowieka, to skrytykujmy jego faktyczne zachowanie, a nie zmyślone.


Twoja logika jest równie głupia, bo (pomijając fakt, że chodzi o doktora, który NIE MA PRAWA SIĘ ZACHOWAĆ TAK JAK SIĘ ZACHOWAŁ - żeby nie było, tutaj się zgadzam). lekarz (A raczej TEN KOKRETNY LEKARZ) zachował się obrzydliwie, ale czy trzeba od razu robić z tego "szkolenia dla osób lgbt, że moge być "lepiej" traktowane jako ludzie? Przecież to oczywiste, że każdy powinien być traktowany z szacunkiem zwłaszcza przez osoby pełniące funkcję publiczną. Marek zamiast skarżyć się w gazetach niech napisze skargę na Pana X, który go tak potraktował albo zmienił lekarza, który jest w porządku wobec pacjenta i sumiennie wykonuje wnioski.
Równie dobrze mogę stwierdzić, że osoby lgbt są tępe, bo nie znają się na swoich prawach (KTÓRE DOTYCZĄ WSZYSTKICH PACJENTÓW BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ,KOLOR,SPRAWNOŚC FIZYCZNĄ/PSYCHICZNĄ itd.)
shingao (31) Szczecin 15.04.2017 23:16
Anonimka97:
Podsumuję oba cytaty: nie jest ważne czy Pani zmyśliła przykłady czy miały one stan faktyczny - dlatego że tak jest. Wygodnym jest "zmyślasz?" mimo że argument dobry.
Bo teraz np. mogę się czepić tego że jesli profesor zaczepia studentki to powinien wyleciec z uczelni za nadużywanie władzy.


Krytyka jakiejś osoby lub całej społeczności na podstawie zmyślonych wydarzeń jest głupia. Co z tego, że argument dobry, skoro odnosi się do zmyślonej sytuacji. Chcemy skrytykować człowieka, to skrytykujmy jego faktyczne zachowanie, a nie zmyślone.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran