Koniec roku 2016 coraz bliżej – czas na pierwsze (subiektywne) podsumowania. Co ważnego się wydarzyło, co i kogo zapamiętamy, co na pewno musieliśmy przeczytać i obejrzeć, co pojawiło się w naszych kinach? Dziś kultura, czyli muzyka, film i książki. A co dla Was było ważne? Zapraszamy do udziału w głosowaniu!
MUZYKABeyoncé – „Lemonade”. Wydany w kwietniu, szósty już album amerykańskiej divy. Całkowicie nowa odsłona artystki, mnóstwo zaskakujących utworów i aranżacji. Płyta jest próbą poznania siebie i rozliczenia się z przeszłością (nie tylko swoją).
Frank Ocean – „blond”. Długo nam przyszło czekać na nową płytę! Ale się doczekaliśmy i się z niej cieszymy! Premiera odbyła się w sierpniu. Po czterech latach nasz queerowy chłopak dał nam 17 super kawałków. Polecamy! I jego profil na platformie tumblr.
Fot. za: FacebookSia – „This Is Acting”. Siódma płyta biseksualnej wokalistki. Australijka wykonuje utwory, które napisała dla innych, a które nie zostały przez nich wykorzystane. Sama nagrała więc materiał – i są same hity: zaczęło się od „Alive” (napisane wraz z Adele) i „Cheap Thrills”.
Lady Gaga – „Joanne”. Jej piąta płyta – i wciąż zaskakuje. Materiał to doświadczenia dojrzałej kobiety, która nie boi się prosić, ale i krzyknąć. Aktualnie oglądamy jej (kolejny) teledysk do "Million reasons" i zachęcamy do podziwiania. Słucha się doskonale!
Troye Sivan – „Blue Neighbourhood”. Debiut tego dwudziestojednolatka, choć wydany pod koniec zeszłego roku, nie zdążył pojawić się wtedy w naszym podsumowaniu. Troye jest otwartym gejem i nie ukrywa, że jego płyta jest pełna prawdziwych historii.
David Bowie – „Blackstar”. Queerowa legenda! Odwaga i pewność siebie. Polecamy jego ostatni krążek - ciary na plecach.
Rihanna – „Anti”. Kolejna muzyczna perła z początku roku, która stał się fenomenem 2016 roku. Artystka stworzyła płytę dojrzałą, pełną mocnych tekstów. Ostrzegamy – o ile za pierwszym razem płyta nie urzeka, przy drugim słuchaniu można się zakochać.
Środowy konkurs muzyczny na koniec roku - czekamy na Wasze propozycje!
FILM„Moonlight”. Historia młodego Afroamerykanina pokazana z trzech perspektyw: małego chłopca, nastolatka i młodego mężczyzny. Chiron dorasta w przestępczej dzielnicy Miami, wychowywany przez uzależnioną od narkotyków matkę. Film nominowany do wielu nagród. Kandydat do Złotych Globów i zapewne Oskarów.
„Looking: The Movie”. Kontynuacja serialu, a raczej osobne dzieło. Po dwóch sezonach - pora na film. Akcja dzieje się rok po ostatnim odcinku serialu. Nie zdradzamy, co się dzieje - ale warto!
„Dziewczyna z portretu”. Delikatny i subtelny obraz małżeństwa artystów, które radzi sobie z korektą płci męża. Eddie dodatkowo nas oczarował w tym roku „Fantastycznych zwierzętach…”.
„Lato Sangaile”. Sangaile spędza wakacje z rodzicami w domu nad jeziorem. Pewnego dnia na pokazie lotniczym poznaje Auste. To spotkanie i namiętność pozwolą jej nabrać pewności siebie i przezwyciężyć własne ograniczenia.
„Służąca”. Thriller Park Chan-wooka. Korea w latach 30. Oszust postanawia rozkochać w sobie piękną Japonkę, aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę. Opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Film podbił serca widowni tegorocznego festiwalu w Cannes.
„Bulwar”. Historia człowieka, który pod wpływem przypadkowego spotkania radykalnie zmienia spojrzenie na życie. W swojej ostatniej roli Robin Williams, kojarzony głównie z barwnymi, komediowymi wcieleniami, prezentuje bardziej subtelne oblicze. Ten kameralny dramat to ciepły portret starszego mężczyzny, który odkrywa, że na poznanie samego siebie nigdy nie jest za późno.
„Bridget Jones 3”. Bridget, o trochę zmienionych już rysach twarzy, chcemy wierzyć, że kto kwestia wieku, zostaje matką. Tak! Problem w tym, że sama nie wie, kto jest ojcem. Co jak co, Bridget wciąż bawi.
Sonda
Naj 2016 - film Sonda zakończona
- Moonlight
-
10,53 %
- Looking: The Movie
-
4,82 %
- Dziewczyna z portretu
-
46,49 %
- Lato Sangaile
-
5,70 %
- Służąca
-
15,79 %
- Bulwar
-
1,32 %
- Bridget Jones 3
-
15,35 %
KSIĄŻKIJames Dawson – „Tęczowa książeczka. Poradnik dla nastolatków”. Urodziliście się po 1998 roku i nie pamiętacie prześladowań osób LGBTQIA’ , zakazanych Parad Równości i grożenia nauczycielom zwolnieniem za mówienie o "tych" sprawach? To książka dla Was. Podręcznik poruszania się po nieopisanym jeszcze kompleksowo w języku polskim tęczowym świecie.
„Robert Biedroń. Pod prąd. Rozmawia Magdalena Łyczko.” Wywiad rzeka z prezydentem Słupska, Robertem Biedroniem. Mówi o sobie, swoim życiu, swoim związku, o miłości i codzienności. O byciu sobą.
Heinz Heger – „Mężczyźni z różowym trójkątem”. Prawdziwa historia homoseksualisty, którzy przeżył obóz koncentracyjny. Zapis cierpienia i rozterek. Historia losów po II wojnie światowej, kiedy prześladowania się nie skończyły. Próba rozliczenia się z przeszłością pełną bólu i niesprawiedliwości.
Kuba Wojtaszczyk – „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć”. To literacki protest przeciwko kapitalizmowi. Młodzi ludzie nie odnajdują się na rynku pracy, polityka stale utrudnia im codzienne życie, stają się coraz bardziej świadomi. A proces ten zawsze rodzi rewolucję.
Roman Cílek – „Ja, Olga Hepnarová”. Historia masowej zabójczyni Olgi Hepnarovej ‒ ostatniej kobiety skazanej w Czechach na karę śmierci. Bezsilność wobec losu i systemu. Na podstawie książki powstał film w czesko-polsko-słowackiej koprodukcji.
Becky Albertalli – „Simon oraz inni Homo Sapiens”. Szesnastoletni Simon Spier ukrywa swoją orientację seksualną - uważa, że miejsce dramatów jest na scenie teatralnej. W wypadku zbiegu okoliczności, pada ofiarą szantażu. Przezabawna i niezwykle wzruszająca opowieść o dojrzewaniu i wychodzeniu z szafy współczesnego nastolatka. Zwalający z nóg debiut Becky Albertalli.
Sonda
Naj 2016 - książki Sonda zakończona
- Tęczowa książeczka
-
16,84 %
- Robert Biedroń. Pod prąd
-
39,29 %
- Mężczyźni z różowym trójkątem
-
26,02 %
- Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć
-
3,06 %
- Ja, Olga Hepnarová
-
10,20 %
- Simon oraz inni Homo Sapiens
-
4,59 %
Co dla Was było najważniejsze w 2016 roku, która książka, film, płyta najbardziej zostaną Wam w pamięci? Co Wy byście dodali i dodały do listy? Zapraszamy do udziału w głosowaniu! Na głosy (oraz komentarze) czekamy do końca grudnia.