logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
40
2
1

Bogini obrzydliwości

29 lat od śmierci Divine

Dodano: 07.03.2016, Aktualizacja: 07.03.2016

Dziś mija 29 lat od śmierci Divine, jednej z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych drag queen lat 70. i 80., znanej przede wszystkim dzięki współpracy z reżyserem, Johnem Watersem. Dlaczego warto pamiętać o Divine?

Divine, czyli Harris Glenn Milstead, przyszła na świat w 1945 roku w Baltimore. W połowie lat 60. zainteresowała się lokalną awangardą i tak poznała reżysera, Johna Watersa. Jako drag queen dołączyła do jego grupy artystycznej, Dreamlanders, gdzie wcielała się w żeńskie role. To właśnie Waters wymyślił przydomek "Divine", podkreślając, że Milstead jest "najpiękniejszą kobietą świata, prawie". W latach 70. artystka wystąpiła w jego kontrowersyjnych, ale dziś już kultowych filmach, takich jak "Mondo Trasho", czy "Różowe flamingi", w którym dwie rodziny walczą o tytuł najbardziej obrzydliwych ludzi Ameryki. W połowie lat 70. Divine występowała też w dragowych kolektywach w teatrach w San Francisco. W wieku 42 lat, 7 marca 1988 roku, Milstead umarła we śnie - śmierć nastąpiła w wyniku zaburzenia oddychania spowodowanego otyłością, Divine ważyła wtedy ponad 160 kg.

Co ciekawe, Divine miała wystąpić w podwójnej roli w znanym także i w Polsce serialu "Świat według Bundych". Twórcy serialu przysłali na pogrzeb wieniec z humorystyczną notką: "jeżeli nie chciałaś zagrać w serialu to wystarczyło powiedzieć". Jeden z odcinków serialu był nawet poświęcony drag queen.

FILMY

Chociaż bardzo kontrowersyjne, filmy Watersa z Divine są już dziś uważane za kultowe, także w historii kinematografii LGBT. "Różowe flamingi" do dziś wzbudzają mieszane uczucia, film był w wielu krajach zakazany, ale dziś stawia się go obok "The Rocky Horror Picture Show". Dzieło Watersa jest też jednym z ważniejszych "midnight movie" - czyli filmem klasy B, pokazywanym w kinach o północy. W 1988 roku Waters zrobił też "Lakier do włosów": Divine wcieliła się w podwójną rolę Edny Turnblad i Arvina Hodgepile'a. W 2002 roku historią zainteresował się Broadway, rok później musical na podstawie filmu zgarnął osiem nagród Tony. W 2007 roku "Lakier do włosów" powrócił na duży ekran, reżyserią zajął się Adam Shankman a w rolę Edny wcielił się John Travolta.


MUZYKA

Mało kto pamięta, że Divine ma na koncie także kilka albumów z muzycznymi hitami, które w erze disco rządziły na listach przebojów.


INSPIRACJE

O inspirowanych Divine dziełami kultury mógłby powstać osobny artykuł. Magazyn "People" nazwał Milsteada "najważniejszą drag queen stulecia", artyści garściami czerpali zarówno z filmów Watersa z Divine, jak i jej mocno przerysowanego wizerunku: to właśnie Divine była pierwowzorem Ursuli w "Małej syrence" Disneya. O artystce powstawały też filmy dokumentalne i książki.

Na debiucie Antony & The Johnsons znalazła się piosenka, hołd oddany Divine:Na Kickstarterze trwa zbiórka na pomnik Divine w Baltimore.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Leniak Leniaczkov (?) 04.01.2017 13:36
Uwielbiam ♥
elvis18 (29) Warszawa 08.03.2016 21:48
Dzięki Queer As Folk kojarzę jej dokonania muzyczne.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Bogini obrzydliwości Divine, fot, Greg Gorman, za: divineofficial.com/bio
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku