Ruszyło
badanie, które ma na celu sprawdzenie sytuacji społecznej osób LGBT za lata 2010-2011. Badanie koordynują
Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa oraz
Fundacja Trans-Fuzja. "To jedyne badanie prowadzone cyklicznie - średnio co 2-3 lata, które daje rzetelną wiedzę o sytuacji osób LGBT w Polsce. Takie dane to niezwykle ważny argument w rozmowach z politykami czy przedstawicielami instytucji publicznych" - mówi
Mirosława Makuchowska z KPH.
Co się zmieniło?Raporty dotyczące społecznej sytuacji osób LGBT w Polsce są wydawane od 2001 roku, ostatni raport został wydany w roku 2007.
Marta Abramowicz, która prowadziła ostatnie badanie, podkreśla w rozmowie z naszym portalem, że ważna jest
możliwość porównania danych: "Wtedy mieliśmy badanie zrealizowane na próbie tysiąca osób, mamy nadzieję, że teraz będzie podobna próba, która pozwoli nam porównać wyniki: co się zmieniło, czy na lepsze, czy na gorsze". Dodaje, że badanie zostało znacznie poszerzone, zwłaszcza o pytania dotyczące sfery psychologicznej i sytuacji psychicznej polskich gejów, lesbijek, osób bi- oraz transseksualnych:
"Są pytania o uzależnienia, pytania o wartości, czy poglądy. Nigdy wcześniej nie próbowano tego badać, nie wiemy jaka jest kondycja psychiczna polskich gejów i lesbijek, wiemy jaka jest zagranicznych, dobrze by było, żebyśmy się dowiedzieli. Wszystkie nowe pytania to są pytania dodane z dużych ogólnopolskich badań, np. CBOS-u - da nam to porównanie ze średnią krajową: jak polscy geje i lesbijski wypadają na tle reszty społeczeństwa".Wypełnij i podaj dalej!Badanie dotyczy
wielu obszarów życia społecznego m.in.: miejsca pracy, szkoły/uczelni, służby zdrowia, kontaktów z urzędami publicznymi, przedstawicielami kościołów, stosunków sąsiedzkich, relacji rodzinnych. Autorzy oraz autorki badania chcą sprawdzić również kwestie związane m.in. z pozostawaniem w związku oraz jego długość, relacje towarzyskie, wychowywanie dzieci itp. Zróżnicowana jest także grupa docelowa: pod względem miejsca zamieszkania, wieku, wykształcenia, sytuacji materialnej, dostępu do Internetu. Czynniki te mają istotny wpływ na jakość funkcjonowania społecznego jak i częstotliwości i charakteru doznawanej dyskryminacji, ale pozwolą też organizacjom LGBT sprecyzować na jakie kwestie zwracać uwagę:
"Dzięki temu badaniu dowiemy się, jaka jest sytuacja osób LGBT w Polsce. Pozwoli nam to określić kierunki działania naszych organizacji, zarówno w sferze zmian prawnych jak i pomocy, jakiej udzielamy osobom LGBT" - mówi nam
Michał Pawlęga ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Badanie będzie przeprowadzone przez Internet (ankieta) oraz przez wywiady indywidualne przeprowadzane przez ankieterów. Umożliwi to dotarcie do osób nieposługujących się Internetem, mieszkających w mniejszych miejscowościach.
"Raport dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych metod zbierania danych, umożliwia poznanie sytuacji zarówno osób mieszkających w większych miastach i uczestniczących w życiu społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych jak i tych, które mieszkają poza nimi i nie ujawniły swojej orientacji psychoseksualnej" - podkreśla Pawlęga.
LGB i TInnowacyjnym elementem projektu będzie rozszerzenie badanej grupy o osoby transpłciowe.
"Nigdy wcześniej nie było takiego badania jeżeli chodzi o osoby trans, były różne prace magisterskie, doktoranckie, licencjackie, ale nie było takiego ogólnopolskiego badania, które byłoby inkluzywne: przygotowaliśmy badanie, które nie skupia się tylko i wyłącznie na tożsamościach, na medycznie-klasycznych pomysłach na osoby trans, tylko pyta głównie o doświadczenia, skupiamy się też na doświadczeniach związanych z przekraczaniem binaryzmu płci" - mówi
Wiktor Dynarski z Fundacji Trans-Fuzja. Dynarski podkreśla, że najważniejsze są realne historie ludzi:
"Chcemy mieć realne wyniki, realny obraz środowiska trans", ale dodaje, że ważne jest też skontrowanie dotychczas panującego dyskursu medycznego:
"Chcemy się przekonać jak to jest z perspektywy społecznej a nie medycznej, bo wiemy, że lekarze opowiadają różne głupoty" - mówi. Problemem jest także hermetyczne i heteronormatywne podejście do seksualności osób transpłciowych:
"Dlatego staramy się też zbadać seksualność w jakimś stopniu. Pytamy też o dyskryminację i nadużycia związane z diagnozą: zdarzało się, że ludzie byli szantażowani przez lekarzy: jeśli nie zrobisz czegoś - nie dostaniesz dokumentów do sądu". Dynarski podkreśla jednak, że jest to jedno z najważniejszych badań, jakie się dokonały w przestrzeni LGBT.
Na podstawie badań powstanie
raport, który będzie składał z dwóch części: analizy statystycznej oraz tekstów eksperckich. Zostanie on rozesłany do krajowych i międzynarodowych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz bibliotek, ale przede wszystkim będzie pomocny przy wywieraniu wpływu na administrację publiczną w celu zwiększenia zaangażowania w rozwiązanie problemu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
Portal Innastrona.pl jest patronem medialnym badania.
(md)
Przez to, że trudno mi odnaleźć miejsce w społeczeństwie nie mam dziś z kim na piwo wyjść - alkoholikiem w ten sposób raczej nie zostanę ;)
Tak jak posiadanie nóg, rąk, włosów,oczu, wątroby etc. To nie cecha orientacji :P
z badania przeprowadzonego na dużo mniejszej próbie przy okazji pracy licencjackiej mojej znajomej wyszło, że jednak korelacja występuje - tj. w przebadanej przez nią grupie osób określających się jako homoseksualne było więcej palaczy niż wynikałoby to z dostępnych badań na ogóle społeczeństwa. poza tym, myślę, że ankieta jest na tyle rozbudowana, że pozwoli sprawdzić i inne związki, np. poczucie wykluczenia czy pozostawanie w związku a skłonność do uzależnienia. :) ale oczywiście wartość tej ankiety będzie zależeć od reprezentatywności zbadanej próby...
mimo to bardzo nie podobają mi się niektóre ukryte założenia oraz uproszczenia (choćby w pytaniach o wrogość okazywaną przez innych z powodu mojej orientacji lub pytanie o okazywanie czułości). ale na ten temat może lepiej napisać do autorów i autorek badania. dokonują przecież ogromnej (i pożytecznej) rzeczy :)
Palenie i spożywanie alkoholu pewnie jest w tej ankiecie traktowane jako odreagowywanie stresu związanego z dyskryminacją ;)
Tak jak posiadanie nóg, rąk, włosów,oczu, wątroby etc. To nie cecha orientacji :P
Dla mnie nie :) Zreszta to nie o to chodzi. W wielu innych badaniach byl silny zwiazek, tzn. ludzie lgbt byli duzo bardziej narazeni na srodki uzalezniajace niz hetero rowniesnicy. nie dlatego, ze maja inna orientacje, ale najprawdopodobniej dlatego, ze trudniej im odnalezc miejsce w spoleczenstwie.
Tak jak posiadanie nóg, rąk, włosów,oczu, wątroby etc. To nie cecha orientacji :P