Co sprawia, że miasto staje się LGBT-friendly? Jak władze miejskie mogą wpływać na kreowanie atmosfery bezpieczeństwa i poszanowania różnorodności oraz walki z dyskryminacją osób LGBT? Jak w Warszawie czują się lesbijki, geje osoby bi- i transseksualne? Czy prezydent miasta powinna uczestniczyć w Paradzie Równości? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy debaty
"Jaka tęczowa Warszawa?", która odbędzie w poniedziałek,
13 grudnia (godzina 19.00), w siedzibie w KP na Nowym Świecie 63 w Warszawie.
"Rola władz miasta w budowaniu wzajemnej otwartości pomiędzy osobami hetero i homoseksualnymi żyjacymi w Warszawie, chociaż odbywa się przede wszystkim (ale nie wyłącznie) w warstwie symbolicznej, to jednak jest ogromna" - powiedział nam
Krystian Legierski, nowowybrany radny Warszawy, uczestnik debaty.
"Dlatego moim zdaniem tak bardzo niewybaczalna jest decyzja Hanny Gronkiewicz Waltz, odmawiająca udzielenia patronatu EuroPride. Ta odmowa zapewne cofnęła samoistny postępujacy proces otwierania się heteroseksualnej społeczności na potrzeby mniejszości LGBT żyjącej w Warszawie - mieszkańcy i mieszkanki Warszawy otrzymali wyraźny komunikat, że kwestie LGBT zdaniem władz miasta nadal nie są kwestiami wartymi uwagi, są sprawami mniej godnymi (żeby nie powiedzieć niegodnymi) dostąpienia publicznego uznania i wsparcia. Ta postawa pani prezydent to zmarnowanie wielkiej szansy - jaką było EuroPride - na postawienie dużego kroku w kierunku prawdziwej otwartości i przeciwdziałaniu wykluczeniu" - dodał Legierski. Na te zarzuty odpowiedzieć będzie mogła
Karolina Malczyk-Rokicińska, pełnomocniczka prezydent Warszawy ds. równego traktowania. W debacie udział weźmie także
Seweryn Blumsztajn, redaktor naczelny "Gazety Stołecznej" oraz warszawscy kandydaci z tegorocznych wyborów samorządowych - jawne osoby LGBT:
Wiktor Dynarski (wiceprzewodniczący Fundacji Trans-Fuzja),
Yga Kostrzewa (rzeczniczka Lambdy Warszawa),
Bartłomiej Kozek (Zieloni 2004),
Tomasz Szypuła (prezes Kampanii Przeciw Homofobii). Debatę poprowadzi
Robert Biedroń.
Czy zdaniem Krystiana Legierskiego Warszawa jest miastem przyjaznym mniejszościom?
"Moim zdaniem Warszawa jest miastem najbardziej LGBT-friendly w Polsce. Dzieje się też tak dlatego, że gejów, lesbijek, osób bi- i transseksualnych jest tutaj prawdopodobnie statystycznie więcej niż w innych miastach, przez co same osoby LGBT czują się silniejsze i lepiej umocowane w społeczności warszawskiej. Z drugiej strony mniejszości są bardziej widoczne pośród warszawiaków i warszawianek, a przez to częściej uznawane za oczywisty element społeczeństwa" - powiedział nam Legierski. Więcej już w poniedziałek w siedzibie Krytyki Politycznej.
Na debatę zapraszają Kampania Przeciw Homofobii i Krytyka Polityczna.
(md)
po części tak, gdyż stopień tolerancji zależy w dużym stopniu od tego, czy ktoś zna otwartą osobę LGBT - a jeśli ich więcej, tym bardziej to prawdopodobne.
Poprowadzi ja Robert Biedron (sld), wezmie udzial Tomasz Szypuła (kandydat w ostatnich wyborach z listy sld/zieloni), Bartłomiej Kozek (kandydat w ostatnich wyborach z listy sld/zieloni) ,Iga Kostrzewa (kandydatka w ostatnich wyborach z listy sld/zieloni) do tego Jeszcze Krystian Legierski (członek klubu radnych sld w Radzie Warszawy).
Mam pytanie, czy flagi sld będą wywieszone w Lambdzie ?
"Moim zdaniem Warszawa jest miastem najbardziej LGBT-friendly w Polsce. Dzieje się też tak dlatego, że gejów, lesbijek, osób bi- i transseksualnych jest tutaj <b>prawdopodobnie</b> statystycznie więcej niż w innych miastach"
A moim zdaniem Wrocław, a Twoim zdaniem Legnica, a Jej zdaniem Poznań. Osoba publiczna nie powinna rzucać takimi stwierdzeniami z kosmosu.