"Closer To Heaven" sukcesem
Kilka dni temu, w "Arts Theatre" przy Leicester Square na londyńskim Westend, miał premierę musical pod tytułem "Closer To Heaven" ("Bliżej Nieba"), do którego muzykę napisali członkowie kultowego zespołu gejowskiego Pet Shop Boys Neil Tennant i Chris Lowe. Tekst jest autorstwa Jonathana Harvey'a, którego filmowa wersja opowieści o miłości dwóch nastolatków pt. "Beautiful Thing" zyskała uznanie krytyków i widzów na całym świecie.
Pet Shop Boys należą do najbardziej dochodowych formacji w historii muzyki pop. Ich opublikowany 16 lat temu hit "West End Girls" sprzedany został 30 milionów razy. Tyle - jeśli chodzi o podejrzenia, że Tennand i Lowe nędza zagląda w oczy i zmuszeni są odgrzewać stare przeboje. Ich koledzy z ABBY też nie muszą, ale ich grany także na Westendzie musical "Mamma Mia" to kompilacja najbardziej znanych kompozycji szwedzkiej grupy. Zresztą - najwyraźniej ludzie lubią takie nostalgiczne "kawałki", skoro musical "All You Need Is Love" to stare piosenki Beatlesów a w planach jest jeszcze musical oparty o przeboje "The Queen". W odróżnieniu, "Closer To Heaven" to całkowiecie nowa kompozycja, zawierająca aż 15 piosenek.
"Closer To Heaven" zajął Pet Shop Boys 5 lat ciężkiej pracy i stanowi ziszczenie ich starych marzeń. Musical opowiada historię młodego Irlandczyka Dave'a, który zaplątuje się w miłosny trójkąt. Kocha więc handlarza narkotyków i córkę właściciela klubu nocnego. Jest tam także nieco zwariowany producent muzyczny, który planuje dla niego wielką karierę. Kiedy w końcu pojawiają się sława i pieniądze, Dave doświadcza różnych przeżyć, także... seksualnych. Rolę Dave'a gra 25-letni Paul Keating, który karierę aktora rozpoczął jako 19-latek grając główną rolę w operze rockowej "Tommy" a potem w musicalu "Les Miserables".
Waldek Czyżowski - Londyn
Przeczytaj recenzję filmu "Beautiful Thing": http://www.gej.net/kult_filmy_show.php3?fID=25).