Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Poniedziałek, 28.02.2022 13:06

Farmaceutka podpowiada: Osoby transpłciowe z Ukrainy mogą się ubiegać o receptę na leki hormonalne

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (0)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (0)

Magistra Pigularka, czyli farmaceutka Justyna Habas mówi o tym, jak pomagać osobom transpłciowym z Ukrainy, a jak stanowczo tego nie robić.

Justyna Habas jest młodą farmaceutką, która w mediach społecznościowych przekazuje swoim obserwatorom i obserwatorkom informacje z zakresu farmacji. Utylizacja leków, działanie plastrów antykoncepcyjnych czy działanie witaminy C na organizm to tylko niektóre z zagadnień, które znajdziemy na jej profilu. Teraz Magistra Pigularka zabrała głos w sprawie pomocy farmaceutycznej dla transpłciowych osób przyjeżdżających do Polski z Ukrainy. Nasza redakcja zapytała ją o to, jak pomagać osobom transpłciowym z Ukrainy?


Habas stara się pomóc, podając dalej potwierdzone informacje dotyczące leczenia i pomocy medycznej dla uchodźców poprzez Instagrama, Twittera oraz Patronite. Jak sama mówi, media społecznościowe w tej sytuacji spisują się bardzo dobrze, szybko można dotrzeć do osób zainteresowanych lub do większych kont, z dużą ilością obserwujących, którzy podają posty dalej.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Farmaceutka Justyna Habas (@magistra.pigularka)



Czy osoby transpłciowe z Ukrainy rzeczywiście mogą kontynuować terapię hormonalną w Polsce?

Osoba transpłciowa może otrzymać w Polsce receptę farmaceutyczną na leki hormonalnej terapii zastępczej. Obojętnie czy są w formie tabletek czy roztworu do wstrzykiwań. Zostajesz bez stałego leku? To jest bezpośrednie zagrożenie twojego zdrowia. Warto przy sobie mieć dokumentację, że takie leki przyjmujesz. Niestety to, czy uzyskasz preparat leczniczy, gdy twój dostęp do lekarza jest utrudniony, zależy właśnie od tego jak to zinterpretuje magister farmacji. To nie jest jego obowiązek, tylko prawo do realizacji takiej recepty.

Jak osoby z Polski mogą pomóc osobom transpłciowym, które przyjadą do nas z Ukrainy?

J.H.: Robić dokładnie to samo co ja, jak tylko się da. Udostępniać sprawdzone informacje. Im więcej osób będzie dzieliło się potwierdzonymi informacjami, tym do większej grupy osób wymagających pomocy dotrzemy. Dotrzemy też do osób, które mogą pomóc przetłumaczyć te treści na język ukraiński. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że duża część uchodźców nie będzie w stanie komunikować się w innym języku niż w ojczystym.

Czego absolutnie NIE robić, czego się wystrzegać?

J.H.: 
Przede wszystkim nie panikować. I nie porównywać swojej pomocy do innych ludzi. Każdy ma swoje zasoby i ograniczenia. Nikt was nie będzie rozliczał z tego, że nie możecie oddać krwi lub nie posiadacie pokoju dla uchodźców. Nie rozsyłajcie dalej niepotwierdzonych przez media lub ekspertów w swojej dziedzinie informacji. Jest znacznie więcej osób szukających potwierdzonych wiadomości niż osób, które to rozsyłają w świat. Absolutnie nie musicie podawać dalej wszystkiego, co widzicie, bo to tylko ułatwia zostanie ofiarą wojny dezinformacyjnej. Pamiętajcie, że sprostowanie jakiejś informacji zobaczy mniej osób niż pierwotną wiadomość.

Jakie są twoim zdaniem fundacje godne polecenia w zakresie takiej pomocy?

J.H.: Polecam z całego serca Fundację Ocalenie, która zajmuje się uchodźcami i migrantami od kilkunastu lat. Dużo dobrego robi też Fundacja Jeszcze, która ułatwia dostęp do antykoncepcji hormonalnej, awaryjnej i edukacji seksualnej. Jeśli nie jesteśmy w stanie zorganizować paczki z potrzebnymi rzeczami, można wesprzeć ich na zbiórce pieniężnej.

ZOBACZ TEŻ Jak pomóc osobom z Ukrainy mieszkając w Polsce i za granicą? - Zbiórki, akcje, demonstracje

Czy inne osoby zajmujące się farmaceutyką podzielają twoje podejście np. do recept na leki hormonalne?

J.H.: Wiem, że z wypisywaniem recepty farmaceutycznej zawsze jest problem. Po pierwsze, nie jest to obowiązek farmaceuty. Po drugie, pojęcie zagrożenie zdrowia bądź życia jest niestety w takim momencie subiektywne. Farmaceuta może stwierdzić, że ktoś wcale nie potrzebuje tryptanów na ból migrenowy, ten problem jest wiecznie bagatelizowany. Tymczasem migrena wyklucza człowieka z życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności! Farmaceuci boją się brać na siebie pełną odpowiedzialność za pacjenta po wypisaniu takiej recepty. Odmowa następuje zwłaszcza wtedy, kiedy apteka nie ma zaewidencjonowanej żadnej sprzedaży danego leku na pacjenta. Moim zdaniem mija się to z celem naszej pracy.

Naszym zadaniem jest zaopatrywanie ludność w potrzebne im preparaty lecznicze oraz ratowanie zdrowia bądź życia pacjenta. Recepta farmaceutyczna jest naszym prawem, jak nie będziemy z tego narzędzia korzystać, zamiast odsyłać pacjenta do lekarza za każdym razem, to może ktoś w końcu stwierdzi, że go nie potrzebujemy. Mam też wrażenie, że w naszej grupie zawodowej wzajemnie się straszymy wymyślonymi konsekwencjami wystawiania takich recept.

Wklejam też tutaj, parę osób do mnie pisało w tej sprawie pic.twitter.com/jB8J2RUbzU

— jusia (@nerwosol) February 26, 2022


Justyna podkreśla, że jeśli ktoś ma problem z uzyskaniem takiej recepty, może się zgłosić do niej.

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (13)
ns91 blackwolfie shinixsou chunkey walentynka-biseksualna-wbi xizzy valyriamoon mikimaus86 kierownik2 bisiek
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (0)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Alicja Alvena
22.03.2022 17:05 Alicja Alvena (31) Lublin
pięknie się o tym czyta, ale tak naprawdę rzeczywistość jest smutna.
transseksualne kobiety przed oficjalną zmianą dokumentów, jak również transseksualni faceci po zmianie dokumentów, zostali zwerbowani do przymusowej obrony ojczyzny, razem ze wszystkimi mężczyznami (bo życie mężczyzny jest mniej warte od życia kobiety według tego chorego społeczeństwa, i ma on obowiązek ginąć na wojnie, niezaleznie od orientacji i tozsamosci plciowej).

transseksualne kobiety, które mają już zmienioną płeć sądownie, mogą bez problemu dostać od lekarza rodzinnego receptę na hormony. czyli im pomoc farmaceuty nie jest potrzebna.
czyli jedyne osoby, które potrzebują pomocy polskich farmaceutów, to transseksualni faceci przed zmianą dokumentów oraz trans nastolatkowie.
cytuj zgłoś 0 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
transpłciowość ukraina
Powiązane
Obraz Czwartek, 03.03.2022 Queerowe rodziny, jak wszystkie inne, potrzebują pomocy - osoby LGBTQ+ opowiedziały nam o wojnie w Ukrainie Obraz Wtorek, 01.03.2022 Трансгендерним біженцям з України: у Польщі можна подати заявку на гормональні препарати Obraz Poniedziałek, 19.11.2018 Kijów: aktywiści zaatakowani w trakcie marszu w obronie praw osób trans Obraz Niedziela, 17.09.2023 „Mów do mnie!”: Trans-aktorzy podbijają świat horroru! Obraz Czwartek, 14.09.2023 Elliot Page na temat misgenderingu: „Nie biorę tego do siebie, ważna jest wyrozumiałość”
Inne tematy
Maroko: życie w schizofrenii - LGBT pomiędzy spektakularnymi gejowskimi imprezami a prześladowaniem Wtorek, 26.09.2023 Maroko: życie w schizofrenii - LGBT pomiędzy spektakularnymi gejowskimi imprezami a prześladowaniem
Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem” Środa, 13.09.2023 Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem”
Aresztowani za udział w gejowskim weselu. Wyszli na wolność, ale to nie koniec ich problemów Środa, 20.09.2023 Aresztowani za udział w gejowskim weselu. Wyszli na wolność, ale to nie koniec ich problemów
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności