logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
246
0
18

Ian McKellen: szczęśliwy jako otwarty gej

Gwiazda "Hobbita" angażuje się w walkę o prawa LGBT

Dodano: 22.12.2013, Aktualizacja: 24.12.2013

Pod koniec grudnia w naszych kinach kolejna odsłona „Hobbita”. Na ekranie ponownie zobaczymy Iana McKellena: wybitnego aktora teatralnego i filmowego, ale przede wszystkim od lat działacza LGBT. Pod koniec listopada McKellen obchodził 25 rocznicę coming outu.

Ian McKellen urodził się w 1939 roku w angielskim mieście Burnley w bardzo chrześcijańskiej rodzinie, ale – jak sam wspominał po latach – nie ortodoksyjnej. Jego przygoda z teatrem zaczęła się jeszcze w szkole w Bolton, gdzie występował na scenie, której jest teraz patronem. Miłość do teatru na dobre rozwinęła się w kolegium św. Katarzyny w Cambridge (jego kolegą na studiach był Derek Jacobi). Od lat 60. z powodzeniem występował już na West Endzie, przede wszystkim w repertuarze szekspirowskim, z którym przez wiele lat był utożsamiany. Będąc członkiem prestiżowego londyńskiego Królewskiego Teatru Narodowego grał najważniejsze szekspirowskie role, na Makbecie kończąc. Od końca lat 60. próbował swych sił także w kinie, ale dopiero lata 90. przyniosły mu prawdziwą sławę: w 1995 roku wystąpił w uwspółcześnionym dramacie Szekspira – „Ryszard III”. Tytułowa rola przyniosła mu nominację do Złotego Globu i BAFTY. McKellen był także współautorem scenariusza do filmu i producentem. Rok 1998 to kolejny filmowy sukces: nominacja do Oscara za film „Bogowie i potwory” – historię życia reżysera-homoseksualisty Jamesa Whale’a, twórcy m.in. klasycznego „Frankeinsteina”. Prawdziwą sławę przyniósł mu jednak udział w dwóch blockbus...   ( Pozostało znaków: 5317 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194372   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ian McKellen: szczęśliwy jako otwarty gej Ian McKellen jako Gandalf
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku