logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
101
2
14

Krzywym okiem: Dresiarz, Wentworth i inni

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 19.09.2013, Aktualizacja: 20.09.2013

Głośny ostatnio i szeroko komentowany wywiad z dresiarzem krypto gejem („Przestań być życiową ciotą”) nie zaskoczył mnie w zasadzie niczym. Doskonale pamiętam, że gdy pod koniec lat 80. ubiegłego wieku wydaliśmy z kolegą jeden z pierwszych gejowskich fanzinów „Kabaret”, przyszła do nas masa listów dziękczynnych pisanych niewprawnymi rękami tzw. prostych ludzi: robotników, górników, hutników…

- Witold Jabłoński - Również w naszych oczach upadł wtedy popularny dość mit, że homoseksualizm jest wyłączną domeną zepsutych bogaczy i wydelikaconych artystów, a wśród „zdrowego” ludu takie zjawiska nie mają racji bytu. Uświadomiliśmy sobie, że to, z czym się stykamy w naszym środowisku, jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Ponieważ według oficjalnej propagandy homoseksualiści w Polsce właściwie nie istnieli, nic dziwnego, że ludzie wyrobili w sobie nawyki konspiracyjne. Wywiad z „karkiem” obala podobne przeświadczenia i w tym upatruję jego dużą wartość. Fakt, że wyparcie bądź silne tłumienie wrodzonych popędów owocuje autoagresją i nienawiścią skierowaną ku podobnym sobie „nieszczęśnikom” też nie jest niczym nowym, nauka od dawna zna podobne przypadki. Wystarczy zaobserwować wzajemnie zagryzające się szczury, zamknięte w pułapce bez wyjścia. Wstrząsnęło mną całkiem co innego: wyrażone w rozmowie powszech...   ( Pozostało znaków: 4024 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194120   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Krzywym okiem: Dresiarz, Wentworth i inni (c) Dmytro Titov - Fotolia.com / watchwithkristin/flickr.com/people/watchwithkristin/CC BY-SA 2.0 / Twitter
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku