logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
178
2
8

Dużo się zmienia na lepsze

Rozmowa z Janem Świerszczem

Dodano: 16.07.2013, Aktualizacja: 19.07.2013

O akcji „Spoko, ja też”, młodzieży, polskiej szkole i nauczycielach z Janem Świerszczem, psychologiem w Kampanii Przeciw Homofobii i reżyserem akcji rozmawiała Magda Dropek.

Jak żyje się w polskiej szkole młodym gejom i lesbijkom? Trudno to opisać. Moja wiedza pochodzi głównie z rozmów, z kilku badań, z tego co słyszę od osób, które chcą o tym opowiedzieć. Jest bardzo różnie. Są szkoły, w których kwestia orientacji seksualnej ucznia lub uczennicy, ekspresji płciowej, tego z kim chodzi, jak się ubiera, zupełnie nie ma znaczenia. Spotykam młode osoby, które po prostu „nie kumają” problemu. Słyszę, że w ich szkole homofobii nie ma i nasze działania są dla nich niezrozumiałe. To jest mniejszość, ale wybijająca się w jakiś sposób, bo tak szokująco różna od tego, co nam wychodzi w badaniach i od innych głosów, które do nas docierają. Kanał komunikacyjny, którym docierają do nas informacje spoza Warszawy to przede wszystkim maile. Pisze młodzież z całej Polski. Są niewyoutowani, ich życie bywa naprawdę niewesołe. Najłagodniejszą formą prześladowania są przezwiska. Ludzie, których tylko one dotykają uważają, że mają szczęście, że nic złego ich nie spotyka. Tworzą płaszcz ochronny. Coś co ja nazywam przemocą psychologiczną, werbalną, dla niektórych jest pewną formą szczęśliwej codzienności. Dlaczego szczęśliwej? Bo może być wiele gorzej. Szantaże, niszczenie rzeczy, znęcanie się poprzez smsy czy Facebooka, wyśmiewania w formie zmasowanej nagonki w mediach społecznościowych. Młodzież dowiaduje się od swoich rodziców, że jest nienormalna, zboczona. Rodzice się odcinają, mówią: nie jesteś moim dzieckiem, wyrzucają z domu, bądź zamykają w pokoju. Te rzeczy, które nam wychodzą w badaniach – 25 proc. młodych osób widzi w szkole przemoc fizyczną i 80 proc. werbalną motywowaną homofobią - są poparte mnóstwem różnych smutnych historii, które docierają do KPH. Czy homofobia to tylko problem prowincji? Nie. Moim zdaniem różnice między tymi perspektywami ostatnio się raczej zacierają. Nie patrzmy na mniejsze miejscowości stereotypowo. Przecież to z Kędzierzyna-Koźla pochodzi polska awangarda szkolnych działań anty-homofobicznych: szkolne koło Amnesty International zało...   ( Pozostało znaków: 8640 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193909   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Dużo się zmienia na lepsze Jan Świerszcz (Fot. Chaber)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku