logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
30
0
4

Wywiady Repliki: Jeanne Michčle Charbonnet

Chcę być Marszałkową

Dodano: 05.08.2010, Aktualizacja: 05.08.2010

W marcu śpiewałaś tytułową partię Elektry w warszawskim Teatrze Wielkim. To był twój pierwszy pobyt w Polsce?
Tak. Od razu się przyznaję, że niewiele wiedziałam o Waszym kraju przed przyjazdem. Udało mi się odbyć kilka spacerów po Warszawie i pojechałam do Krakowa. Fajnie byłoby któregoś roku wynająć samochód i spędzić tu lato. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie historia Waszego narodu w ciągu ostatnich stuleci. Horror, a jednocześnie wielka siła i wytrwałość. Zaintrygowały mnie schyłkowe lata polskiej monarchii. No i macie pyszne zupy.

Rozmawiała: Yga Kostrzewa Współpraca: Maciej Kucharski W marcu śpiewałaś tytułową partię Elektry w warszawskim Teatrze Wielkim. To był twój pierwszy pobyt w Polsce? Tak. Od razu się przyznaję, że niewiele wiedziałam o Waszym kraju przed przyjazdem. Udało mi się odbyć kilka spacerów po Warszawie i pojechałam do Krakowa. Fajnie byłoby któregoś roku wynająć samochód i spędzić tu lato. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie historia Waszego narodu w ciągu ostatnich stuleci. Horror, a jednocześnie wielka siła i wytrwałość. Zaintrygowały mnie schyłkowe lata polskiej monarchii. No i macie pyszne zupy. Nie trzeba cię było namawiać do wywiadu dla „Repliki”. Sama w mejlu napisałaś, że jesteś wyoutowana i chętnie odpowiesz na pytania dotyczące kwestii LGBT. To trochę niezwykła sytuacja jak na nasze polskie warunki. Jesteś otwartą lesbijką od „zawsze”? „Zawsze” – wielkie słowo! Zaczęłam wydobywać się z szafy w dość młodym wieku – 14 lat. Moi rodzice byli otwarci, świadomi politycznie, wychowywałam się wśród ich homoseksualnych przyjaciół, a wiec nie miałam tak trudnego procesu akceptacji mojej seksualności, jak wielu moich przyjaciół. Przez chwilę byłam biseksualna. Przed osiemnastką wyoutowałam się całkowicie i zaczęłam działać politycznie na rzecz osób LGBT. Jestem chyba jedyną wyoutowaną lesbijką wśród śpiewaczek operowych. Identyfikujesz się z jakimiś postaciami operowymi jako lesbijka? Nie śpiewałam nigdy lesbijskiej roli w sensie stricte, ale mam na koncie takie miłe chwile, gdy reżyser wymaga „homoseksualnego pocałunkuپh. Tak było w przypadku Izoldy i Brangane oraz Elektry właśnie i Chryzotemis. W tym drugim przypadku to zresztą również kazirodztwo. Większość kreowanych przeze mnie postaci to silne kobiety. Kocham je za tę siłę i za odwagę przeciwstawiania się rodzinnej tradycji, społecznym konwenansom, w których były zmuszone żyć. One może nie są lesbijkami, ale niezgoda na zastane reguły czyni je outsajderkami – i w tym kontekście łatwo mi jest się z nimi utożsamiać. Wymagania reżyserów we współczesnej operze bywają szokujące, a w Niemczech, gdzie sporo występujesz, autorska koncepcja jest najważniejsza. Co myślisz o spektaklach „przeznaczonych tylko dla widzów dorosłychپh, jak np. „Uprowadzenie z Serajuپh w berlińskiej Komische Ope...   ( Pozostało znaków: 9712 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186912   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady Repliki: Jeanne Michčle Charbonnet Jeanne Michèle Charbonnet
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku