logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
35
0
11

Yves Saint Laurent

Świat mody i... zapachu

Dodano: 29.01.2010, Aktualizacja: 29.01.2010

Nazwisko Yves Saint Laurent, obok Coco Chanel, Pierre Cardin'a oraz Christian'a Paris błyszczy na firmamencie najbardziej znanych kreatorów mody.
Nadal, mimo że od śmierci YSL minął ponad rok, znajduje się on w centrum Haute Couture. Chanel podarowała kobietom wolność,
ale Saint Laurant dał im siłę
- tak skomentował dokonania swego partnera zawodowego i życiowego w mowie pogrzebowej Pierre Berge.
Yves Saint Laurent zmarł po długiej chorobie w swym paryskim mieszkaniu 1 czerwca 2008 roku.

"Mniej więcej od roku w dziedzinie mody damskiej dzieją się rzeczy straszne, bo przeciwne naturze. Suknia-worek, suknia trapez, suknia-balon, baby look - to są rzeczy potworne. W życiu codziennym, przy pracy, na ulicy, nie wygląda to może tak źle, zdrowy instynkt kobiety sprawia, że nawet ulegając tyranii mody, dostosowuje ją do potrzeb życia i do reguł estetyki. Zresztą, młoda, zgrabna dziewczyna potrafi wyglądać ładnie, cokolwiek by na siebie włożyła. Głównym winowajcą tego wszystkiego jest 22-letni Yves Saint Laurent, od roku dzierżyciel berła w królestwie mody. Podejrzewam, że ten młody, niezgrabny i nieśmiały człowiek o powierzchowności protestanckiego pastora, jest w głębi ducha zaciętym wrogiem kobiet. (...) Gdybym nie był chrześcijaninem i przeciwnikiem kary śmierci, sądziłbym, że pana Saint Laurent należałoby zastrzelić, bowiem zbrodnia dokonywana na kilkudziesięciu milionach kobiet (ufam, że więcej nie ulega jego wpływom) zasługuje na najwyższy wymiar kary. Co prawda wolno się spodziewać, że ten okres błędów i wypaczeń w królestwie mody wkrótce przeminie, że zdrowy rozsądek i lud (żeński - i męski także, bo któż tu właściwie jest bardziej pokrzywdzony?) upomną się o swe prawa". (Jerzy Turowicz, Tygodnik Powszechny, 1959) Nazwisko Yves Saint Laurent, obok Coco Chanel, Pierre Cardin'a oraz Christian'a Paris błyszczy na firmamencie najbardziej znanych kreatorów mody. Nadal, mimo że od śmierci YSL minął ponad rok, znajduje się on w centrum Haute Couture. Chanel podarowała kobietom wolność, al...   ( Pozostało znaków: 6485 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186853   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku