logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
0
36

Gej-rewolucjonista

Gejowski manifest

Dodano: 02.05.2008, Aktualizacja: 02.05.2008

Zgwałcimy waszych synów, symbol waszej kruchej męskości, waszych płytkich marzeń i prostackich kłamstw. Uwiedziemy ich w waszych szkołach, w waszych internatach, w waszych siłowniach, w waszych szatniach, w waszych halach sportowych, w waszych seminariach, w waszych organizacjach młodzieżowych, w toaletach waszych kin, w waszych wojskowych barakach, w waszych zajazdach dla kierowców ciężarówek, w waszych klubach dla panów, w sejmach i senatach - wszędzie, gdzie mężczyźni są razem z mężczyznami...

Oddaję w wirtualne ręce czytelników IS przekład pewnego znanego w świecie anglosaskim tekstu, uznawanego często za "gejowski manifest". Tekst Michaela Swifta, opublikowany w 1987 roku, szybko stał się ciężkim orężem wytaczanym przez prawicowych konserwatystów i religijnych fundamentalistów przeciwko "odmieńcom seksualnym". Nic dziwnego, że w 9 na 10 trafień w wyszukiwarce internetowej manifest Swifta znaleźć można na stronach zaciekle anty-homoseksualnych. Co ciekawe, "Gej-rewolucjonista" był już kiedyś tłumaczony na język polski i ukazał się w 1995 roku w konserwatywno-liberalnym czasopiśmie Stańczyk. Fragmenty tamtego przekładu można znaleźć na kilku polskich stronach - jawnie homofobicznych, jak nietrudno zgadnąć. Przypominając ten tekst narażamy się, oczywiście, na kolejną falę ataków. Trudno bowiem oczekiwać od zażartych homofobów wyczucia ironii, które pozwoliłoby im odczytać tę gejowską (anty)utopię, tę rozkoszną i koszmarną wizję "homo-totalitaryzmu", jako ewidentną prowokację, próbę wywołania skandalu, a może nawet kryzysu, wokół którego mogłyby się skrystalizować jakieś nowe kierunki działania ruchu LGBT. Nie żyjemy w kraju, który słynąłby w świecie z umiejętności wyrafinowanego odczytywania prowokacyjnych gestów artystycznych (patrz casus Doroty Nieznalskiej), tutaj wszystko jest dosłowne, a obraza uczuć religijnych jest oczywista jak krowa w oborze albo posłanka Sobecka w Sejmie. Nie tylko szeroko rozumiana "opinia publiczna" pozbawiona jest tej interpretacyjnej finezji, brakuje jej również wymiarowi sprawiedliwości - wystarczy przypomnieć sobie sprawę "gej-bombera" i napoju Gay Pow...   ( Pozostało znaków: 6854 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186719   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Gej-rewolucjonista © stockxpert.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku