Lektury wakacyjne (II)
(...)pora na drugą część lektur wakacyjnych. Tym razem o dwóch noblistach. Pierwszy to Jose Saramago (czyt. żoze saramagu), Portugalczyk. Chciałbym Wam polecić jego książkę "Miasto ślepców", przede wszystkim dlatego, że jest to jedna z najbardziej feministycznych powieści, jakie miałem okazję przeczytać. Feminizm to bowiem nie tylko sprawa kobiet, to także sprawa mężczyzn głównie dlatego, że kulturowa dyskryminacja kobiet jest niesprawiedliwa, a żaden uczciwy człowiek niesprawiedliwości tolerować nie powinien. Co więcej, czytając dzieło Saramago z klucza feministycznego przekonacie się, że feminizm to nie tylko sprawa publicystycznej ideologii, ale bardzo ważny problem kulturowy.
Wakacje - te szkolne - akurat na półmetku, zatem pora na drugą część lektur wakacyjnych. Tym razem o dwóch noblistach. Pierwszy to Jose Saramago (czyt. żoze saramagu), Portugalczyk. Chciałbym Wam polecić jego książkę "Miasto ślepców", przede wszystkim dlatego, że jest to jedna z najbardziej feministycznych powieści, jakie miałem okazję przeczytać. Feminizm to bowiem nie tylko sprawa kobiet, to także sprawa mężczyzn głównie dlatego, że kulturowa dyskryminacja kobiet jest niesprawiedliwa, a żaden uczciwy człowiek niesprawiedliwości tolerować nie powinien. Co więcej, czytając dzieło Saramago z klucza feministycznego przekonacie się, że feminizm to nie tylko sprawa publicystycznej ideologii, ale bardzo ważny problem kulturowy.
Saramago pisze o tym, o czym studenci i studentki antropologii czy socjologii dowiadują się na wykładach: że nasz zachodni system społeczny oparty jest w dużej mierze na wymianie kobiet, na swoistym handlu nimi, co między innymi sprawia, że kobiety traktowane są jako przedmiot i towar. W opisywanym przez portugalskiego pisarza mieście kobiety stają się takim towarem w sytuacj... ( Pozostało znaków: 4656 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.