logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
1

Lipa! czyli Kochanowski komentuje

Lektury wakacyjne (II)

Dodano: 13.08.2004, Aktualizacja: 13.08.2004

(...)pora na drugą część lektur wakacyjnych. Tym razem o dwóch noblistach. Pierwszy to Jose Saramago (czyt. żoze saramagu), Portugalczyk. Chciałbym Wam polecić jego książkę "Miasto ślepców", przede wszystkim dlatego, że jest to jedna z najbardziej feministycznych powieści, jakie miałem okazję przeczytać. Feminizm to bowiem nie tylko sprawa kobiet, to także sprawa mężczyzn głównie dlatego, że kulturowa dyskryminacja kobiet jest niesprawiedliwa, a żaden uczciwy człowiek niesprawiedliwości tolerować nie powinien. Co więcej, czytając dzieło Saramago z klucza feministycznego przekonacie się, że feminizm to nie tylko sprawa publicystycznej ideologii, ale bardzo ważny problem kulturowy.

Wakacje - te szkolne - akurat na półmetku, zatem pora na drugą część lektur wakacyjnych. Tym razem o dwóch noblistach. Pierwszy to Jose Saramago (czyt. żoze saramagu), Portugalczyk. Chciałbym Wam polecić jego książkę "Miasto ślepców", przede wszystkim dlatego, że jest to jedna z najbardziej feministycznych powieści, jakie miałem okazję przeczytać. Feminizm to bowiem nie tylko sprawa kobiet, to także sprawa mężczyzn głównie dlatego, że kulturowa dyskryminacja kobiet jest niesprawiedliwa, a żaden uczciwy człowiek niesprawiedliwości tolerować nie powinien. Co więcej, czytając dzieło Saramago z klucza feministycznego przekonacie się, że feminizm to nie tylko sprawa publicystycznej ideologii, ale bardzo ważny problem kulturowy. Saramago pisze o tym, o czym studenci i studentki antropologii czy socjologii dowiadują się na wykładach: że nasz zachodni system społeczny oparty jest w dużej mierze na wymianie kobiet, na swoistym handlu nimi, co między innymi sprawia, że kobiety traktowane są jako przedmiot i towar. W opisywanym przez portugalskiego pisarza mieście kobiety stają się takim towarem w sytuacj...   ( Pozostało znaków: 4656 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186287   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lipa! czyli Kochanowski komentuje Jacek Kochanowski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku