logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
3
0
10

Tao Kingi Dunin

Sojuszniczka dyskryminowanych mniejszości

Dodano: 19.04.2004, Aktualizacja: 19.04.2004

Pod koniec 2000 r. Kinga Dunin pisząc o Manueli Gretkowskiej wyznała: "Biorąc do ręki Silikon, jej najnowszą książkę z wyborem felietonów i wywiadów, czułam się jak kotka, która dostała miseczkę śmietanki". Ponieważ świetnie znam to uczucie, towarzyszy mi ono bowiem za każdym razem, gdy biorę do ręki nowy artykuł Dunin, postanowiłem ten tekst poświęcić mojej ulubionej publicystce...

Pod koniec 2000 r. Kinga Dunin pisząc o Manueli Gretkowskiej wyznała: "Biorąc do ręki Silikon, jej najnowszą książkę z wyborem felietonów i wywiadów, czułam się jak kotka, która dostała miseczkę śmietanki". Ponieważ świetnie znam to uczucie, towarzyszy mi ono bowiem za każdym razem, gdy biorę do ręki nowy artykuł Dunin, postanowiłem ten tekst poświęcić mojej ulubionej publicystce, tym bardziej, że są ku temu przynajmniej dwa powody. Po pierwsze Kinga Dunin kończy w tym roku 50 lat, a po drugie na początku kwietnia minęło właśnie 5 lat od kiedy pojawiły się "Wysokie Obcasy", a wraz z nimi felieton "W tenisówkach". Autorka "Karocy z dyni" kojarzona jest przede wszystkim z feminizmem, często zapomina się, że Dunin konsekwentnie przeciwstawia się nie tylko dyskryminacji kobiet, ale także homofobii i heteronormatywności. Postulując prawa dla mniejszości seksualnych, obalając stereotypy, pisząc o alternatywnych modelach rodziny i punktując dominację kościoła katolickiego wyprzedza o kilka długości polski dyskurs publiczny. Kinga Dunin urodziła się w 1954 roku w Łodzi, z wykształcenia jest socjolożką. W czasach PRL-u aktywnie zaangażowana w działalność opozycyjną, była aresztowana w stanie wojennym. Pisarką i publicystką została przez przypadek. Zaczęło się od współredakcji zbioru socjologicznych tekstów - "Cudze problemy. O ważności tego co nieważne" (1991). Potem był - "Ex Libris" (ówczesny dodatek kulturalny "Życia Warszawy") i kolejne tytuły: "Fa-art", "Res Publica Nowa", "Kurier Czytelniczy", "Zadra". Już w jej pierwszej książce "Tao gosposdyni domowej" (1996) znalazł się opis programu "Na każdy temat" poświęconego lesbijkom. Dunin znakomicie przeanalizowała podejście prowadzącego talk-show Andrzeja Wojciechowskiego, którego absurdalne pytanie: "Dlaczego woli pani kobiety?" w ogóle nie powinno paść, bo przecież nikt nie pyta heteroseksualistek dlaczego wolą mężczyzn. O cztery lata późniejsza "Karoca z dyni" znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE 2001. Opowieścią łączącą eseje stała się bajka o Kopciuszku, która może mieć różne interpretacje i zakończ...   ( Pozostało znaków: 8874 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186236   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Tao Kingi Dunin Kinga Dunin
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku