logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
5

USA: Nowa rewolucja pod znakiem tęczy

Banalny początek wielkich przemian

Dodano: 23.02.2004, Aktualizacja: 23.02.2004

Wzruszających scen, rozgrywających się w tych dniach na kamiennych schodach prowadzących do gmachu ratusza w San Francisco nie należy lekceważyć. Tłumy gejowskich i lesbijskich par, wyczekujących w lodowatym deszczu od czwartej nad ranem na upragnioną ceremonię ślubną i związany z nią certyfikat małżeństwa, objęcia, łzy, wygłaszane publicznie deklaracje miłości i wierności - to obrazy rewolucji. Od chwili, kiedy dwa tygodnie temu burmistrz Gavin Newsom umożliwił legalizację związków homoseksualnych w USA ruszyła lawina, której nic już chyba nie zdoła powstrzymać. Ponad trzy tysiące małżeństw homoseksualnych zawartych do tej chwili - to fakt dokonany.

Wzruszających scen, rozgrywających się w tych dniach na kamiennych schodach prowadzących do gmachu ratusza w San Francisco nie należy lekceważyć. Tłumy gejowskich i lesbijskich par, wyczekujących w lodowatym deszczu od czwartej nad ranem na upragnioną ceremonię ślubną i związany z nią certyfikat małżeństwa, objęcia, łzy, wygłaszane publicznie deklaracje miłości i wierności - to obrazy rewolucji. Od chwili, kiedy dwa tygodnie temu burmistrz Gavin Newsom umożliwił legalizację związków homoseksualnych w USA ruszyła lawina, której nic już chyba nie zdoła powstrzymać. Ponad trzy tysiące małżeństw homoseksualnych zawartych do tej chwili - to fakt dokonany. Konsekwencje wydarzeń w San Francisco wstrząsnęły Ameryką. Wielu obserwatorów amerykańskiej sceny politycznej jest przekonanych, że Stany Zjednoczone wkroczyły w decydującą fazę walki o urzeczywistnienie ideału państwa równych praw dla wszystkich obywateli - także ze względu na ich orientację seksualną. Tym razem rewolucja objęła najbardziej drażliwą sferę życia społecznego w USA - obyczajowość. Zalegalizowanie małżeństw homoseksualnych jest ogromnym wyzwaniem dla narodu, który w swej ogromnej części pozostał bogobojny i konserwatywny. Działacze ruchu praw człowieka mówią: żadne demokratyczne społeczeństwo, a tym bardziej naród pełniący przewodnią i wzorcową rolę w świecie, nie może sobie pozwolić na konserwowanie reliktów nietolerancji i dyskryminacji. USA musi pójść śladem tych krajów Europy, które kwestie obyczajowe pozostawiają wolnemu wyborowi i sumieniu obywateli. Kamienne schod...   ( Pozostało znaków: 6646 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186212   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku