logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.10.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
6
3
1

Tysiące za adopcją na ulicach Tel Awiwu

Protesty w Izraelu

Dodano: 20.07.2017, Aktualizacja: 21.07.2017

Tysiące ludzi protestowało w Tel Awiwie przeciwko zakazowi adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Wydarzenia w Izraelu to reakcja na złożenie skargi do Sądu Najwyższego przez organizacje pozarządowe - na propozycje rządu i urzędników, mówiących o krzywdzie dzieci z tęczowych rodzin. SN odpowiada: Kneset ma dwa miesiące na... zmianę swojego stanowiska.

"Association of Israeli Gay Fathers" i "Israel Religious Action Center of the Reform Movement" złożyło skargę do Sądu Najwyższego odnośnie prawa adopcyjnego w Izraelu. 

Oficjalnie politycy powołują się na lud, mówiąc, że dzieci wychowywane przez dwóch ojców czy dwie matki, spotka duża nietolerancja ze strony społeczeństwa. Mówią o "dodatkowym piętnie". Minister Haim Katz poprosił Sąd Najwyższy o radę i opinię większej liczby ekspertów i specjalistów. 

Pary jednopłciowe mogą w Izraelu ubiegać się o prawo do adopcji, ale zaledwie trzy pary tego dokonały w ciągu ostatnich 9 lat. Wiele par adoptuje dzieci poza Izraelem. 


Politycy grają na zwłokę i obiecują: najpierw usprawnienie obowiązującego prawa, a potem - kwestie LGBT. W 2008 roku zezwolono, by pary nie będące w związku albo będące w związkach partnerskich, mogły starać się o adopcję. Zostało złożonych 550 wniosków, ale tylko trzem parom jednopłciowym udało się uzyskać zgodę. W tym samym czasie ponad 1000 par heteroseksualnych dostało pozwolenie na adopcję. Społeczność LGBT również próbowała legalizacji idei matek zastępczych (surogatek) w Izraelu, jednak propozycja spotkała się z odmową w rządzie.


Di Ledergor z "Association of Israeli Gay Fathers" mówi o wypowiedzeniu przez Kneset wojny tęczowym rodzinom. Aktualnie obowiązujące prawo mówi, że jeżeli nie uda znaleźć się rodziców heteroseksualnych dla dziecka, wtedy w kolejce są pary jednopłciowe. Najczęściej są to dzieci chore i niepełnosprawne. I nawet jeżeli uda im się doprowadzić do takiej adopcji - w świetle prawa są dwiema niezależnymi osobami adoptującymi, a nie parą. 

Protest wspierają lokalne gwiazdy, m. in. piosenkarz Harel Skaat, Ohad Hitman czy Amir Frischer-Gutman, który dodaje, że społeczność LGBT wszystko, co osiągnęła zrobiła to sama, bez wsparcia rządu, a ten wykorzystuje ją w postaci tzw. pink-washingu. 


(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
opiniakrytyka (?) 21.07.2017 11:53
W Polsce niby prawo do adopcji przez samotne osoby jest, ale jak to ma się w praktyce...nijak. Nie widzę wysypu homoseksualnych ojców.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Tysiące za adopcją na ulicach Tel Awiwu Fot. Twittrer za: https://twitter.com/kann_news
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku