logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
20
2
13

Parada w Tel Awiwie

Miejsce, gdzie czujemy się bezpiecznie

Dodano: 26.06.2017, Aktualizacja: 07.07.2017

Parada w Tel Awiwie to coś więcej niż 200 tysięcy ludzi na ulicy wzdłuż plaży, głośna muzyka pod bezchmurnym niebem i wielka impreza przy największych queerowych, i nie tylko, hitach. To machina logistyczna, to setki ludzi, którzy pracują nad dobrą zabawą, organizacją i bezpieczeństwem. To nie tylko święto społeczności LGBT, to święto miasta, to uczta dla tych, którzy chcą być razem i celebrować, bawić się w wolności. I przez chwilę żyć w świecie, którego wszyscy pragniemy. Dziś słowo o samej paradzie, która odbyła się 9 czerwca, a która była zwieńczeniem całego tygodnia wydarzeń, koncertów i spotkań.

Mówi się, że populacja gejów w Białym Mieście to od 15 do 30%. Aktywiści, których spotkałem podczas wyjazdu organizowanego przez izraelskie Ministerstwo Turystyki, optuje jednak za liczbą gdzieś po środku. „Pamiętajcie, Tel Awiw to miasto bańka, do którego przyjeżdżają geje, lesbijki, biseksualiści, osoby transpłciowe z całego kraju, bo tu mogą czuć się swobodnie, stąd są te liczby” – mówili. Skoro więc to suche dane i statystyki, przyjmiemy więc pierwszą liczbę – która i tak jest bardzo wysoka, jak na miasto dużo mniejsze niż Kraków.          Miasto utkane z tęczowych flag, plakatów z roznegliżowanymi facetami, parami trzymającymi się za ręce, tulącymi się i całującymi to codzienność Tel Awiwu. Tam nie ma przerwy od miłości i równości. W takim mieście wszystko staje się łatwiejsze. Dwa tygodnie przed Paradą – wszystko zaczęło stawać się jeszcze bardziej kolorowe niż zwykle. Tel Awiw-Jafa to miejsce, gdzie społeczność LGBT może czuć się bezpiecznie. To tu jest ich oaza czy – jak niektórzy je nazywają – mekka. Miasto przeszło niesamowitą przemianę. Burmistrz, Ron Chuldaj z zaciekłego homofoba stał się promotorem nowej polityki zmiany. I nagle stało się ono główną destynacją gejów z Europy, ale nie tylko - w 2011 roku zajęło pierwsze miejsce właśnie w rankingu na tęczowe kierunki podróży. Rocznie blisko milion dolarów przeznacza się na kwestie związane ze społecznością LGBT – dla organizacji non profit i trzeciego sektora.  W 1997 roku odbyła się pierwsza parada równości w Tel Awiwie. 10 lat później uroczyście otwarto centrum społeczności LGBT – pierwsze takie miejsce w Izraelu, dedykowane całkowicie mniejszościom seksualnym. Od paru lat parada finansowana jest w całości z budżetu miasta. Prawda jest taka, jak dowiedziałem się od przewodnika, że pierwsza parada odbyła się w 1979 roku – był to protes...   ( Pozostało znaków: 7914 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 199664   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Parada w Tel Awiwie Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/SpartacusGayGuide/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku