logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
50
38

Sejm odrzucił nowelizację Kodeksu karnego

Ziobro: Kodeks nie powinien stać się narzędziem walki ideologicznej

Dodano: 04.11.2016, Aktualizacja: 04.11.2016

Sejm odrzucił nowelizację Kodeksu karnego, poszerzającego go o przesłanki związane z płcią, wiekiem, niepełnosprawnością i orientacją seksualną. Projekt został złożony przez posłów i posłanki Nowoczesnej.

To kolejna już w ostatnich latach próba nowelizacji Kodeksu Karnego, gwarantująca m.in. osobom LGBT ochronę przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami i mową nienawiści. Przypomnijmy, że pozytywnie projekt ocenił Sąd Najwyższy, wsparło go 68 organizacji pozarządowych. Współtwórcami projektu są eksperci z Kampanii Przeciw Homofobii i Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Osobą reprezentującą wnioskodawców projektu jest posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.

W trakcie sejmowej debaty nad projektem ustawy głos zabrał m.in. minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. Polityk mówił, że wolność przekonań w Polsce jest także dla środowisk LGBT, które, zdaniem Ziobry, "ukrywają swoje prawdziwe intencje" i posługują się osobami z niepełnosprawnościami. "Kodeks karny nie powinien stać się narzędziem walki ideologicznej" - mówił minister sprawiedliwości i zapowiedział, że... "będziemy bronić wolności, także środowisk LGBT", ale też dla tych, którzy "mają inne poglądy".

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu było 248 posłów i posłanek, przeciwko 127, a 4 osoby wstrzymały się od głosu.

W piątek poznaliśmy raport Komitetu Praw Człowieka przy Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczący Polski, w którym m.in. skrytykowano brak uwzględnienia wymienionych wyżej przesłanek w Kodeksie karnym.
ZOBACZ TEŻ Nowelizacja Kodeksu karnego rzutem na taśmę? Raczej nie Projekty czekają, dyskusja trwa

Walka o to, by w kodeksie karnym znalazła się penalizacja przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym wobec ludzi LGBT trwa od wielu lat. W poprzedniej kadencji w Sejmie były trzy projekty, które dotyczyły nowelizacji kodeksu karnego, poszerzającego go o przestępstwa z nienawiści oraz mowę nienawiści – także w kontekście tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wieku, płci i niepełnosprawności.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (38)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Aleksandra   dodane przez Facebooka 07.11.2016 20:13
"Pozytywnie projekt ocenił Sąd Najwyższy i 68 organizacji pozarządowych" - i to nadal nic nie daje, wow!
psom_na_pożarcie (?) 07.11.2016 6:42
akurat z tymi hasłami bym uważał... w Polsce homofobia jest spora i dosadna-ale przypomnijcie sobie, co pisała Jej Perfekcyjność o ekipie zbierającej fundusze przed jej kadencją... kasa została ze zbiórek została wpompowana w prywatne firmy i przekierowana do innych krajów...

Ludziska-wy nie rozumiecie, że u nas mało komu zależy na zmianie? jeśli lepiej emigrować niż tłamsić się-to czemu się dziwicie?? wzywaliście do bojkotu PO-to kochajcie to, co oferuje wam obecny "think tank"
maxoku (31) Radom 07.11.2016 1:30
@milioogo92
Wiele badań naukowych wykazało, że bycie dyskryminowanym ze względu jakiejś cechy, której nie można zmienić np. rasę, czy orientację wywołuje dużo większe problemy psychiczne niż bycie dysktyminowanym ze względu cechy zmiennej takie jak np. ubiór. Z tego powodu tworzy się prawo chroniące przed dyskryminacją w celu ochrony stanu zdrowia psychicznego osób z różnych mniejszości jak rasowa, czy seksualna. Między innymi też te badania były przedstawiane w celu poparcia argumentów przemawiających za wykreśleniem homoseksualizmu z listy chorób, tak jak się teraz dzieje z transseksualizmem. A homofob uważa kwestie np. ubioru i orientacji za tożsame, tzn. zmienne, więc tym argumentuje swój sprzeciw wobec zapisom chroniącym przed dyskryminacją. Twoje wypowiedzi po prostu nasunęły mi takie skojarzenie.
maxoku (31) Radom 06.11.2016 0:53
milioogo92:
Widać ty nie umiesz czytać skoro po raz kolejny muszę pisać że nie porównuje ani orientacji do stylu ubierania (chociaż znaleźliby się tacy co by pewnie porównali skoro po ubiorze stwierdzają "gej") ani masy ciała do gustu muzycznego tylko wymieniam różne przesłanki, które mogą być powodem hejtu. Nie twórz żadnych nadinterpretacji.
Ja umiem czytać lepiej od ciebie, skoro uważasz, że powinno się je tak samo wpisać tzn., że porównujesz^^. Mówimy tu o kwestiach wrodzonych i\lub niezmiennych, a nie o takich co można swobodnie zmieniać, więc jest spora różnica. Ubiór, czy budowa ciała są to kwestie estetyczne, każdy ma inne. Inną kwestią jest to, że ktoś może cię zwolnić, bo źle się ubrałeś do pracy, bo w końcu możesz się przebrać, a inną, że zwolni cię, bo jesteś gejem, bo tego nie zmienisz. Jak naprawdę nie widzisz różnicy to mogę cię jedynie wysłać do psychologa.
Linbix (21) Poznań 06.11.2016 0:21
shingao:
"Kodeks karny nie powinien stać się narzędziem walki ideologicznej" - mówił minister sprawiedliwości i zapowiedział, że... "będziemy bronić wolności, także środowisk LGBT", ale też dla tych, którzy "mają inne poglądy".

To proszę zlikwidować zakaz obrażania uczuć religijnych. Albo wolność do obrażania wszystkich, albo nikogo.


dokładnie,zwłaszcza że ten zapis bywa nieraz nadużywany
milioogo92 (25) Kraków 06.11.2016 0:19
maxoku:
milioogo92:
Jakie wyniki badań... wystarczyło chodzić do szkoły. Osoby otyłe, fani piosenek Biebera, chłopacy chodzący w tzw. "rurkach". Chyba że chodziłeś do szkoły o profilu fryzjerskim, artystycznym, muzycznym to ok bo tam jest większa tolerancja niż w przeciętnej szkole. Porównuje różne cechy przez, które dana osoba może paść ofiarą tzw. hejtu - to dla ciebie już powód do nazwania mnie homofobem? grubo XD
To, że żąda się takich wisów do kodeksu jest poparte różnymi badaniami i dyskusjami. Zobacz sobie również jakie prawo jest jest w cywilizowanych krajach świata. A homofobem cię nazwałem dlatego, że przyrównujesz ubiór do orientacji. Na prawdę ty czytać nie umiesz lol.
Widać ty nie umiesz czytać skoro po raz kolejny muszę pisać że nie porównuje ani orientacji do stylu ubierania (chociaż znaleźliby się tacy co by pewnie porównali skoro po ubiorze stwierdzają "gej") ani masy ciała do gustu muzycznego tylko wymieniam różne przesłanki, które mogą być powodem hejtu. Nie twórz żadnych nadinterpretacji.
maxoku (31) Radom 06.11.2016 0:09
milioogo92:
Jakie wyniki badań... wystarczyło chodzić do szkoły. Osoby otyłe, fani piosenek Biebera, chłopacy chodzący w tzw. "rurkach". Chyba że chodziłeś do szkoły o profilu fryzjerskim, artystycznym, muzycznym to ok bo tam jest większa tolerancja niż w przeciętnej szkole. Porównuje różne cechy przez, które dana osoba może paść ofiarą tzw. hejtu - to dla ciebie już powód do nazwania mnie homofobem? grubo XD
To, że żąda się takich wisów do kodeksu jest poparte różnymi badaniami i dyskusjami. Zobacz sobie również jakie prawo jest jest w cywilizowanych krajach świata. A homofobem cię nazwałem dlatego, że przyrównujesz ubiór do orientacji. Na prawdę ty czytać nie umiesz lol.
milioogo92 (25) Kraków 05.11.2016 23:57
maxoku:
milioogo92:
Czyli dopiszmy jeszcze: ze względu na styl ubioru, gust muzyczny, mase ciała i wielkość przyrodzenia... No co, jak sam napisałeś musimy być "szczegółowi".
Czytaj uważnie co piszę. Jak przedstawisz masę wyników badań, że taka ochrona jest potrzebna to wtedy porozmawiamy^^. I na serio porównujesz wagę, czy styl ubioru do orientacji seksualnej? Już nie tylko transfob, ale i homofob lol. Z jakiegoś powodu w kodeksach karnych jest zakaz dyskryminacji np. ze względu na rasę czy pochodzenie, a orientacja jest na tym samym poziomie. Zadaj sobie pytanie dlaczego? Czy w historii nastąpiła jakaś masowa dyskryminacja ze względu na ubiór, czy może kwestie wrodzone? Hmm...

Jakie wyniki badań... wystarczyło chodzić do szkoły. Osoby otyłe, fani piosenek Biebera, chłopacy chodzący w tzw. "rurkach". Chyba że chodziłeś do szkoły o profilu fryzjerskim, artystycznym, muzycznym to ok bo tam jest większa tolerancja niż w przeciętnej szkole. Porównuje różne cechy przez, które dana osoba może paść ofiarą tzw. hejtu - to dla ciebie już powód do nazwania mnie homofobem? grubo XD
Jo   dodane przez Facebooka 05.11.2016 22:38
Debil