logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
50
1
39

Nowoczesna chce walczyć z nienawiścią

Kolejny projekt nowelizacji kodeksu karnego

Dodano: 05.07.2016, Aktualizacja: 05.07.2016

1. W poniedziałek w Sejmie odbyła się organizowana przez Nowoczesną i organizacje pozarządowe konferencja "Zatrzymać spiralę agresji. Jak powstrzymać mowę pogardy i niebezpieczeństwo przestępstw z uprzedzeń?"
2. Partia Ryszarda Petru chce nowelizacji kodeksu karnego i monitoringu agresji oraz przemocy motywowanej nienawiścią.
3. PiS zapowiada, że zmian nie poprze.

W poniedziałek w Sejmie odbyła się konferencja "Zatrzymać spiralę agresji. Jak powstrzymać mowę pogardy i niebezpieczeństwo przestępstw z uprzedzeń?". Wydarzenie zorganizowała Nowoczesna oraz organizacje pozarządowe - w tym Kampania Przeciw Homofobii.

"Liczba incydentów związanych z mową agresji oraz przestępstwami z nienawiści w ostatnich miesiącach drastycznie wzrosła. Ich ofiarą padają głównie cudzoziemcy, ale dotykają one również osób starszych i niepełnosprawnych, mniejszości seksualnych i religijnych, a także osób o odmiennych poglądach politycznych" - podkreśla Nowoczesna i zapowiada trzy rozwiązania, które mają temu zapobiec.

1. Nowelizacja kodeksu karnego i poszerzenie go o przesłanki związane z płcią, wiekiem, niepełnosprawnością, bezwyznaniowością i orientacją seksualną.
2. Stworzenie Barometru Agresji - monitoringu na temat przemocy i agresji, aktów agresji i przestępstw z uprzedzeń, którego podsumowanie będzie pojawiało się co kwartał.
3. Stworzenie opartego na elementach publicznych i obywatelskich systemu monitoringu agresji i przestępstw z uprzedzeń (z zaznaczeniem, że ten punkt możliwy będzie po przejęciu władzy).
Prawo i Sprawiedliwość już zapowiada, że zmian w kodeksie karnym nie poprze. "Za mowę nienawiści mogłyby być uznane nawet zwykłe dowcipy. To oznaczałoby cenzurę prewencyjną. Osoby, które czują się urażone, mogą obecnie dochodzić swoich praw na drodze cywilnoprawnej albo innych przepisów kodeksu karnego, przykładowo o znieważeniu" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Ast, wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Gazeta "straszy" dziś, że poszerzenie kodeksu karnego o kolejne przesłanki może oznaczać, że za znieważenie osoby homoseksualnej mogą grozić trzy lata więzienia.
ZOBACZ TEŻ Nowelizacja Kodeksu karnego rzutem na taśmę? Raczej nie Projekty czekają, dyskusja trwa

Przypomnijmy, że walka o to, by w kodeksie karnym znalazła się penalizacja przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym wobec ludzi LGBT trwa od wielu lat. W poprzedniej kadencji w Sejmie były trzy projekty, które dotyczyły nowelizacji kodeksu karnego, poszerzającego go o przestępstwa z nienawiści oraz mowę nienawiści – także w kontekście tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wieku, płci i niepełnosprawności.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (39)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
UNИ4MЭD :v (18) Sośnica Gliwice ;d 03.10.2016 23:47
Nowoczesna to gówno. Nigdzie was nie zaprowadzi. Niby jestem kim jestem, ale nie dam się manipulować ludziom bez... umiejętności i inteligencji? Nie, to nie jest pocisk. To jest moja opinia na ten temat ;d
cafedelmar27 (?) 29.09.2016 18:45
PiS nie wprowadzi nic co będzie proponowała opozycja i co by kolidowało Kościołem. Nie ma co kombinować niestety, bo to nic nie zmieni . Lepiej się zastanowić jak skutecznie zmienić obecne władze w Polsce i kto by mógł przejąć ten cały cyrk. Bo ja pomysłu nie mam.
maxoku (31) Radom 10.07.2016 23:59
don_diego44:
Liberalizm gospodarczy jest synonimem lewicowości ?
Gdzie w temacie o nienawiści kwestie gospodarcze? Trzymaj się tematu^^.
don_diego44 (52) Tychy 10.07.2016 22:42
@maxoku
Liberalizm gospodarczy jest synonimem lewicowości ?
maxoku (31) Radom 10.07.2016 20:53
don_diego44:
Bo Nowoczesna jest raczej liberalna.
Liberalizm jest %#&$@ synonimem lewicowości^^.
don_diego44 (52) Tychy 10.07.2016 13:26
@rapahandock
Wydawało mi się ,że w mediach mówili o 300tys , bo aż mnie to zszokowało,ale jeżeli to było 30tys to sory .Ta kwota jest bardziej realna ,choć też wysoka Jeżeli Nowoczesna mając za przywódcę znanego ekonomistę ,nie dostała zwrotu kosztów kampanii z powodu nieprawidłowości w rozliczeniu kosztów , to trochę kompromitacja.
rapahandock (26) Toruń 10.07.2016 10:17
Drogi Don Diego - nie 300, a 30 tysięcy. Niby tylko jedno zero, ale różnica ogromna. Dodatkowo ze względu na błąd popełniony w trakcie rozliczania kosztów kampanii wyborczej .N nie dostała zwrotu poniesionych kosztów, także nie rozpowiadaj bzdur o partii opływającej w kasę.
.N to partia liberalna, zarówno pod względem światopoglądowym, jak i gospodarczym. I o tą drugą część wszystko się rozbija. Mimo to znam osoby, które przed wyborami wahały się właśnie pomiędzy .N a Razem.
Wracając do tematu - .N jest jedyną partią obecną w Sejmie, która zajmuje się tematem. Walka z mową nienawiści jest głównym punktem w programie posłanki Joanny Schuering-Wielgus, co przy jej mocnej pozycji w partii każe mi przypuszczać, że .N będzie sprawę ciągnęła do końca i nie potraktuje jej tak jak kiedyś zrobiła to PO.
don_diego44 (52) Tychy 09.07.2016 23:14
@maxoku
Bo Nowoczesna jest raczej liberalna.
don_diego44 (52) Tychy 09.07.2016 23:12
@shingao
Oczywiście ,że normalnym jest ,że kandydaci na posłów wpłacają jakieś kwoty na kampanię wyborczą . Mi tylko chodzi o wysokość tych kwot (300 tys zł od jednej osoby) Kogo stać na wyłożenie takiej kwoty ? Posłowie Nowoczesnej nie wyglądają mi na milionerów szastających gotówką. Może tu być sytuacja jak u Palikotka jak mu to emerytki i studenci wpłacali na kampanię wyborczą po 20tys zł .
maxoku (31) Radom 09.07.2016 20:44
@don_diego44
Czemu lewicowość przeciwstawiasz Nowoczesnej?^^

Zaskakujące jak bardzo można odbiec od głównego tematu. Tak bardzo się nudzicie, że nie macie już o czym gadać? Znajdźcie sobie jakiś portal polityczny, żeby się w nim zagłębiać w takie głupoty^^.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Nowoczesna chce walczyć z nienawiścią Uczestnicy i uczestniczki poniedziałkowej konferencji w Sejmie, fot. za: Facebook
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku