logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
78
2
5
Książki

Kryptonim "Hiacynt"

Lata osiemdziesiąte, listopad, zimny poranek. Do drzwi puka milicjant. Młody mężczyzna ląduje na komendzie. Kim jesteś? Gdzie pracujesz? Z kim sypiasz? Pytają milicjanci...

Zbierają adresy, odciski palców, zakładają teczki... Rozpoczyna się akcja „Hiacynt”. Akcja, podczas której powstała kartoteka polskich homoseksualistów – 11 tysięcy „różowych” teczek. Do dziś nie wiadomo, jaki był jej cel. Czy był to desperacki zryw upadającej władzy? Kogo chciano szantażować? Jakie tajemnice skrywały tęczowe wyznania?

Rozproszone między Instytutem Pamięci Narodowej a policyjnymi archiwami materiały do dziś pozostają niezbadane. Ofiary akcji nigdy nie otrzymały statusu poszkodowanych. Temat ucichł.

Andrzej Selerowicz – działacz, publicysta, tłumacz literatury. W latach 70. wyemigrował do Austrii, gdzie zetknął się z ruchem gejowsko-lesbijskim – działał w International Gay and Lesbian Association (ILGA). Zabiegał o propagowanie haseł organizacji w Polsce i utrzymywanie kontaktu z polskimi gejami. Zaowocowały one powstaniem wielu inicjatyw, w tym utworzeniem Lambdy. Tłumaczył standardy homoerotycznej literatury na język polski (Baldwin, Vidal, Wilde i inni), współpracował z wydawnictwami prasy gejowsko-lesbijskiej (głównie „Inaczej”), wydał poradnik „Leksykon kochających inaczej” (1993). Książka o akcji „Hiacynt” jest jego beletrystycznym debiutem.

Andrzej Selerowicz, jako świadek historii, powraca wspomnieniami do tamtych czasów i tworzy niezwykłą opowieść o poszukiwaniu drogi do wolności i równości.

Recenzja na stronie Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej „IRKA”

PRESSBOOK
Okładka
Okładka - front

Książka dostępna jest w sklepie  
PODZIEL SIĘ
E-booki Prideshop

KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Wydawnictwo (?) 01.09.2016 11:09
InTheNameOfMoon:
Jedynie czym się zawiodłem względem książki, to fakt, iż nie była dostępna na mojej ulubionej stronie i nie mogłem jej kupić. Jedyne co wiem, to to, co przeczytałem w recenzjach, opiniach innych ludzi. Mam nadzieje że szybko wróci na magazyny, gdyż nie mogę się doczekać aby ją przeczytać. :)


Niedługo wróci do dystrybucji :-)
InTheNameOfMoon (25) Kwidzyn 21.08.2016 14:27
Jedynie czym się zawiodłem względem książki, to fakt, iż nie była dostępna na mojej ulubionej stronie i nie mogłem jej kupić. Jedyne co wiem, to to, co przeczytałem w recenzjach, opiniach innych ludzi. Mam nadzieje że szybko wróci na magazyny, gdyż nie mogę się doczekać aby ją przeczytać. :)
Jurekogorek63 (?) 15.11.2015 19:54
Przyszedł do nas o godz 6 rano zakłopotany dzielnicowy z zawiadomieniem , że mam się stawić na komendzie milicji w naszym miasteczku pod Warszawą zanim pojadę na zajęcia do stolicy...Byłem w szoku...Chciałem zapytać, co się stało...ale jego już nie było na klatce schodowej...
Ok 7 .30 stawiłem się na milicji..Jakież było zażenowanie pracujących tam milicjantów , którzy ukradkiem zerkali na mnie z zakłopotaniem w oczach.
Pobrano ode mnie odciski palców , zrobiono mi zdjęcie...kazano mi podpisać jakąś kartkę...byłem tak wystraszony i zdenerwowany , że podpisałem tę kartkę bez czytania...Chciałem się stamtąd jak najszybciej wydostać...
Proszę sobie wyobrazić ,że do tej pory nie wiem , kto złożył na mnie doniesienie , że jestem homoseksualistą..Nie bywałem w tzw miejscach ...byłem w związku stałym z moim partnerem (osobą publiczną i wielce zasłużoną dla społeczności tego miasteczka ) od kilku tak...mieszkaliśmy razem..Mojego partnera w tym czasie nie było w domu...miał dyżur w szpitalu...był jedynym specjalistą , nie do zastąpienia...Jego nie tknęli...głupio im było...wstydzili się ...on leczył ich rodziny...dzieci , żony itp...Miał więcej szczęścia niż ja...I dobrze , bo bardzo by to przeżył.
Już następnego roku , po opłaceniu łapówek za paszporty uciekliśmy na tzw zachód....Ponad 30 lat nas tutaj nie było. Ja wróciłem pierwszy , on za mną.
Teraz żądamy zniszczenia tych haniebnych materiałów...
crashoverride (101) Trójmiasto 01.11.2015 20:22
Przeczytałem jednym tchem. Warto, bo ludzie niewiele wiedzą o tej sprawie, która tak naprawdę jeszcze się nie zakończyła. Ciekawe czy doczekamy sytuacji, w której wypłyną materiały "Hiacynta". W każdym razie w IPN-ie rządzący mają potężną broń na swoich przeciwników, a nawet ich rodziny.
pierrot (34) Kraków 29.09.2015 22:30
Szkoda, że nie jest też dostępna dla szerszych kręgów np. w Empiku.
Nadrób filmowe zaległości! W Prideshop.pl najsłynniejsze filmy LGBT w promocyjnych cenach: 15 lub 25 PLN - więcej nie zapłacisz.

filmy2016

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku