logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
79
2
10

Papieżyca

Paulina Kuczalska-Reinschmit (1859-1921)

Dodano: 17.09.2013, Aktualizacja: 17.09.2013

Była bez wątpienia najważniejszą polską działaczką feministyczną przełomu XIX i XX wieku. Skupiała wokół siebie całe grono kobiet, ale życie spędziła tylko z jedną z nich – Józefą Bojanowską.

- Krzysztof Tomasik - Jej nazwisko powinno być powszechnie znane, nauczane i wymieniane wraz z najwybitniejszymi przedstawicielami epoki. A jednak przez całe lata Paulina Kuczalska-Reinschmit była dokumentnie zapomniana. Starania o przypomnienie i odzyskanie jej dorobku polskie feministki zaczęły pod koniec lat 90. XX wieku, a dopiero teraz ukazał się obszerny, dwutomowy zbiór jej publicystyki wydany nakładem Feminoteki pod redakcją Agaty Zawiszewskiej. Dzięki “Naszym drogom i celom” możemy dokładnie prześledzić jak wyglądała walka naszych babek o prawa kobiet, toczona już w XIX wieku. To pierwsza książka poświęcona tej niezwykłej kobiecie. Sterniczka Już same określenia, którymi obdarzano Kuczalską wszystko mówią o roli jaką odegrała. Mówiono o niej jako Hetmance, Sterniczce, Wodzu i Papieżycy polskich sufrażystek. Przez wiele lat jako założycielka Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich i redaktorka naczelna feministycznego pisma “Ster” była liderką lub wręcz twórczynią ruchu kobiecego. Walczyła z dyskryminacją płci na wielu polach: politycznym, ekonomicznym, społecznym. Kiedy dziś czyta się jej pisma stykamy się z umysłem bardzo konkretnym i zdeterminowanym w walce, mało tu emocji, przypuszczeń, a dużo danych i porównań z sytuacją w innych krajach. W publicystyce widać także ewolucję zainteresowań, początkowo Kuczalska niemal wyłącznie skupia się na pracy zawodowej kobiet, możliwości utrzymania się z nielicznych zawodów do których dopuszczane są kobiety. Z czasem w sposób naturalny dochodzi do tego kwestia edukacji, potem handel żywym towarem i sytuacja prostytutek, wreszcie prawa wyborcze, które wbrew mni...   ( Pozostało znaków: 6948 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194114   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Papieżyca Paulina Kuczalska-Reinschmit (1859-1921)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku