logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
101
0
12

Mężołożnicy, zniewieściuchy i lubieżnicy

Homoseksualność staropolska

Dodano: 05.03.2013, Aktualizacja: 05.03.2013

Dziejów osób homoseksualnych, czy szerzej ludzi LGBTQ, żyjących przez wieki w Polsce, nikt jeszcze nie opisał. Stało się tak być może dlatego, że: „Sodomia […] jest to występek taki, o ktorym się nie godzi przed uczciwymi uszyma mowić”.

- Mirosław Ustrzycki - Piotr Oczko i Tomasz Nastulczyk – pracownicy Wydziału Polonistyki UJ tego ostrzeżenia Adama Gdacjusza z końca XVII w. nie posłuchali. W efekcie ich poszukiwań – dokonanych pośród źródeł pochodzących z okresu od średniowiecza do XVIII w. – otrzymaliśmy liczącą ponad pół tysiąca stron książkę zatytułowaną: „Homoseksualność staropolska: przyczynek do badań”. Nazwali swe dzieło ostrożnie przyczynkiem, ponieważ stanowi dopiero pierwszy krok na drodze do odtworzenia historii nieheteroseksualnych mieszkańców ziem polskich. Zadanie jest tym trudniejsze, że wzmianek z dawnych czasów dotyczących homoseksualności zachowało się niezwykle mało – zwłaszcza, gdy porównamy ich liczbę z tymi, które są dostępne dla badaczy dziejów Europy zachodniej. Polscy historycy unikali też dotąd tematu dość skutecznie, a jeśli już pisali, to najczęściej pełni byli uprzedzeń bądź wykazywali się niezrozumieniem. A już samo słownictwo występujące w dawnych tekstach bywa nieprecyzyjne, wieloznaczne i mylące. Na szczęście Autorzy bardzo się starają, byśmy nie pomylili mężołożników z pieszczotliwymi bądź ze zniewieściuchami. Nastulczyk i Oczko pokazują, jak przed wiekami postrzegano osoby odstępujące od uznanych norm w zakresie uprawiania seksu lub wyrażania swej płci. Źródła częściej wspominają o tym, iżby „chłop z chłopem przeciw przyrodzeniu sprawę miał”; rzadziej portretują kobietę „lubieżnie, cudzołożnie i występnie obcującą z pięknymi osobami płci niewieściej”. Czyli więcej trafia się świadectw homoseksualności męskiej niż kobiecej, niektóre opisane zachowania można też ewentualnie sklasyfikować jako transpłcio...   ( Pozostało znaków: 7091 )
Mirosław Ustrzycki Autor: Mirosław Ustrzycki Doktor historii; po trosze kulturoznawca Autor monografii: "Ziemianie polscy na Kresach 1864-1914. Świat wartości i postaw", Kraków 2006; w wolnych chwilach działacz LGBTQ

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193531   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku