Poznań, 25.03.2023 - po raz pierwszy na taką skalę stworzona zostanie przestrzeń do rozmowy o życiu osób trans, niebinarnych i interpłciowych, ich zmaganiach oraz potrzebach.
Codziennie narażone na wykluczenie i przemoc, osoby trans muszą sobie radzić z hipokryzją polskiego systemu, jednocześnie zaliczającego je do chorych, a wciąż pozostającego ślepym, gdy dochodzi o uznanie praw.
Pozbawione zwykłego ludzkiego wsparcia, którego potrzebuje każdx z nas, doświadczają poniżania w miejscach publicznych, wyzwisk w szkole, przemocy w rodzinie czy dyskryminacji w miejscu pracy. To często doprowadza osoby trans do samookaleczeń i prób odebrania sobie życia. Z posiadanych przez nas danych wynika, że queerfobia może być odpowiedzialna za 2/3 do 3/4 samobójstw młodzieży w Polsce, a większość nastoletnich suicydentów_ek to osoby transpłciowe.
W Centrum Kultury Zamek odbędą się panele dyskusyjne i wykłady, między innymi o funkcjonowaniu społeczno-ekonomicznym osób trans, niezbędnych rozwiązaniach prawnych, oddolnym aktywizmie i działalności artystycznej. Wśród gości i gościń są nie tylko osoby zaangażowane w działalność aktywistyczną, w tym spoza Polski, ale też naukowcy_czynie, ludzie ze świata kultury i mediów, a także politycy i polityczki. Swoją obecność zapowiedzieli_ały: Maja Heban, Ewa Hołuszko, Kaj Koperski, Katarzyna Ueberhan, Lu Olszewski, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Teo Łagowska, Piotr Jacoń, Łukasz Jurewicz i inne piękne postaci. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach przeznaczonych dla rodziców osób trans i nauczycieli_ek. W jednej z trzech sal, w sekcji "Ludzie książki", będzie można porozmawiać z osobami trans, niebinarnymi, interpłciowymi, ich rodzicami i bliskimi, dowiedzieć więcej o problemach, z którymi się borykają na co dzień i potrzebach. Zapraszamy na Bazarek, podczas którego można będzie zrobić makijaż, przymierzyć ubrania, oddać je potrzebującym lub otrzymać je w prezencie, a także przymierzyć, zakupić lub wylosować bindery!
Swoje zaangażowanie w zmiany legislacyjne na poziomie krajowym i europejskim potwierdzać będą Sylwia Spurek, Franek Sterczewski, Katarzyna Ueberhan i inni. Mamy nadzieję zarysować kierunki rozwoju działań na rzecz osób transpłciowych.
O godzinie 18:30 spotkamy się na Placu Wolności, by zamanifestować żądanie uznania godności, zapewnienia bezpieczeństwa i praw dla osób transpłciowych, niebinarnych i interpłciowych. Głośno, gorąco i stanowczo powiemy o trudnościach na jakie napotykamy , rzeczywistości na jaką nie mamy zgody i postulatach zmian, o jakie walczymy. Oprócz przemówień będziemy też wspólnie śpiewać i tańczyć, a idealnym zakończeniem dnia będzie wielobarwna nocna impreza z udziałem queerowych artystów_ek w legendarnym Lokum Stonewall.
Inicjatorką i główną koordynatorką tej inicjatywy jest Monika Pacyfka Tichy, aktywistka i feministka ze Szczecina, która dotąd zajmowała się przede wszystkim organizowaniem pomocy dla osób LGBT+ oraz marszy równości. “Zainspirował mnie prezes partii rządzącej - nie chcę wymawiać jego nazwiska. Kiedy media podały, że jeździ po Polsce i opowiada swojemu rechoczącemu fandomowi, że “do 17:30 był mężczyzną, a teraz jest kobietą”, stwierdziłam że nie możemy tego dłużej biernie znosić. Co prawda rząd i Partia mają ogromne środki by dezinformować, siać nienawiść i szczuć. Mają nieograniczone finanse, telewizję, prasę lokalną, wszystkie szkoły i ambony w kraju. A my mamy tylko siebie. Naszą determinację, radykalną empatię i żądanie sprawiedliwości. Na szali są tysiące młodych istnień, które trzeba chronić przed traumą i śmiercią. Z danych nam dostępnych wynika, że na skutek odrzucenia, osamotnienia i przemocy, oraz zapaści opieki nad zdrowiem psychicznym, osoby transpłciowe mogą stanowić ponad połowę niepełnoletnich samobójców_czyń w Polsce.”
Pierwszy Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych będzie przestrzenią głosu tych, którzy i które na co dzień tego głosu nie mają, miejscem zrozumienia i akceptacji, wymiany myśli i doświadczeń. Bądźmy tam razem.
Więcej informacji i szczegółowy program: www.dzientrans.pl
Zbiórka funduszy na organizację wydarzenia: https://pomagam.pl/dzienwidocznoscitrans
Trochę jadu upuściłeś/aś?
Już jest lepiej?
\_o_/