„Słoń” – debiut reżyserski Kamila Krawczyckiego – zachwycił widzów Nowych Horyzontów, otrzymał główną nagrodę w sekcji filmów mikrobudżetowych na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a wkrótce być może trafi do dystrybucji miedzynarodowej.
Tematyka LGBT pojawia się od jakiegoś czasu w polskim kinie, ale w zdecydowanej większości są to obrazy pesymistyczne, w dużej mierze starające się spełniać misję edukacyjną. W „Słoniu” mamy wprawdzie do czynienia z homofobią i niezrozumieniem, ale nie one są głównym tematem, a raczej powszechnymi – niestety – elementami polskiej codzienności. Film Krawczyckiego to pozornie prosta, może trochę szablonowa, ale za to piękna – dzięki czułemu i intymnemu przedstawieniu – historia miłości dwóch chłopaków, którą podkreślają – czasem chropawe, czasem oniryczne – zdjęcia Jakuba Sztuka i doskonała muzyka Jana Ignacego Królikowskiego.
Jednak główny problem naświetlony w „Słoniu” nie dotyczy wyłącznie osób LGBT – jest uniwersalny: mniej lub bardziej dotyczy każdego z nas. W filmie matka Bartka (genialna w tej roli Ewa Skibińska) wiele razy mówi do syna dobitnie, że „obowiązkiem dorosłych dzieci jest opieka nad rodzicami”. Możliwe jest, że Dawid (Paweł Tomaszewski) jest napiętnowany przez miejscowych nie tylko ze względu na orientację, ale przede wszystkim z powodu opuszczenia samotnego ojca – który bił go i poniżał – i wyjazdu do dużego miasta. Bartek (Jan Hrynkiewicz) staje przed podobnym wyborem…
„Słonia” możecie zobaczyć w czwartek 2 marca 2023 r. o godzinie 19.00 w Teatrze Łaźnia Nowa w ramach Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego. Przed seansem zapraszamy na spotkanie z twórcami: reżyserem Kamilem Krawczyckim i Pawłem Tomaszewskim (filmowym Bartkiem), które poprowadzi gospodarz cyklu Łukasz Maciejewski
Wejściówki w cenie 10 zł dostępne są na stronie: bilety.laznianowa.pl
Teatr Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25, Kraków
"z powodu opuszczenia samotnego ojca – który bił go i poniżał"
Poważnie?