Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Sobota, 08.10.2022, Aktualizacja: Środa, 01.04.2026

Wojskowy coming out! Oficer Wojska Polskiego ujawnia się na łamach „Repliki”

Podziel się Tweetnij Skomentuj (6)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (6)

Mateusz Sobiecki, oficer Wojska Polskiego, pilot w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego na krakowskich Balicach, prawdopodobnie jako pierwszy żołnierz w Polsce robi publiczny coming out. Dwa lata temu ujawnił się przed swoimi współpracownikami_czkami. W lipcu br. w Wiedniu wziął ślub ze swoim narzeczonym Pawłem Gwiaździńskim.

W rozmowie Tomasza Piotrowskiego na łamach magazynu „Replika” Mateusz opowiada o tym, jak to się stało, że został żołnierzem, o czasie spędzonym w szafie, o coming outach, w tym również tych dokonywanych w swojej jednostce, a także o miłości do Pawła.

Jest przeżywał ten ważny krok?

„Miałem wielki stres, oczywiście! Ale co miałem zrobić? Do końca życia udawać kogoś, kim nie jestem? Mówić o jakiejś wyimaginowanej dziewczynie? Kłamać w odpowiedzi na każde pytanie, co robię w weekend? (…) Tak, w wojsku zdarzają się homofobiczne żarty i żarciki – bałem się, że osoby je opowiadające rzeczywiście tak myślą. Bywały też sytuacje, gdy ktoś wprost sugerował: „Ty chyba jesteś pedałem”. Wtedy dopiero zastanawiałem się, jak zareagować. Bo czujesz się „przyłapany”, nie wiesz, czy ta osoba „tylko tak żartuje”, czy rzeczywiście coś wie. (…)”

 

Okładka 99 numeru "Repliki" Okładka 99 numeru "Repliki"



Cały wywiad z Mateuszem Sobieckim - do przeczytania w najnowszej „Replice”. Autorem fotografii na okładce jest Anken Berge (@anken_berge)

 

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (30)
askalidia white-parade norsegirl psychodejulia natt1991 vrdick andre-2000 zabatruskawkowa aiko1708 ketjow81
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (6)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
23.10.2022 22:28 Jacek Pietrzak
no jeśii nie zostały potwierdzone czyli na razie są prawdą nie zwryfikowaną czy nie prawda zweryfikowaną
cytuj zgłoś 0 0
aemstuz94
11.10.2022 19:33 aemstuz94 (32) Łódź
Jacek Pietrzak:
zawsze myślałem że gej aktywny to skutek ojca tyrana, a gej kobiecy to skutek braku ojca psychicznie lub fizycznie czy to prawda jeśli chodzi o tego wojskowego

Te teorie nigdy nie zostały potwierdzone. Proszę zaktualizować wiedzę.
cytuj zgłoś 1 0
andre_2000
11.10.2022 19:03 andre_2000 (46) Wrocław
No i kupię kolejny numer Repliki.
cytuj zgłoś 1 0
Ikona
10.10.2022 16:30 Jacek Pietrzak
zawsze myślałem że gej aktywny to skutek ojca tyrana, a gej kobiecy to skutek braku ojca psychicznie lub fizycznie czy to prawda jeśli chodzi o tego wojskowego
cytuj zgłoś 0 7
aemstuz94
09.10.2022 19:43 aemstuz94 (32) Łódź
Za mundurem geje sznurem :3
cytuj zgłoś 1 1
Gozer Gozerian
08.10.2022 11:42 Gozer Gozerian
Leeee, juz zajety xD
cytuj zgłoś 5 1
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
8. Baza Lotnictwa Transportowego Coming out oficera Wojska Polskiego Kraków LGBT w wojsku Mateusz Sobiecki małżeństwo jednopłciowe Media Paweł Gwiaździński Polska Replika Społeczeństwo Tomasz Piotrowski Wiedeń Wojsko Polskie żołnierz
Powiązane
Obraz Czwartek, 29.07.2021 Niekończąca się opowieść (o coming outach), czyli jak Katarzyna Zillmann dała nam do myślenia Obraz Środa, 27.05.2020 Barbara Nowak tłumaczy się z homofobicznego wpisu Obraz Środa, 15.08.2018 "Sodomici" w Wojsku Polskim? Obraz Poniedziałek, 18.12.2017 Mało ludzi widzę na ulicy, którzy krzyczą: jestem hetero Obraz Wtorek, 11.10.2016 Za nami 20. urodziny QUEER.PL
Inne tematy
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu? Sobota, 16.05.2026 Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu?
Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie Wtorek, 26.05.2026 Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się