Czołowy polski model Piotr Czaykowski – znany m.in. z udziału w programie TVN „Azja Express” – do niedawna nie mówił o swojej homoseksualności publicznie. Temat ten nie jest poruszony również w wywiadzie-rzece z nim („Backstage. Kulisy męskiego modelingu”), który ukazał się we wrześniu. Na łamach nowego numeru „Repliki” Czaykowski po raz pierwszy tak obszernie porusza temat radzenia sobie z homofobią i opowiada m.in. o tym, jakim wstrząsem było dla niego coś pozornie trywialnego - w tym roku, w wieku 36 lat, po raz pierwszy w życiu, na ulicy w Warszawie wziął swojego ukochanego mężczyznę za rękę. I przeżył szok.
O tym przede wszystkim chciałbym opowiedzieć Czytelnikom „Repliki”. Nie o coming oucie, bo to, że jestem gejem, oni prawdopodobnie wiedzą – tylko o tym strachu i wstydzie przy zdarzeniu, nad którym ludzie hetero nawet się nie zastanawiają
– mówi w wywiadzie w najnowszej "Replice" Piotr Czaykowski.
Ludzie, szczególnie młodzi, większość życia spędzają nie w domu, tylko poza nim – na uczelniach i w pracy, w knajpach, w klubach, na imprezach czy na ulicy po prostu. Więc jeśli tylko w domu, gdzie nikt nie widzi, my możemy okazać bliskość swojej ukochanej osobie, to jak straszne jest to ograniczenie? Przez zdecydowaną większość czasu nie możemy! I nie ma siły, to musi wpływać na nasze związki.
– dodaje model.
Czaykowski opowiada o tym, dlaczego przez lata w modelingu, lata życia na walizkach, funkcjonował jakby w uśpieniu, nie wiedząc na przykład, w jakim celu organizowane są Parady Równości. Dziś przyznaje, że dojrzał i dodaje, że cechy, których zawsze szukał u swojego „idealnego mężczyzny”: poczucie humoru, które świadczy o inteligencji, sarkazm, który pokazuje bystrość umysłu oraz pewien rodzaj wiedzy, która bierze się z doświadczenia – znalazł u siebie.
Dodatkowo w wywiadzie Piotr, wspomina okres, gdy był nastolatkiem.
Gdy pojawił się ten pierwszy chłopak – miałem wtedy 18 lat, to pamiętam, że przez pewien czas było mi z tym niewygodnie. To było jedyne parę miesięcy w moim życiu, gdy okłamywałem ludzi wokół siebie i bardzo źle się z tym czułem. Szybko przyszedł moment, w którym stwierdziłem, że dłużej już tak nie mogę i powiedziałem rodzicom.
Całą obszerną rozmowę z Piotrem Czaykowskim można znaleźć w najnowszym – 95 numerze jedynego drukowanego magazynu LGBT+ "Replika" w Polsce, który dostępny jest w sprzedaży online, na st... ( Pozostało znaków: 7565 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.