Aktywiści i aktywistka z "Atlasu Nienawiści" opublikowali protokół z majowego posiedzenia Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny dla Małopolski. Jest to organ zajmujący się monitorowaniem wydawania środków z funduszy Unii Europejskiej w danym regionie.
Członkinią posiedzenia była między innymi Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce. Z jej wypowiedzi bezpośrednio wynika, że regiony, które przyjęły uderzająca w osoby LGBT uchwałę, w kolejnym okresie programowania budżetowego, mogą nie otrzymać środków z UE, ze względu nałamanie zasad, wynikających z Karty Praw Podstawowych.
Galewska w trakcie posiedzenia stwierdziła, że "zarówno państwa członkowskie, jak i Komisja Europejska mają obowiązek podejmować odpowiednie kroki w celu zapobiegania wszelkim formom dyskryminacji podczas przygotowywania i wdrażania programów europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych".
"Jest to warunek horyzontalny i rezultatem jego niespełnienia będzie zablokowanie wszelkich funduszy, a co za tym idzie – brak możliwości certyfikowania wydatków" - miała dodać Galewska.
Jeśli polityka polskich samorządów w sprawie dyskryminujących uchwał, uderzających w osoby LGBT - nie będzie zgody na pieniądze unijne na promocję gospodarczą czy turystykę na lata 2021-2027, o które stara się wiele polskich miast i regionów. Niestety, działania samorządów poprzez przyjmowanie uchwał anty-LGBT są "kontrproduktywne do działań finansowanych obecnie z budżetu UE".

"Dlatego KE nie widzi uzasadnienia dla dalszych inwestycji w 2021-2027 w promocję materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu (...) skoro samorządy same przyczyniają się do kreowania swojego mało przyjaznego wizerunku" - czytamy.
"Aktywiści, obywatele i mieszkańcy regionów z uchwałami uderzającymi w społeczność LGBT apelują do władz od lat, by zajęły się prawdziwymi problemami Polek i Polaków. Samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości zrobią jednak wszystko, by obywatele stracili pieniądze potrzebne na rozwój regionów. Te pieniądze mogły zostać przeznaczone na budowę przedszkoli czy żłobków, a przez nieodpowiedzialne decyzje mogą zostać nam odebrane. Polska może stracić nawet 6 mld euro. Homofobia nie popłaca" - komentuje Kamil Maczuga z "Atlasu Nienawiści".
Wesprzyj Queer.pl - najstarszy portal LGBT w Europie
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy własnego głosu w Internecie. Daliśmy radę przez 24 lata - z Waszą pomocą przetrwamy także ten ciężki okres. Równocześnie utrzymanie takiego projektu jeszcze nigdy nie było tak trudne.
Zobacz jak wspomóc QUEER.PL
"Nikt nie wierzy w opowieści o tym, że uchwały anty-LGBT nie uderzają w ludzi, w przedstawicieli społeczności LGBTQ. Komisja Europejska doskonale zna te uchwały i wie, z czym one się wiążą" - dodaje Maczuga.
(kb)
Ostrzegają to nie to samo, co robią. Ostrzeżenia w kwestii praworządności słyszymy od dawna, a węgierski rząd słucha ostrzeżeń jeszcze dłużej. I coś się stało w związku z tymi ostrzeżeniami?
No, właśnie ostrzegają, że wycofują, więc...? 0_O