Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych. Przypominamy, że prawa osób transpłciowych to prawa człowieka i zachęcamy do zaangażowania się w inicjatywy organizowane online, upamiętniające zasługi osób trans w walce o prawa społeczności LGBTQ.
Każdego roku 31 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych. Po raz pierwszy obchody zorganizowano w 2009 roku z inicjatywy transpłciowej aktywistki, psychoterapeutki i członkini zarządu organizacji Transgender Michigan, Rachel Crandall.
Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych jest odpowiedzią na fakt, że zasługi osób transpłciowych w walce o prawa osób LGBTQ są często pomijane, a także jest wynikiem frustracji wynikającej z tego, że wcześniej jedynym dniem uznania dla osób transpłciowych był Dzień Pamięci Ofiar Transfobii.
Dla sojuszników i sojuszniczek osób transpłciowych 31 marca daje okazję do przypomnienia, że prawa osób transpłciowych to prawa człowieka i jednocześnie do oddania tym osobom przestrzeni do wypowiedzenia się na temat własnej sytuacji i opowiedzenia o swoim doświadczeniu i zasługach.
Osoby transpłciowe pochodzą z różnych środowisk. To nasi współpracownicy, nasze koleżanki ze szkoły, członkowie naszych rodzin, sąsiadki, znajomi naszych znajomych. Osoby transpłciowe to dzieci, nastolatki, osoby dorosłe i osoby starsze. Mieszkają w różnych krajach, mają różne kolory skóry, różne możliwości, wyznania, wyglądają różnie i zachowują się różnie. Osoby transpłciowe są też obecne w społeczności LGBTQ od samego jej początku - były np. ważnymi postaciami w czasie zamieszek w Stonewall.
Zwykle w Polsce organizowane są obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. W tym roku jednak z powodu pandemii nie jest to możliwe.
Przydatne linki z rzetelnymi informacjami na temat transpłciowości i sytuacji osób transpłciowych w Polsce
Fundacja Trans-Fuzja, największa polska organizacja zajmująca się problemami i potrzebami osób transpłciowych
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego w sprawie sytuacji społecznej, zdrowotnej i prawnej osób transpłciowych
Artykuł “Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): Transpłciowość to nie zaburzenie psychiczne. Życie bez stygmatyzacji”
Co to znaczy być trans? Osoby transpłciowe opowiadają o swoim doświadczeniu
Wywiad z transpłciowym Antonem Ambroziakiem
(ab)