W USA przeprowadzono badania na temat wpływu wprowadzenia równości małżeńskiej na liczbę prób samobójczych podejmowanych przez osoby nieletnie - okazuje się, że liczba ta spadła znacząco. Wyniki opublikowano na łamach miesięcznika pediatrycznego "JAMA Pediatrics". "Tu może chodzić o posiadanie równych praw - nawet jeśli nie mają natychmiastowych planów, by z tych praw skorzystać, to sprawia, że uczniowie i uczennice czują się mniej stygmatyzowani i mają większe nadzieje na przyszłość" - mówi przewodnicząca grupy badawczej.
"JAMA Pediatrics" to miesięcznik medyczny dotyczący pediatrii, publikowany przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, w którym publikowane badania są poddawane recenzjom naukowym. Teraz pojawił się tam tekst dotyczący badań przeprowadzonych w USA w kwestii wpływu wprowadzenia równości na liczbę prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież.
Badania potwierdziły tezę, że wprowadzenie w danym stanie równości małżeńskiej wpływa na obniżenie liczby prób samobójczych wśród nastolatek i nastolatków. Co ciekawe, efekt jest zauważalny nie tylko wśród młodzieży identyfikującej się jako osoby LGBTQ, ale wśród młodych ludzi w ogóle.
Badania przeprowadzono w 32 z 35 stanów, w których wprowadzono równość małżeńską w latach 1999 do 2015 i zbadano grupę 760 tysięcy uczniów i uczennic. Wyniki porównano z wynikami podobnych badań z pozostałych 15 stanów, w których równości małżeńskiej jeszcze wtedy nie było. Przypomnijmy, że równość małżeńska we wszystkich stanach w USA funkcjonuje od 2015 roku.
Biorąc pod uwagę też inne kolidujące czynniki, udowodniono, że liczba prób samobójczych wśród nastolatek i nastolatków spadła o 7% wśród wszystkich i aż o 14% wśród młodzieży nieheteroseksualnej.
Julia Raifman, która przewodniczyła przeprowadzanym badaniom, powiedziała: "To są uczniowie i uczennice liceów, więc nie będą w większości brać ślubów w najbliższej przyszłości. Ale zezwolenie na śluby par jednopłciowych zmniejsza strukturalną stygmatyzację związaną z orientacją seksualną. Tu może chodzić o posiadanie równych praw - nawet jeśli nie mają natychmiastowych planów, by z tych praw skorzystać, to sprawia, że uczniowie i uczennice czują się mniej stygmatyzowani i mają większe nadzieje na przyszłość".
Problem samobójstw wśród młodzieży w USA jest duży - w tej chwili to druga najczęstsza przyczyna śmierci osób w wieku od 10 do 24 lat. Jest to jeszcze większy problem wśród młodzieży LGBTQ - z badań przeprowadzonych na uniwersytecie Johnsa Hopkinsa wynika, że w zeszłym roku 29% młodych osób LGBTQ próbowało odebrać sobie życie, a wśród ich heteroseksualnych rówieśników i rówieśniczek było to 6%.
Mimo że w wynikach badania opublikowanych na łamach "JAMA Pediatrics" jasno stwierdzono, że liczba prób samobójczych wśród młodych osób spadła po wprowadzeniu równości małżeńskiej, to nie do końca wiadomo, czy jest to wynik kampanii politycznej związanej z wprowadzeniem równościowego prawa, która mogła pokazać młodym osobom, że nie są same, czy bezpośredni wynik samego wprowadzenia ustawy w życie.
Raifman dodała: "Wszyscy możemy się zgodzić, że spadek liczby prób samobójczych wśród młodzieży to dobra rzecz, bez względu na nasze poglądy polityczne. Ustawodawcy i ustawodawczynie muszą mieć świadomość tego, że ustawy dotyczące praw mniejszości seksualnych mogą mieć realny wpływ na zdrowie psychiczne nieletnich".
Wyniki badań możecie przeczytać w całości tutaj.
(ab)