logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
27
2
1

O transpłciowości

Młodzieży, będzie lepiej! (wideo)

Dodano: 21.11.2017, Aktualizacja: 21.11.2017

Choroba, pogubienie i dziwadło - to z tymi określeniami najczęściej spotykają się osoby transpłciowe i bohaterowie czterominutowego filmu, w którym wyrażają swoje obawy, ale i nadzieje na przyszłość.

W poniedziałek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych: na podsumowanie tego dnia mamy dla Was krótkie, bo czterominutowe, wideo. Jego bohaterowie są osobami transpłciowymi, które opowiadają o tym, z jakimi reakcjami się spotykają. Słyszą, że są chorzy, że są zagubieni, że są dziwakami. Często dochodzą do tego inne wyzwiska, ale również przemoc.

Najbardziej bolesne wydaje się stwierdzenie, że "nigdy nie będziesz prawdziwą kobietą/prawdziwym mężczyzną". Że to efekt chwilowej mody, trend. 

Bohaterowie są jednak pewni, że będzie lepiej. Zależy im na bezpieczeństwie ich samych, na normalności, której pragną i edukacji społeczeństwa, która zapewni im zarówno bezpieczeństwo, jak i normalne funkcjonowanie wśród innych. "Jesteśmy tacy jak wszyscy" - mówią. I tak jest. Twórcy wideo pokładają nadzieję w nowej generacji osób transpłciowych. Harrison Williams, jeden z bohaterów, dla Huffington Post wyraził nadzieję, że film będzie inspirujący dla cispłciowej, heteroseksualnej większości. 

Wideo zostało stworzone w ramach projektu aktywistów z Nowego Jorku i Londynu, "Shape History". Twórcą jest Jake Graf, aktor i reżyser, który już wcześniej tworzył krótkometrażowe filmy o tematyce transpłciowości - "X-Why" i "Brace". 

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Wendigo. (17) Oświęcim, Kraków, Katowice 22.11.2017 0:04
chce mieć prawa jak wszyscy, ale nie chce mieć ich więcej niż wszyscy, nw jaki gej narzeka na trans, ale moim zdaniem, wcale nie jesteśmy lepsi, a gwiazdorzenie i nadmierne wyrożnianie się nie wpływa na nas pozytywnie. Ludzie my nie wygramy wojny, dlatego jej nie rozpętujmy, powinniśmy pokazać że jesteśmy jak większość społeczeństwa i walczyć o prawa w sposób pokojowy.
shingao (31) Szczecin 21.11.2017 20:46
"Jesteśmy tacy jak wszyscy"


Nie. Ludzie są różni. A jedni, jak transy, bardziej różni od ogółu. Ale różny nie znaczy gorszy. Kreowanie narracji w stylu "jesteśmy tacy sami" jest nakładaniem kagańca na siebie. Bo jeśli LGBT są takie same jak hetero, to geje powinni być męscy, lesbijki kobiece, a transy, to już nie wiem jakie. Nie lubię gejów propagujących strategię "jesteśmy tacy sami", bo to oni najbardziej narzekają na przegiętych, drag queen, lesbijki butch i osoby trans. Za tą strategią kryje się przymus, aby wprost kopiować zwyczaje heteryków, nie wyróżniać się, nie "obnosić" i wpisywać się w kulturową ramkę swojej płci. Powinienem mieć takie prawa jak inni bez względu czy jestem, czy nie jestem taki jak wszyscy.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
O transpłciowości Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/ShapeHistory/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku